İÇ HABERLER
okuma süresi: 7 dak.

Tufan Erhürman: Ortaya koyduğunuz vizyon, bugünün gerçekliğiyle bağdaşmıyor

Tufan Erhürman: Ortaya koyduğunuz vizyon, bugünün gerçekliğiyle bağdaşmıyor

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Meclis'te Kıbrıs sorunuyla ilgili yaptığı konuşmasında, "Ortaya koyduğunuz vizyon, bugünün gerçekliğiyle bağdaşmıyor" dedi.

Yayın Tarihi: 22/04/24 15:52
okuma süresi: 7 dak.
Tufan Erhürman: Ortaya koyduğunuz vizyon, bugünün gerçekliğiyle bağdaşmıyor

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Kıbrıs sorunuyla ilgili, “Ortaya koyduğunuz vizyon, bugünün gerçekliğiyle bağdaşmıyor. Kavramları çarpıtmayın” saptaması yaptı. Erhürman, Cumhuriyet Meclisi’nde bugünkü konuşmasında, tarihin kavram kargaşasıyla okunduğunun altını çizdi ve “Toplumun önünü tıkıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

“GERÇEĞİN SADECE BİR TARAFINA BAKMAK, GERÇEĞE BAKMAMA SONUCUNU DOĞURUR”

2004 referandumlarının 20’nci yıl dönümünde olunduğunu anımsatan Erhürman, söz konusu dönemde nelerin olduğunun yoğun konuşulduğu bir dönemden geçildiğini vurguladı. Erhürman, “Tarihi doğru bilmezsek, doğru okumazsak, geleceği doğru şekillendirmemiz de mümkün olmaz” diye konuştu. 24 Nisan referandumlarıyla ilgili doğru değerlendirmeler yapılması gerektiğine vurgulayan Erhürman, “24 Nisan referandumlarına giden süreç, hepimiz açısından önemli” dedi. 1999 Helsinki Zirvesi’nin dönüm noktası olduğuna da işaret eden Erhürman, Kıbrıs sorunun çözümünün gerçekleşmemesinin, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” Avrupa Birliği’ne (AB) tam üyeliği önünde bir engel olmayacağı kararının metne girdiğini anımsattı. Söz konusu kararın, 2004’e giderken, Kopenhag ve Lahey ile birlikte Kıbrıs Rum toplumu açısından “evet” denmesi ortamını da ortadan kaldırdığına vurgu yapan Erhürman, söz konusu durumun, referandum sonuçlarının üstünde etkisi olduğunun altını çizdi. “Gerçeğin sadece bir tarafına bakmak, gerçeğe bakmama sonucunu doğurur” diyen Erhürman, 24 Nisan referandumunda, Kıbrıslı Rumların yüzde 76’sının hayır demiş olmasının, tarihe kaydedildiğini belirtti.

“KIBRISLI TÜRKLERİN YÜZDE 65’İNİN EVET İRADESİ DE TARİHE KAYDEDİLDİ”

Kıbrıslı Türklerin yüzde 65’inin evet iradesinin de tarihe kaydedildiğinin altını çizen Erhürman, bu zeminin Kıbrıs Türk halkı için önemli olduğuna dikkat çekti. İki ayrı referandumun bir tanesinde KKTC vatandaşlarının oy kullanmış olmasının önemine işaret eden Erhürman, Birleşmiş Milletler (BM) denetiminde yapılmış referandumlarda, her vatandaşın oy kullandığını ve bunun sonucunda iradenin ortaya çıktığını belirtti. “Federasyonda egemenlik Kıbrıslı Rumlarda olur, Kıbrıslı Türkler de azınlık statüsünü kazanır” iddiasının zaten referandumların yanlışladığı bir iddia olduğuna vurgu yapan Erhürman, KKTC vatandaşı olan herkesin oy kullandığını yineledi. “Biz yüzde 65 evet dedik, bu iş bitti demek, tarihsel olarak yanlıştır. Biz, evet iradesini ortaya koyduk ama ardından gelen süreçlerin tümünde iki toplumlu, iki bölgeli, siyasi eşitliğe dayalı federasyon görüşüldü” diyen Erhürman, 2004’te bu işin bitti denilmesini eleştirdi. BM Güvenlik Konseyi düzeyinde görüşmelerin devam ettiğini hatırlatan Erhürman, Annan Planı raporuna işaret etti ve “Kıbrıs Türk toplumu üzerindeki izolasyonlarda meşru gerekçe kalmamıştır” denildiğini anımsattı.

