GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 6 dak.

AKEL-Sol-Toplumsal İttifak AP Adayı Stavri Kalopsidiotu, Kıbrıs Postası’na konuştu

AKEL-Sol-Toplumsal İttifak AP Adayı Stavri Kalopsidiotu, Kıbrıs Postası’na konuştu

Kıbrıs Postası’na konuşan AKEL-Sol-Toplumsal İttifak Avrupa Parlamentosu Milletvekili Adayı Stavri Kalopsidiotu, Brüksel'e yeniden birleşme mesajını kimlerin net bir şekilde iletebileceğini belirleme gücüne sahip olduğumuzu pratikte kanıtlamamız için bir fırsat olduğunu belirtti.

Yayın Tarihi: 19/05/24 11:52
okuma süresi: 6 dak.
AKEL-Sol-Toplumsal İttifak AP Adayı Stavri Kalopsidiotu, Kıbrıs Postası’na konuştu

Avrupa Parlementosu (AP) seçimleri için Kıbrıs’ta kampanya süreci devam ediyor...

Aynı zamanda AKEL İnsan Hakları Bürosu Sorumlusu ve AKEL Kıbrıs Sorunu Bürosu ve Adalet Bürosu üyesi olan AKEL-Sol-Toplumsal İttifak Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili AdayıStavri Kalopsidiotu “Statüko ortak geleceğimizi engelleyemeyecek… Avrupa’da Sol’un güçlenmesi sesimizi, Kıbrıs’ın sesini güçlendirecektir.” dedi.

“STATÜKO ORTAK GELECEĞİMİZİ ENGELLEYEMEYECEK…”

AP Adayı Stavri Kalopsidiotu şöyle dedi; “Avrupa Parlamentosu seçimleri, yol açacağı siyasi sonuçları açısından büyük önem taşıyor. Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar olarak dış güçlerin dayatmalarına, yerel şovenizme, aşırı sağa, tarihsel gerçekler hakkında iki toplumdaki egemen çevrelerin sürdürdüğü yalan-yanlış anlatılara, ülkemizin ilerici güçlerinin bölünmüş bir durumda olmasından memnun olan muhafazakâr güçlere karşı birlikte direndiğimize dair güçlü bir mesaj göndermemiz gerekiyor.

Taksimci statükoyla uzlaşmadığımızı ve statükonun ne ortak mücadelelerimizi ne de ortak geleceğimizi engelleyemeyeceğini hep birlikte göstermemiz için bu bir fırsattır.

Avrupa Parlamentosu seçimleri aracılığıyla Brüksel'e yeniden birleşme ve barış mesajını kimlerin net bir şekilde iletebileceğini belirleme gücüne sahip olduğumuzu pratikte kanıtlamamız için bir fırsattır.

Avrupa Parlamentosu’ndaki Sol Grup Kıbrıs’ın en tutarlı müttefikidir…”

AVRUPA MÜKTESEBATINA UYUM PERSPEKTİFİNİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

“AKEL olarak sürekli bir biçimde yaptığımız çalışmalarla, Kıbrıslı Türklerin tüm merkezi iktidar organlarında ve karar alma süreçlerinde etkin katılımının ve siyasi eşitliğin olacağı iki bölgeli iki toplumlu federasyonun tek seçenek olduğunu bilinçlere kazımayı ve müzakerelere yeniden başlanıp Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümü için son  düzlüğü hızla geçmenin en etkin yolunun, varılan tüm yakınlaşmaların tereddütsüz bir şekilde yeniden teyit edilmesi ve Guterres Çerçevesi'nin tamamen benimsenmesi olduğuna ikna etmeyi başardık.

Aynı zamanda, Kıbrıs sorununun çözüme kavuşturulması çabasının yeni zorluklarla karşılaşmaması için, Kıbrıslıların tümünün toplumsal ve bireysel insan haklarına, siyasi özgürlüklerine, sosyal ve ekonomik haklarına saygı gösterilmesi kriteriyle Avrupa müktesebatına uyum perspektifini desteklemeye devam edeceğiz.

