İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Erhan Arıklı: Kabloyla elektrik ne pahasına olursa olsun buraya gelecek

Erhan Arıklı: Kabloyla elektrik ne pahasına olursa olsun buraya gelecek

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, suyun ardından elektrikte de Türkiye'ye bağlanılacağını ifade ederek, "Kabloyla elektrik ne olursa olsun, ne pahasına olursa olsun buraya gelecek" açıklamasını yaptı.

Yayın Tarihi: 25/06/24 18:32
Güncelleme Tarihi: 25/06/24 18:52
okuma süresi: 4 dak.
Erhan Arıklı: Kabloyla elektrik ne pahasına olursa olsun buraya gelecek

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda, CTP Milletvekili Filiz Besim ile CTP Milletvekili Salahi Şahiner'in konuşmalarına yanıt verdi. 

Besim’e yanıt Arıklı, çam kese böceği ile mücadelede önemli adımlar atıldığını belirterek yapılanları anlattı, Orman Dairesi’nin tüm araçlarının çalışır vaziyette olduğunu ekledi.

Türkiye’den kalkan helikopterin de ülkedeki yangına 20 dakikada müdahale edebildiğini anlatan Arıklı, helikopterin burada konuşlanması için de gerekli girişimleri yaptıklarını söyledi.

"AKSA BAŞIMIZA BELA İSE BU BELAYI BAŞIMIZA SARAN SİZSİNİZ"

Şahiner’e de yanıt veren Bakan Arıklı, “AKSA başımıza bela ise bu belayı başımıza saran sizsiniz” dedi ve Kalecik 2 sözleşmesini eski Başbakan Ferdi Sabit Soyer’in imzaladığını hatırlattı.

2030 yılında jeneratörlerin yasaklanacağını, fuel-oilin artık kullanılmayacağını anlatan Arıklı, “2030’da kullanılması yasaklanacak jeneratörlere biz neden yatırım yapalım?” diye sordu.

“Kabloyla elektrik ne olursa olsun, ne pahasına olursa olsun buraya gelecek. Sudan sonra elektrikte de Anavatan’a bağlanacağız” diyen Arıklı, arz güvenliği sağlandıktan sonra da güneş enerjisinden mümkün olduğunca faydalanacağını ve üretilen fazla enerji satılarak para kazanılacağını anlattı.

Bakan Arıklı’nın konuşması sırasında CTP Milletvekili Sami Özuslu yerinden söz alarak, T&T’nin 92 milyonluk borcunun nasıl ödeneceğine dair detay istedi.

Arıklı, borcun faizlerinin ödenmesi kaydıyla yapılandırılarak ödeneceği tahminini iletti.

Yeniden söz alan Şahiner, Arıklı’ya Kalecik 3 Sözleşmesi’nde kablo ile elektrik geldikten sonra KKTC’de bütün enerjinin kabloyla sağlanacağının yazdığını vurguladı ve bu yüzden güneş enerjisinden faydalanamayacağını söyledi.

“SUÇA KARIŞAN ASKER TÜRKİYE’DE YARGILANIYOR”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Taşyapı ile ilgili konunun mahkemede olduğunu söyleyerek, Sayıştay'ın da konuyu incelediğini dolayısıyla bu konunun tekrar tekrar Meclis'te gündeme getirilmesini eleştirdi.

Arıklı, KKTC’ye gelerek yükseköğrenim gören gençlerin hayatını kaybetmesinin herkesi üzdüğünü belirtti.

Ölümlü trafik kazasına yol açan kişinin Türkiye’ye gönderilmesine ilişkin konuyu değerlendiren Arıklı, kendi ülkesi dışında bir ülkede görev yapan askerlerin dokunulmazlığı bulunduğunu söyleyerek, buna ilişkin anlaşmaları ve örnekleri aktardı.

Arıklı, BM askerlerinin görev yaptıkları ülkelerde suç işlese bile yargılanamayacağını söyleyerek, o askerlerin bulundukları ülke kanunlarına tabi olmadığını belirtti.

Kolordunun Kıbrıs’ta barış gücü hüviyetinde ve statüsüne tabi olduğunu kaydeden Arıklı, AB’de de aynı şekilde uygulamalar bulunduğunu söyledi.

Suça karışan askerin Türkiye’de yargılanmaktan olduğunu belirten Arıklı, TC-KKTC arasında imzalanan askeri mutabakatı inceleyerek konunun detaylarına ulaşılabileceğini söyledi.

“Bu herkesin vicdanını kanatan bir konudur siyasi mantaliteyle değerlendirilemez” diyen Arıklı, Pakistan Büyükelçiliği'nin de bu konuyu Ankara’da takip edeceğini ifade etti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.