EĞİTİM
okuma süresi: 5 dak.

Yargıya taşınan ders kitapları... Burak Maviş: İlgili kısımlar görmezden gelinecek

Yargıya taşınan ders kitapları... Burak Maviş: İlgili kısımlar görmezden gelinecek

KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş, Kıbrıs Postası TV’de katıldığı programda, yargıya taşınan ders kitaplarıyla ilgili konuştu. Maviş, yargı süreci boyunca kitapların ilgili kısımlarının öğretmenler tarafından görmezden gelineceğini belirtti.

Yayın Tarihi: 25/09/23 16:00
okuma süresi: 5 dak.
Yargıya taşınan ders kitapları... Burak Maviş: İlgili kısımlar görmezden gelinecek

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Burak Maviş, yargıya taşınan ders kitaplarının öğrencilere dağıtılmaması konusunda öğretmenlere tavsiyede bulunduklarını hatırlatarak, “Mahkeme sürecinde kitapların ilgili bölümleri görmezden gelinecek” dedi.

Kitapların içeriğinde çocuklarda kaygı ve endişe uyandıracak ifadelere yer verildiğini aktaran Maviş, “Bu kitaplarda din algısı üzerinden bir dayatma var” ifadelerini kullandı.

KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş, Kıbrıs Postası TV’de yayımlanan ve Ulaş Barış’ın hazırlayıp sunduğu ‘Gündem’ adlı programa konuk oldu.

Maviş, ilk olarak yeni eğitim yılının başlamasının ardından yaşanan sorunlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Okullar kapatılmadan önce eğitimde yaşanan sorunları söylediklerini hatırlatan Maviş, “Bunun üzerine 3 ay geçti ve yeni eğitim yılı başladı. Milli Eğitim Bakanlığı, konuları irdeleyip öğretmen kadrolarını tamamlamak dışında elini taşın altına koymadı” dedi.

“EKONOMİK SIKINTILAR AİLELERE VE OKULLARA YÜK OLARAK BİNDİRİLİYOR”

Maviş, okullara ayrılan bütçenin yetersiz kaldığına vurgu yaparak, “Ekonomik sıkıntılar ailelere ve okullara yük olarak bindiriliyor” ifadelerini kullandı.

Burak Maviş, son dönemde ülke gündemine oturan kitap sorununa değindi. Kitap sorununun bir ekonomik bir de içerik boyutu olduğuna dikkat çeken Maviş, konuyla ilgili açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Ekonomik boyutundan bahsedecek olursak, devletin öğrencilere sağlamadığı ve parayla satılan İngilizce kitapları var. Bu kitapların maliyeti ilköğretimde 475 TL, ortaöğretimde 595 TL’dir. Kolejlerde çok daha pahalı. Anayasa’nın 59. Maddesi olan ücretsiz eğitim ve öğrenim hakkı, kitap fiyatları noktasında ihlal ediliyor. Aileler çocuklarının eğitime yönelik eşyalarını karşılma durumunda elinden geleni yaparken, devlet üzerine düşeni yapmıyor.”

YARGIYA TAŞINAN DERS KİTAPLARI...

İçeriğinde sıkıntılardan dolayı yargıya taşınan ders kitaplarıyla ilgili de konuşan Maviş, “Bugün yine mahkeme vardı. Eğitim Bakanlığı hazır olmadığını iddia etti” diye konuştu.

Maviş, ders kitaplarının Türkiye’de güncellendikten sonra etik sıkıntıların ortaya çıktığına vurgu yaparak, “Kitaplar Telif Hakları Tüzüğü’ne tamamen aykırı. Prof. Dr. Ahmet Güneyli’nin yazdığı kitapları izinsiz değiştirdiler ve yayınladılar” açıklamasında bulundu.

Söz konusu ders kitaplarında pedagojik sıkıntılar da olduğuna dikkat çeken Maviş, “Kitapların bir felsefeye göre yazılış dizimi bozuldu” dedi.

“KİTAPLARIN İÇERİĞİNDE ÇOCUKLARDA KAYGI VE ENDİŞE UYANDIRACAK İFADELERE YER VERİLDİ”

Maviş, kitapların içeriğinde çocuklarda kaygı ve endişe uyandıracak ifadelere yer verildiğini belirterek, “Sosyal Bilgiler ve Türkçe kitapları içerisinde kadının statüsüyle ilgili aşağılamalar yer alıyor. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi de tamamen fiyaskodur” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Türk toplumunun kimliği, kültürü ve din algısı olduğunu ifade eden Maviş, “Bizim toplumumuzun devleti de insanı da laiktir” diye konuştu.

“GÜNCELLENEN DERS KİTAPLARINDA DİN ALGISI ÜZERİNDEN BİR DAYATMA VAR”

Maviş, güncellenen ders kitaplarında din algısı üzerinden bir dayatma olduğunu ifade ederek, “Doğrusu budur, bunu öğrenin anlayışıyla hareket ediliyor. Bu da kültürel bir müdahaledir” açıklamasında bulundu.

Sadece bir dini empoze edecek şekilde tasarlanan kitapların mevcut olduğuna değinen Maviş, “Eski Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitaplarının yüzde 17’si diğer dinlere de yer veriyordu. Şimdi durum bu değil” dedi.

Maviş, eğitim yılı başladıktan sonra yargıya taşınan kitapların öğrencilere dağıtılmaması konusunda öğretmenlere tavsiyede bulunduklarını aktardı.

Kitaplarda gerek görülen bilgi değişimlerinin bu kitapları yazan akademisyenler tarafından yapılması yönünde taleplerinin olduğunu aktaran Maviş, “Mahkeme sürecinde kitapların ilgili bölümleri görmezden gelinecek” ifadelerini kullandı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.