DOĞA ve ÇEVRE
okuma süresi: 3 dak.

Filiz Besim: CTP iktidarında en çok gaile çekeceğimiz konulardan biri çevrenin temizliği olacak

Filiz Besim: CTP iktidarında en çok gaile çekeceğimiz konulardan biri çevrenin temizliği olacak

CTP Milletvekili Filiz Besim, çevre bilinci olan nesillerin yetiştirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Cumhuriyetçi Türk Partisi iktidarında en çok gaile çekeceğimiz konulardan biri de çevrenin korunması ve temizliği olacak” ifadelerini kullandı.

Yayın Tarihi: 17/09/23 11:44
okuma süresi: 3 dak.
Filiz Besim: CTP iktidarında en çok gaile çekeceğimiz konulardan biri çevrenin temizliği olacak
Sosyal Medya

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Filiz Besim, kişisel sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

CTP Milletvekili Besim, çevre bilinci olan nesillerin yetiştirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Dün 16 Eylül 'Dünya Temizlik Günü'ydü. Bu vesile ile 191 ülkedeki 70 milyondan fazla gönüllüye katılarak, Yeşil Barış Hareketi ve Let’s Do It Cyprus olarak Lefkoşa’yı temizleyen herkesi gönülden kutlarım” dedi.

CTP iktidarında en çok gaile çekecekleri konulardan biriin de çevrenin korunması ve temizliği olacağını kaydeden Besim, “Daha da önemlisi çevreye değer veren nesillerin yetiştirmek için çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Filiz Besim’in açıklaması şu şekilde:

“Çevre Bilinci Olan Nesiller Yetiştirmeliyiz…

Dün 16 Eylül 'Dünya Temizlik Günü'ydü.

Bu vesile ile 191 ülkedeki 70 milyondan fazla gönüllüye katılarak, Yeşil Barış Hareketi ve Let’s Do It Cyprus olarak Lefkoşa’yı temizleyen herkesi gönülden kutlarım.

Let’s Do It Cyprus ilk kez ülkemizde Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu tarafından 5 Haziran 2014’de yapılmıştı. O günlerde Let’ Do It North Cyprus demiştik. 3 aylık çok uzun bir hazırlıktan sonra 5 Haziran 2014’de 10 binden fazla insan sokağa çıkmış, Kuzey Kıbrıs’ın her yerinden 10 bin tondan fazla çöp toplanmıştı. Tüm sivil toplum örgütlerinin, kamu kurum ve kuruluşlarının ve bizzat bireylerin katıldığı bu etkinlik çok başarılıydı. Estonya örneğinden yola çıkılmış ve gerçekten de topluma ülkenin temizlenebileceği anlamında umut olmuştu.

5 Haziran 2014’de Kuzey Kıbrıs gerçekten de 24 saatliğine pırıl pırıl olmuştu.

Ne acıdır ki bir hafta sonra yine çöpler her yerdeydi.

İnsanlar haftalar aylar boyu biz organize edenleri arayıp oraya buraya yeniden atılan çöp bilgileri veriyordu.

Sözün özü bu tür etkinlikler yapmak, ülkeyi temizlemek, farkındalık yaratmak çok ama çok önemlidir ve aslında ülke gailesi olanların çırpınışıdır.

Ancak bunun yanında çok daha etkili ve sürekli uygulamalar şarttır.

*Çocuk doğduğundan itibaren güçlü bir çevre temizliği eğitimini ailesinden alması…

*Okullarda çok güçlü bir temizlik ve çevre eğitimi verilmesi…

*Çevreyi koruma ve temiz tutmanın bir devlet politikası olması caydırıcı cezaların olması ve buna uymayanların güçlü şekilde cezalandırılması…

*Yerel yönetimlerin sınırları dahilindeki bölgenin temizliğine yaşamsal önem affetmesi…

*Yine meclisten 2012’de geçen Çevre Yasasının gereklerinin yerine getirilmesi…

Yani aslında sivil toplumun gailesi devletin ve hükümetin de gailesi olmalıdır.

Cumhuriyetçi Türk Partisi iktidarında en çok gaile çekeceğimiz konulardan biri de çevrenin korunması ve temizliği olacaktır. Daha da önemlisi çevreye değer veren nesillerin yetiştirmek için çalışacağız.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.