İÇ HABERLER
okuma süresi: 2 dak.

Dursun Oğuz, Taşınmaz Mal Edinme Yasası hakkında konuştu: Yüzde 3’lük bir üst limit belirlendi

Dursun Oğuz, Taşınmaz Mal Edinme Yasası hakkında konuştu: Yüzde 3’lük bir üst limit belirlendi

İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, “Taşınmaz Mal Edinme”, “Emlakçıların Kayıt ve İşlemleri”, “Sözleşmeler” ve “Kat Mülkiyeti” yasa tasarılarının komiteden geçmesi üzerine yaptığı açıklamada, KKTC’nin yabancılaşmasıyla ilgili yüzde 3’lük bir üst limit belirlendiğini söyledi.

Yayın Tarihi: 15/05/24 11:35
Güncelleme Tarihi: 15/05/24 12:34
okuma süresi: 2 dak.
Dursun Oğuz, Taşınmaz Mal Edinme Yasası hakkında konuştu: Yüzde 3’lük bir üst limit belirlendi

İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, Gökhan Altıner’in Kıbrıs Postası TV’de hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ isimli programa konuk oldu.

“Taşınmaz Mal Edinme”, “Emlakçıların Kayıt ve İşlemleri”, “Sözleşmeler” ve “Kat Mülkiyeti” yasa tasarılarının komiteden geçmesi üzerine değerlendirmede bulunan Oğuz, inşaat sektörünün, ülke ekonomisi açısından katma değer anlamında olumlu yönde olduğunu söyledi. Yasa hakkında konuşan Oğuz, yasanın ülkeyi milli güvenlik açısından sakıncaya sokmayacağını belirterek, bu yasada risk oluşturabilecek bazı uygulamaların görüldüğünü söyledi. Yasanın işlevsel hale gelmesiyle ilgili çalışmaların yapıldığını söyleyen Oğuz, yasanın oluşumunda emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Oğuz, ülkenin bekasının korunması açısından, KKTC’nin yabancılaşmasıyla ilgili yüzde 3’lük bir üst limit belirlendiğini, yüzde 7’lik alan için de ilçe sınırları içerisindeki inşaat alanlarının olacağını açıkladı. Yasaya göre, alınacak olan mal ile alakalı kayıt yapılmadığı takdirde, sözleşmelerin iptal edileceğini ifade eden Oğuz, yasada 5 dönüm arazi miktarını 2,5 dönüm araziye düşürüldüğünü de belirtti.

Belli kotalar konulduğunu söyleyen Oğuz, proje bazında bir işlem sunulduğu zaman, yabancılara yüzde 80’inin satılacağını belirterek, yüzde 20’lik bir bölümünün Türkiye Cumhuriyeti veya KKTC vatandaşlarına verileceğini söyledi.

Teşkilat Yasası’nın düzeltilmesiyle ilgili de çalışmaların olduğunu söyleyen Oğuz, KKTC’nin kamu hizmeti verme açısından, Tapu Dairesi’nin güncelleşmesinin sağlanacağını da belirtti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.