“TAŞINMAZ MAL KOMİSYONU KURULURKEN DE ENGEL OLMAYA ÇALIŞILDI”

Söz konusu dönemde, bu referandumların yapılmasının engellenmesi için yoğun çalışma içine giren siyasi geleneğin, şu an referandumlardan örnekler verdiğine dikkat çeken Erhürman, 2005’te aynı zihniyetin, Taşınmaz Mal Komisyonu (TMK) kurulurken de engel olmaya çalıştığını vurguladı. “Şimdi aynı zihniyet, TMK üzerinden dünyalar kurmaya çalışıyor” diyen Erhürman, ya tarih bilinmediğini ya da tarihin, bugünden geriye doğru çarpıtmaya çalışıldığını ifade etti. 1960’ta Kıbrıs Türk halkı adına bir imza atıldığını söyleyen Erhürman, referandumla ortaya çıkan iradenin bulunmadığını dile getirdi. En önemli dayanağın, 2004’te Kıbrıs Türk halkı adına bütün KKTC vatandaşlarının oy kullanması olduğuna işaret etti ve “Evet iradesinin tarihsel olarak kaydedildiğine vurgu yapmak lazım” dedi. 2004’te Kıbrıslı Türklerin yüzde 65 evet demesine karşın çok önemli kazanımlar elde ettiğini dile getiren Erhürman, “Kıbrıslı Türkleri, azınlıklarla aynı hukuki statüde göremeyeceklerinin, bundan sonra da asla göremeyeceklerinin en önemli hukuksal dayanağı Annan Planı referandumudur” dedi.

“GERÇEKÇİ ÇÖZÜMÜN NE OLDUĞUNU, BİLİMSEL ŞEKİLDE ORTAYA KOYUYORUZ”

Tufan Erhürman, “Tarihsel gerçekleri, siyasi düşünceleriniz doğrultusunda eğip bükeceksiniz diye Kıbrıslı Türklerin statüsünü düşüremezsiniz” dedi. “Bizim, federasyonun tek gerçekçi çözüm modeli olduğunu söylememiz, bilgiye dayanan tespittir. Bu ne takıntıdır ne de saplantıdır. Bir çözüm olacaksa bu ülkede, bunun adı, iki toplumlu, iki bölgeli, siyasi eşitliğe dayalı federasyondur” diyen Erhürman, federasyon modeli olarak ise kanatları güçlendirilmiş federasyondan örnekler verdi. “Gerçekçi çözümün ne olduğunu, bilimsel şekilde ortaya koyuyoruz” diye konuşan Erhürman, Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarları nerededir meselesinin tanımlanması gerektiğine vurgu yaptı. Rum Lider Hristodulidis’e altın tepsi içerisinde, “çözümü isteyen taraf” giysisinin sunulduğuna işaret eden Erhürman, söz konusu durumu eleştirdi. “KKTC vatandaşı her bir çocuğumuza, bir Kıbrıslı Rum çocuk hangi olanaklarına sahipse o olanakları sunmak, bizim yükümlülüğümüzdür” diyen Erhürman, doğru yerden tarih okuması yapmanın önemine vurgu yaptı. AB’nin son raporuyla ilgili de konuşan Erhürman, “Biz olmadığımız sürece, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin şu anki statüsü, son nihai halini almış bir statü değildir” dedi.

“TARİHİ DE KAVRAM KARGAŞASIYLA OKUYORSUNUZ, BU TOPLUMUN ÖNÜNÜ TIKIYORSUNUZ”

