İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Asım Akansoy: Nüfus konusu, çağdaş bir siyaset için temel bir konudur

Asım Akansoy: Nüfus konusu, çağdaş bir siyaset için temel bir konudur

CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy, nüfusu bilmenin planlama yapabilmek için çok önemli olduğuna değinerek, "Nüfus konusu, çağdaş bir siyaset için temel bir konudur" dedi.

Yayın Tarihi: 29/11/23 17:21
okuma süresi: 5 dak.
Asım Akansoy: Nüfus konusu, çağdaş bir siyaset için temel bir konudur

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Sekreteri Asım Akansoy, nüfus konusunun çağdaş bir siyaset için temel bir konu olduğuna dikkat çekti.

Partiden verilen bilgiye göre, Ada TV’de bir programa katılan Akansoy, kayıt dışı ekonominin kontrol altına alınması gerektiğini söyledi.

 “KAYIT DIŞI EKONOMİ KONTROL ALTINA ALINMALIDIR”

2018 yılının kasım ayında dörtlü koalisyonda bir karar üretildiğini söyleyen Akansoy, bu kararın amacının emlâk stokunun tüketilmesiyle ilgili olduğunu anımsattı. Söz konusu kararın 6 aylık bir süre için geçerli olduğunu belirten Akansoy, 6 ay sonra eski durumuna geri dönüldüğünü ifade etti.

“İçinde bulunulan berbat durumla CTP’nin aldığı bu kararın hiçbir ilgisi yoktur” diye konuşan Akansoy, şu anda plansızlıktan ve denetimsizlikten kaynaklanan bir krizle karşı karşıya olunduğunu vurguladı. Teknik anlamda varılmış bir mutabakatla alınmış kararı, bugün içinde bulunulan durumla karşılaştırmanın "komik" olduğuna işaret eden Akansoy, arada hiçbir ilintinin olmadığını kaydetti.

Akansoy, “Bu ülkede kayıt dışı ekonomi var ve kontrol altına alınmalıdır” dedi.

İnsanların, ekonomik zorluklardan dolayı ellerindeki arazileri “çatır çatır” sattığına dikkat çeken Akansoy, gidişatın "oldukça kötü" olduğunu dile getirdi. “Bir an önce gerekli iradeyi göstermek yerine, CTP’nin 6 aylık uygulamasını göstermek aymazlıktır. Böyle bir akıl tutulması olabilir mi?” diye soran Akansoy, Başbakan Ünal Üstel’in bugün yaptığı açıklamaya yönelik eleştirilerde de bulundu.

 “DÜNYADA KKTC DENİLDİĞİNDE KARA PARADAN BAHSEDİLİYOR”

Akansoy, “CTP’yi Rum lobisine hizmet etmekle suçlamak, aymazlıktır” ifadelerini kullandı.

“Kıbrıs Türk toplumunu bölerek, çatışma yaratarak birbirimize düşürmeyi hedefliyorlar” diye konuşan Akansoy, Kıbrıs Türk halkının gerçekleri çok net bir şekilde görebildiğini vurguladı.

Akansoy, “Siz bu ülkenin arazilerini Rus mafyasına, İsrail mafyasına sattırdınız mı sattırmadınız mı? Bunu yaparken aracı kullanılmasına göz yumdunuz mu yummadınız mı?” diye sordu.

CTP olarak yabancı sermayeye karşı olmadıklarının altını çizen Akansoy, “Biz yabancı sermayeye karşı değiliz. Bu ülkeye yabancı sermaye gelecek ve devletin uygun gördüğü alanlara yatırım yapacak. Ama burada kayıt dışılık üzerinden hareket edilmesi, sizi dünyaya rezil eden bir konudur. Dünyada KKTC denildiğinde kara paradan bahsediliyor. Kara para üzerinden hareketlenen bu gelişmeler sosyal alanlara da etki etmektedir” ifadelerini kullandı.

“KIBTEK BATIRILARAK ÖZELE PEŞKEŞ ÇEKİLMEK İSTENİYOR”

Akansoy, bir an önce bu ülkede çağdaş ve temiz ekonomik düzen üzerinde çalışılması gerektiğine işaret etti. Nüfus sayısıyla ilgili de konuşan Akansoy, şu şekilde devam etti:

“Nüfus konusu çağdaş bir siyaset için temel bir konudur. Nüfusunuzu bilmek planlama yapabilmek için çok önemlidir. Bizim ülkemizde insanlar göç ediyor. Kontrolsüz bir şekilde vatandaşlık veriliyor. Bu toplum, doğal olarak bütünsellik sağlayamıyor. Nüfus artışı bizi nereye taşıyacak? Ekonomiye kara para üzerinden yatırım yapılmaktadır. Bu Kıbrıs Türk toplumunu bitirme projesine dönecektir. Bu zihniyetin bir an önce gitmesi gerekmektedir. Biz insanlarımızın göç etmesine olanak sağlarsak bu iş nereye varacak?”

Enerji konularına da değinen Akansoy, KIBTEK’in batırılarak özele peşkeş çekilmek istendiğini iddia etti.

Asgari ücretle ilgili soruyu da yanıtlayan Akansoy, iktidara geldiklerinde asgari ücret yasasını değiştireceklerinin altını çizdi. Asgari ücret komisyonunu genişleteceklerine işaret eden Akansoy, asgari ücretin kategorilere ayrılmasının gerekeceğini belirtti.

Dar gelirlinin alım gücünün artırılmasının önemine işaret eden Akansoy, "asgari ücretlinin ev, araba almasının artık hayal olduğunu" sözlerine ekledi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.