KARPAZ
okuma süresi: 3 dak.

Apostolos Andreas Manastırı’nda ‘mescit’ tartışması: Benter "bir şikayet yok", Christophoros ise "haberim yok" dedi…

Apostolos Andreas Manastırı’nda ‘mescit’ tartışması: Benter "bir şikayet yok", Christophoros ise "haberim yok" dedi…

Dipkarpaz’daki Ortodoks Kilisesi'ne ait olan Apostolos Andreas Manastırı’nın boş kalan iki odasına mescide çevrilmesi ile ilgili Bugün Kıbrıs'a açıklama yapan Evkaf Genel Müdürü İbrahim Benter, kilise tarafından bir şikayet olmadığını dile getirirken Ortodoks Kilisesi Karpaz Piskoposu Christophoros ise ‘mescitten haberi olmadığını’ dile getirdi.

Yayın Tarihi: 27/07/23 10:40
okuma süresi: 3 dak.
Apostolos Andreas Manastırı’nda ‘mescit’ tartışması: Benter "bir şikayet yok", Christophoros ise "haberim yok" dedi…

Dipkarpaz’daki Ortodoks kilisesine ait olan Apostolos Andreas Manastırı’nın restorasyonu sırasında boş kalan iki odanın mescide çevrilmesi halk arasında tartışmalara ve kafa karışıklığına sebep oldu.

Apostolos Andreas Manastırı’nın iki odasının mescide çevrilmesi ile ilgili Bugün Kıbrıs'a konuşan Evkaf Genel Müdürü İbrahim Benter, ‘kilisenin bir şikayeti olmadığını’ dile getirdi.

Benter, odaları yaptıklarını, kilisenin de isteğiyle satıcıları oraya taşımaya çalıştıklarını fakat, siyasilerin araya girdiğini ve bir türlü insanları oraya taşıyamadıklarını kaydetti.

“Belediye talep edince de verdik yoksa benim ne işim var Karpaz’ın ucuna gidip mescit açayım?” ifadelerini kullanan Benter, ayrıca kilise yetkilileriyle devamlı görüştüğünü ve kendisine bir şikayette bulunmadıklarını kaydetti.

Evkaf Genel Müdürü İbrahim Benter konuşmasına şu şekilde devam etti:

 “Bizi rahatsız eden yakın bir yere yapsalar tabii kabul edemeyiz. Bizde, kilisenin yönetimi papazdadır. Anahtarı var istediği saat açar kapatır, orada kalır. Fakat Hala Sultan, güneydeki Eski Eserler Dairesi’ne bağlı. Her gün sabah devlet dairesi gibi biri gelir 9’da açar 5’te kapatır. Yönetimi bizde değil. Misafir gibi gelir gideriz. Caminin yan tarafında da odalar var onları kullanmamıza da müsaade yoktur. Asıl özgürlük bizdedir.”

CHRİSTOPHOROS: MESCİT YAPILACAĞINDAN HABERİM YOK

Ortodoks Kilisesi Karpaz Piskoposu Christophoros ise Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter’in “Kilisenin herhangi bir şikayeti yok” şeklindeki açıklamasının tam aksi yönünde bir açıklama yaparak, Apostolos Andreas Manastırı‘na “mescit” yapılacağından haberi olmadığını ve karara karşı olduğunu açıkladı.

Bugün Kıbrıs gazetesi, Apostolos Andreas Manastırı’nın iki odasına mescit yapılacağı ile ilgili Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter’den görüşlerini almış ve, “Kilisenin herhangi bir şikayeti yok” şeklinde bir yanıt almıştı.

Kıbrıs Haber Ajansı‘na (Cyprus News Agency-CNA) konuşan  Başpiskopos Christophoros, durumdan haberdar olmadığını ve buna karşı olduklarını dile getirdi…

“LARNAKA’DAKİ HALA SULTAN TEKKESİ’NE NASIL SAYGI DUYUYORSAK AYNISINI BEKLERİZ”

Christophoros ,“Bir kararın ilan edilmesi istişare edildiği anlamına gelmez. Görünüşe göre şimdi de manastıra gelen Müslümanların ibadet etmesi için o odalara halılar sermek istiyorlar. Nasıl ki Larnaka’daki Hala Sultan Tekkesine saygı duyuyorsak aynısını bekleriz. Apostolos Andreas Manastırı’nın niteliği değiştirilmemelidir. Her iki taraf da yüzyıllardır var oldukları biçimde bir arada yaşamamıza yardımcı olan dini yerlere saygı duymalıdır. Hafta başında manastırı ziyaret edeceğim” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.