İNGİLTERE
okuma süresi: 5 dak.

Birleşik Krallık'tan vize ve sınır dışı politikalarını sertleştirmeye yönelik yeni adım

Birleşik Krallık'tan vize ve sınır dışı politikalarını sertleştirmeye yönelik yeni adım

Plana göre, İngiliz ve Galler mahkemelerinde hüküm giyen her suçlunun uyruğu, vize ve iltica durumu yıllık olarak yayımlanacak.

Yayın Tarihi: 01/04/24 14:30
okuma süresi: 5 dak.
Birleşik Krallık'tan vize ve sınır dışı politikalarını sertleştirmeye yönelik yeni adım
A- A A+

Birleşik Krallık hükümetinin vize ve sınır dışı politikalarını sertleştirmeye yönelik planları kapsamında en yüksek suç oranlarına sahip göçmenlerin milliyetleri sıralanabilir.

Eski Göçmenlikten Sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı Robert Jenrick, Ceza Adaleti Yasa Tasarısı'na yeni bir değişiklik önerdi. Bu değişiklik, İngiliz ve Galler mahkemelerinde hüküm giyen her suçlunun uyruğu, vize ve sığınma statüsünün yıllık olarak suç "lig tablolarında" yayımlanmasını sağlayacak.

Yaklaşık 12 Muhafazakar milletvekilinden oluşan küçük bir grup, ayrıntıları ilk olarak The Daily Telegraph gazetesinde yer alan bu değişikliği destekliyor.

Bu değişiklik önerisi, 2024'te şu ana kadar Manş Denizi'nden Birleşik Krallık'a geçen göçmen sayısının bir takvim yılının ilk üç ayı için rekor seviyeye ulaştığını gösteren rakamlardan günler sonra geldi.

Bir hükümet kaynağı, bakanların "bu değişikliği kesinlikle doğru bir şekilde inceleyeceklerini ve her zamanki gibi meslektaşlarıyla görüşeceklerini" söyledi ancak gazete, teklifin uygulanabilirliğiyle ilgili endişeler olduğunu bildirdi.

BBC Radyo 4'te yayımlanan Today programına konuşan Jenrick, Birleşik Krallık'ın suç ithal ettiğine dair "kayda değer ve giderek artan" kanıtlar bulunduğunu ve göçmenlerin uyruklarının vize başvurularında zaten dikkate alındığını söyledi.

Jenrick sözlerine şöyle devam etti:

Benim önerim, suç verilerinin bu konuda bir rol oynaması. Daha yüksek risk taşıyan uyruklara daha yüksek düzeyde detaylı inceleme uygulamak istiyoruz.

İçişleri Bakanlığı'nın son rakamlarına göre İngiltere ve Galler'deki cezaevlerinde 10 bin 300 yabancı uyruklu mahkum bulunuyor ve bu rakam toplam cezaevi nüfusunun yaklaşık yüzde 12'sine tekabül ediyor.

Mülteci Konseyi, Birleşik Krallık'taki iltica kurallarının zaten "çok katı" olduğunu ifade etti. BBC'ye konuşan grup, ciddi suç işleyenlerin ülkede kalmasına izin verilmediğini belirtti.

Ancak GB News'e konuşan Jenrick şunları söyledi:

Bence halk, ülkemize gelenleri ve göçün ekonomik, mali ve toplumsal etkilerini bilmek istiyor. Bu ülkeye gelenler arasında bize zarar verenler var. Batılı liberal değerlerimizi, kadınlara ve azınlıklara yönelik tutumlarımızı paylaşmayan ülkelerden gelenler var ve bu konuda açık ve dürüst olmamız gerekiyor.

Ayrıca Jenrick, kendisi ve eski İçişleri Bakanı Suella Braverman'ın konuyu defalarca gündeme getirmeye çalıştığını ancak Başbakan Rishi Sunak'ın yasal göçün kontrol altına alınmasıyla ilgili "konuşmak istemediğini" iddia etti. Bu iddia, Downing Sokağı (BK Başbakanlık Konutu ve Ofisi -ed.n.) kaynakları tarafından yalanlandı.

Kasımda yayımlanan revize edilmiş resmi tahminlerin net göç rakamının (Britanya'ya gelen ve Britanya'dan ayrılan kişi sayısı arasındaki fark) 2022'de 745 bin gibi rekor bir rakama ulaştığını göstermesinden bu yana Sunak, partisinin sağ kanadındaki milletvekillerinin kendisinin harekete geçmesi yönündeki baskısı altında.

Hükümet halihazırda Britanya'ya yasal yollardan gelenlerin sayısını azaltmak amacıyla yabancı bakım görevlilerinin bakmakla yükümlü oldukları aile fertlerini Birleşik Krallık'a getirmelerinin yasaklanması ve vasıflı işçilerin aile üyelerini getirebilmeleri için gereken maaş eşiğinin 38 bin 700 sterline (yaklaşık 1 milyon 581 bin TL) yükseltilmesi gibi bir dizi kısıtlama teklifi sunmuş durumda. 

İçişleri Bakanı James Cleverly, Göç Danışma Komitesi'nden uluslararası öğrenciler için mezun rotası uygulamasının incelenmesini isterken, aile vizeleri için asgari gelir şartı 11 Nisan'dan itibaren 29 bin sterline (yaklaşık 1 milyon 184 TL) ve 2025'in başlarındaysa 38 bin 700 sterline (yaklaşık 1 milyon 581 bin TL) çıkarılıyor.

Sunak daha önce net göçü azaltmak için "ne gerekiyorsa yapacağına" söz vermişti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.