Yeşil Hat Tüzüğü'nün kesintisiz ve normal bir şekilde uygulanması konusunda ısrarcı olmaya, tüm kayıp kişilerin akıbetinin belirlenmesine yönelik girişimleri desteklemeye, iki toplumlu programların hayata geçirilmesinde Avrupa fonlarının değerlendirilmesi yönünde çalışmaya, Kıbrıslı Türklerin kronik olarak karşılaştığı sorunların çözümüne yönelik önerileri öne çıkarmaya, iki toplumun yeniden yakınlaşmasına ivme kazandıracak ve kapsamlı çözüm hedefine hizmet edecek inisiyatifleri teşvik etmeye devam edeceğiz. Ve aynı zamanda adadaki bölünmeyi derinleştirmeyi hedefleyen ve ilerici Kıbrıslı Türk yurttaşlarımızı, sendikacıları, gazetecileri, aktivistleri hedef alan uygulamaları kınamaya da devam edeceğiz...”

“AVRUPA'DA SOL’UN GÜÇLENMESİ SESİMİZİ, KIBRIS'IN SESİNİ GÜÇLENDİRECEKTİR”

“Bunlara paralel olarak, gerçekçilikle ve bakışlarımızı genç nesillere çevirerek bugünkünden daha iyi ve doğa ile çevreye saygı gösterecek bir Avrupa talep etmeye devam edeceğiz. Avrupa'nın her yerinde yeniden örgütlenen neofaşizme karşı, neoliberal sağa ve kemer sıkma politikalarına karşı, uluslararası ilişkilerin askerileştirilmesine karşı, İsrail devletinin işlediği  suçlara ve Filistinlilere yönelik sürdürdüğü soykırıma gösterilen toleransta da görüldüğü gibi AB’nin dış politikasında çifte standartlar uygulanmasına karşı, ayrımcılıklara karşı, eşitsizliklerin ve yolsuzluğun sürdürülmesine karşı Kıbrıslıların tümünün sesi olarak mücadeleyi sürdüreceğiz.

Avrupa'da Sol’un güçlenmesi sesimizi, Kıbrıs'ın sesini güçlendirecektir. Yeniden birleşme mesajımıza ve farklı bir AB vizyonumuza güç katacaktır. Ve bu ortak çabada hepimizin üstleneceğimiz sorumluluklarımız ve yerine getireceğimiz görevlerimiz var…”

STAVRİ KALOPSİDİOTU KİMDİR?

Uluslararası hukukçu.

AKEL İnsan Hakları Bürosu’nun Sorumlusudur ve aynı zamanda AKEL Kıbrıs Sorunu Bürosu ve Adalet Bürosu üyesi olup profesyonel kadro olarak AKEL’de çalışmaktadır.

Yüksek tahsilini Londra Queen Mary Üniversitesi’nde yaptı ve Birleşik Krallık’taki LSE ve Leicester Üniversitelerinde Uluslararası Kamu Hukuku alanında yüksek lisansını ve doktorasını tamamladı.

Lahey Uluslararası Hukuk Akademisi’nin Uluslararası Kamu Hukuku programına katıldı. Avukat olarak stajyerliğini Kıbrıs Cumhuriyeti Başsavcılığı’nda yaptı. Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’ndaki AKEL Temsilciliği’ne ve Sol Grup’a (GUE/NGL) sivil özgürlükler, adalet ve dış ilişkiler alanlarında danışmanlık yaptı.

Ulusal Konsey’in Kıbrıs sorununa ilişkin Alt Komitelerine katıldı ve 2017’de Crans Montana’da gerçekleştirilen Kıbrıs Konferansı’nda Kıbrıs Rum tarafının heyetinde ve Güvenlik Alt Komitesinde yer aldı.

Türk-Yunan Forumu’nun üyesidir. Kıbrıs Üniversitesi, Frederick Üniversitesi ve Alexander College’de yardımcı öğretim görevlisi olarak çalıştı.

AKEL Merkez Komitesi ve POGO Kadın Hareketi Yürütme Konseyi üyesidir.

43 Yaşındadır.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.