Erhürman, “Tarihi gerçekleri saptırmak, bize geleceği kurmak açısından doğru verileri sunmuyor” ifadelerini kullandı. “Referandum yapılmasın diyordunuz, şimdi Kıbrıs Rum tarafının hayırı üzerine dünyalar kuruyorsunuz” diyen Erhürman, tarihsel gerçekliklere dikkat çekti. AB konseyinin son zirveden sonra açıkladığı sonuç bildirisinde yer alan ifadelerden örnekler veren Erhürman, “Raporda, Kıbrıs Cumhuriyeti üye ülkedir ama Kıbrıs sorununu çözülmemiş olması, onun diğer ülkeler gibi olmadığı noktası, selamlanması gereken noktadır” dedi. Tufan Erhürman, “Tarihi de kavram kargaşasıyla okuyorsunuz, bu toplumun önünü tıkıyorsunuz” ifadelerini kullandı. Dünya diliyle konuşulmasının önemine işaret eden Erhürman, ortaya konulan tarih okuma perspektifinin, tarihsel gerçekle bağdaşmadığının altını çizdi. “Ortaya koyduğunuz vizyon, bugünün gerçekliğiyle bağdaşmıyor. Kavramları çarpıtmayın” çağrısında bulunan Erhürman, statükonun devamının, Kıbrıs Türk halkına verdiği zararlardan bahsetti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Alexy Flemmings22/04/24 16:07
DÜNYADA BİRLEŞME YOK! DÜNYADA YALNIZCA AYRIŞMA VAR! Dünya’da Federasyonlar, Konfederasyonlar, Merkezi Yapılı Ülkeler Bitiyor: 1990'dan bu yana Federasyonların, Konfederasyonların, Merkezi Yapılı Ülkelerin (aynı ırklı, aynı dinli, aynı dilli Sırbistan-Karadağ bile!) ayrışmasıyla dünya kadar ülke bağımsız olup HİÇ BİR TAVİZ VERMEDEN tanındı, NEREDEYSE TAMAMI Birleşmiş Milletler üyesi oldu, 6sı bugün yarın olacak. Birleşen 1 tane yok!: ★ SOVYETLER BİRLİĞİ (FEDERASYON): 1 Ermenistan 2 Azerbaycan 3 Belarus 4 Estonya 5 Gürcistan 6 Kazakistan 7 Kırgızistan 8 Letonya 9 Litvanya 10 Moldova 11 Rusya 12 Tacikistan 13 Türkmenistan 14 Ukrayna 15 Özbekistan. ★ YUGOSLAVYA (FEDERASYON) = 1 Bosna Hersek 2 Hırvatistan 3 Makedonya 4 Sırbistan-Karadağ 5 Slovenya. ★ AYNI IRKLI, AYNI DİNLİ, AYNI DİLLİ Sırbistan-Karadağ DA AYRILDI!: YENİ PARÇA (Sırbistan-Karadağ) DA PARAMPARÇA OLDU: SIRBİSTAN-KARADAĞ (FEDERASYON)= Sırbistan + KARADAĞ. ★ PARAMPARÇANIN (Yugoslavya) PARAMPARÇASININ (Sırbistan-Karadağ) PARÇASI (Sırbistan) DA PARÇALANDI: Sırbistan = Sırbistan + KOSOVA. Kosovo: 111 ülke tanıyor. BM üyesi olmadığı halde, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne üye oldu; 2016 Rio Olimpiyatlarında mücadele etti; FİFA ve FİBA'ya üye oldu; tüm dünyayla futbol ve basketbol oynuyor. ★ Marşal Adaları, Mikronezya Karolin Adaları, Palau (ABD’den (FEDERASYON) ayrıldılar!) ★ ÇEKOSLOVAKYA (FEDERASYON) = Çek Cumhuriyeti + Slovakya. ★ Güney Afrika = Güney Afrika + NAMİBYA. ★ Etiyopya = Etiyopya + ERİTRE. ★ Endonezya = Endonezya + TİMOR-LESTE. ★ Gürcistan = Gürcistan + ABAZYA + GÜNEY OSETYA. ★ Sudan = Sudan + GÜNEY SUDAN. Federasyonların, Konfederasyonların, Devletlerin AYRIŞMASI HİÇ BİTMEYECEK! ★ Trinistra, Filistin, Batı Sahara, Grönland, Quebec, Wallonia, Flanders, Katalonya, Bask, Padova, Kuzey İrlanda, İskoçya, Somaliland, Putland,... Kıbrıs Türk'ü tek yürek olarak, KKTC'nin, SINIRLI TANINMA konumundan TAM TANINMA konumuna daha hızlı ilerliyor. İçimizdeki RUM TOHUMLARI ve ÖDENEKLİLER olmasa, KKTC, şimdi, çoktaaaaan, TAM TANINMIŞ veya bir kaç istisnayla TAM TANINMIŞ olurdu.