ADLİ HABERLER
okuma süresi: 6 dak.

Halil Falyalı cinayeti davası: Sanık avukatı yargılanmanın durmasını talep etti

Halil Falyalı cinayeti davası: Sanık avukatı yargılanmanın durmasını talep etti

Halil Falyalı ve şoförü Murat Demirtaş'ın öldürülmesine ilişkin 6 sanıklı davanın görülmesine devam edildi. Duruşmada savunma yapan sanık avukatı Alpay Fırat, "Kıbrıs'tan gelen 12 klasörün hiçbir sayfasını kabul etmiyoruz. Bizim açımızdan hukuken hiçbir kıymeti olmayan Kıbrıs'taki dava üzerinden yargılama yapıyoruz. Kıbrıs'ta apayrı bir sistem var. Bu hukuk sisteminin topladığı delile göre mi yoksa kendi hukuk sistemimize göre mi yargılama yapacağız? Dosyada toplanması gereken delil kalmadı. Müvekkillerimin tahliyesine karar verilsin" dedi.

Yayın Tarihi: 03/03/23 11:40
Güncelleme Tarihi: 03/03/23 11:58
okuma süresi: 6 dak.
Halil Falyalı cinayeti davası: Sanık avukatı yargılanmanın durmasını talep etti

Halil Falyalı ve şoförü Murat Demirtaş'ın öldürülmesine ilişkin haklarında dava açılan aralarında Mehmet Faysal Söylemez ve Mustafa Söylemez kardeşlerin de bulunduğu 6 sanığın yargılanmasına devam edildi

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Mehmet Faysal Söylemez, Mustafa Söylemez, Abdurrahim Çelik, Ender Yıldız ve Cengiz Şener bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. Tutuksuz sanık Metin Süs ve taraf avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Mahkeme başkanı, dava dosyasına ilişkin KKTC adli makamlarından istenen belgelerin 12 klasör ve 1 TB hard disk olarak gönderildiğini bildirdi. Duruşmada söz verilen sanık Mustafa Söylemez'in avukatı Alpay Fırat, dava konusu suçun KKTC'de işlendiğini, Anayasa gereği hangi hukuka göre yargılama yapılacağına karar verilmesi gerektiğini, KKTC'de farklı bir hukuk sistemi olduğunu söyledi. Dosyaya gönderilen 12 klasör belgenin Türk hukukunda delil değeri taşıyamayacağını, bunların Türkiye hukuku mevzuatında hükmü olmadığını savunan Fırat, müvekkilinin tahliyesini istedi.

Sanık Mehmet Faysal Söylemez'in avukatı Coşkun Atılgan ise KKTC'de müvekkili hakkında açılan bir dava olmadığını belirterek, "Kıbrıs Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ithamnamelerde Mehmet Faysal Söylemez'in adı yokken Türk mahkemelerinde nasıl yargılayacağız? Mehmet Faysal Söylemez yönünden yargılamanın durmasına karar verilmesini talep ediyorum" dedi.

Adalet Bakanlığına yurt dışında işlenen suçlar bakımından hangi ülkenin hukuku kapsamında yargılama yapılması gerektiğinin sorulmasını talep eden avukat Atılgan, "İtalya, Papa suikastı nedeniyle Mehmet Ali Ağca hakkında Türkiye'de yargılama yapılması için izin vermemişti. Bu nedenle Ağca, Kadıköy Ağır Ceza Mahkemesinde Papa suikastı suçundan yargılanamadı. Kanunlar Söylemez ailesine farklı mı uygulanıyor? Müvekkilime de aynı hukukun uygulanmasını istiyorum" ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti, sanıklar Mehmet Faysal Söylemez, Mustafa Söylemez, Ender Yıldız, Cengiz Şener ve Abdurrahim Çelik'in tutukluluk halinin, tutuksuz sanık Metin Süs hakkında uygulanan adli kontrol tedbirinin devamına karar verdi. Adalet Bakanlığı aracılığıyla KKTC adli makamlarına istinabe yazılarak, iddianamedeki suçlarla ilgili KKTC yargı makamlarının uygulayacağı ceza mevzuatının bir örneğinin istenmesini kararlaştıran heyet, yine dosyadaki sanıklarla ilgili KKTC adli yargı makamları tarafından başlatılan soruşturma, kovuşturma ve ithamname olup olmadığının sorulmasına hükmetti.

DURUŞMA 18 MAYIS'A ERTELEDİ

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanıklar Mehmet Faysal Söylemez ve Mustafa Söylemez'in tasarlayarak kasten öldürme suçundan ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet, suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak veya yönetmek suçundan 5'er yıldan 12'şer yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor. İddianamede, sanıklar Abdurrahim Çelik, Cengiz Şener, Metin Süs ve Ender Yıldız için tasarlayarak kasten öldürmeye yardım ve suç işlemek için kurulan silahlı örgüte üye olmak suçlarından 32 yıl 6'şar aydan 46'şar yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

İddianamede, KKTC'de hakkındaki adam kaçırma, darp ve zorla alıkoyma suçlamaları ile ilgili 14 Ekim 2021'de polise teslim olan ve tutuklanan maktul Halil Falyalı'nın, kendisi ve çalışanları aleyhindeki davalar geri çekilince 17 Aralık 2021'de cezaevinden tahliye edildiği yer alıyor.

Maktulün, 8 Şubat 2022 sabahı şoför Murat Demirtaş'ın kullandığı araçla kendisine ait otelden korumaları Halil Işık ve Türkistan Gülce'nin eskortluğunda ayrıldığı bilgisine yer verilen iddianamede, bir aracın yolun daralan yerinde park halinde durduğu, şoförün korna çaldığı ancak aracın yoldan çekilmediği bildiriliyor. İddianamede, tam bu esnada birkaç el tabanca sesi geldiği, hemen akabinde otomatik tüfeklerle maktulün içerisinde bulunduğu aracın hedef alınarak ateş edildiği, kanlar içerisinde kalan Falyalı ile şoförünün öldüğü anlatılıyor.

İddianamede, son derece organize, planlı ve profesyonel bir şekilde işlendiği belirtilen dava konusu eylemin belli bir sürece yayıldığı, önceden ayrıntılı şekilde planlandığı ve bunun için de şüphelilerin bir araya gelip birtakım görüşmeler yaptıklarına değiniliyor. İddianamede, şüphelilerin suçun işlendiği tarihten çok daha önce bu eylemi gerçekleştirmeye karar verdikleri ve planladıkları, ilk olarak 2021 yılı Eylül ayında Musa Çiçek ve Mustafa Söylemez'in KKTC'ye kaçak yollarla gittikleri, bu ilk gidişlerinde maktul Halil Falyalı'nın cezaevinde olması nedeniyle eylemi gerçekleştiremedikleri ancak vazgeçmedikleri ifade ediliyor.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.