EĞİTİM
okuma süresi: 3 dak.

Burak Maviş: Bütçe yetersizliği iddiası ile okullarda kullanılan İngilizce kitapları ailelere yıkılıyor

Burak Maviş: Bütçe yetersizliği iddiası ile okullarda kullanılan İngilizce kitapları ailelere yıkılıyor

KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş, “Bütçe yetersizliği iddiası ile okullarda kullanılan İngilizce kitapları ailelere yıkılıyor” açıklamasında bulundu.

Yayın Tarihi: 21/09/23 12:34
Güncelleme Tarihi: 21/09/23 14:42
okuma süresi: 3 dak.
Burak Maviş: Bütçe yetersizliği iddiası ile okullarda kullanılan İngilizce kitapları ailelere yıkılıyor
Sosyal Medya

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Burak Maviş, kişisel sosyal medya hesabından İngilizce kitaplarının ücretsiz bir şekilde satılmamasına tepki gösterdi.

KTÖS Genel Sekreteri Maviş, “Bütçe yetersizliği iddiası ile okullarda kullanılan İngilizce kitapları (İlkokul 475 TL, ortaeğitim 595 TL) ailelere yıkarak anayasal sorumluluğunu yerine getirmeyen devlet, diğer yandan zengin bir devlet anlayışı ile bir şirkete 59 milyon Euro borç silerek sorumsuzluk timsali oluyor” dedi.

Geçmişte Eğitim Bakanlığı tarafından bir miktar satın alınıp ücretsiz dağıtılan kitapların, ekonomik sorunların olduğu günümüzde konuşulmadığını kaydeden Maviş, “Aileler artık talepkar olmalı, sonuç odaklı olarak birlikte ses verelim” ifadelerini kullandı.

Burak Maviş’in açıklaması şu şekilde:

“Anayasa’nın 59. Maddesi eğitim ve öğretim hakkını güvence altına alır ve 4. Fıkrası ‘Halkın öğrenim ve eğitim gereksinimlerini sağlama sorumluluğunu devlete yüklerken, 5. Fıkrası’da ücretsiz öğrenim hakkını da garanti eder.

Anayasa’nın 75. Maddesi ise kamu giderlerini karşılamak için, yurttaşın mali gücüne göre ödeyeceği vergiyi belirler ve bu yükümlülük dışında bırakılma durumunu ölçü ve ilkelerle sınırlar.

Bütçe yetersizliği iddiası ile okullarda kullanılan İngilizce kitapları ( ilkokul 475 TL, orta eğitim 595 TL) ailelere yıkarak anayasal sorumluluğunu yerine getirmeyen devlet, diğer yandan zengin bir devlet anlayışı ile bir şirkete 59 milyon Euro borç silerek sorumsuzluk timsali oluyor.

Geçmişte Eğitim Bakanlığı tarafından bir miktar satın alınıp ücretsiz de dağıtılan kitaplar, ekonomik sorunların olduğu günümüzde konuşulmuyor.

Son günlerde Türkiye’den ücretsiz kitaplar gönderildiği ile ilgili yayınlar var. Peki tartışmalı kitaplar ücretsiz ise, kitapların basımı ile ilgili ayrılan bütçe nerde? Bütçeyi kullanmadıysanız, İngilizce kitaplarını ödeyiniz.

Aileler artık talepkar olmalı, sonuç odaklı olarak birlikte ses verelim.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.