Savaşan’ın uluslararası başarısı…

Yayın Tarihi: 05/07/21 07:00
okuma süresi: 6 dak.
  • Başkan Yardımcısı Dr. Savaşan “Amacımız Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanlığını 2022 yılında Kuzey Kıbrıs’a alarak Dünya Sağlık Turizmi Formu’na ev sahipliği yapmaktır”
  • Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkan Yardımcısı seçilen Dr. Ahmet Savaşan, Rum tarafında İnfial yaşanmasına neden oldu.

Limasol’da halen devam eden yangın hepimizi derinden üzdü. Yaz aylarının gelmesiyle gerek Güneyde gerekse Kuzeyde oluşabilecek yangınlara hepimiz hazırlıklı olmayız.

Öte yandan siyasetteki iç kargaşa da devam ediyor. YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın erken seçim çığırtkanlığı, nisap konusunda Serdar Denktaş yüzünden adeta kriz yaşayan hükümet kendisine hızla bir B planı hazırlıyor.

Öyle anlıyoruz ki erken seçim çok da uzak değil.

Tüm bu karmaşanın arasından güzel şeyler de olmuyor değil.

Kurduğumuz ama yeteri kadar sahip çıkmadığımız KKTC Devleti’nin görünürlüğü ve uluslararası alanda elde ettiği başarılar gün geçtikçe artıyor.

Bu başarıların neler olduğuna ve kimlerin çabaları ile elde edildiğine baktığımızda Dr. Ahmet Savaşan ismi göze çarpıyor. Savaşan, uluslararası alanda kurduğu ilişkiler ile 58 ülkenin yer aldığı Dünya Sağlık Turizmi Konseyi’nde KKTC’nin başkan yardımcısı ülke seçilmesini sağladı. Konseyin üçüncü dönem başkan yardımcısı seçilen Ahmet Savaşan gelen yıl Dünya başkanlığını KKTC’ye getirmek için de aday olacağının sinyalini Kiev’de verdi. Bu gerek kendisi gerekse de ülkemiz için önemli bir hedef. Savaşan bu başarının elde edilmesinde Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun ve Türkiye’nin desteği ve katkılarının büyük olduğunu açıklamıştı.

Kim ne derse desin Ahmet Savaşan; gerek 20 yıldan fazla üst düzey yönetici olarak özel sektörde elde ettiği başarıları, gerekse UBP’li kimliği ile parti meclisi ve MYK’sında aldığı görevler, gerekse de pandemi gibi çok zorlu bir süreçte Başbakanlık Başdanışmanı olarak sürdürdüğü çalışmalar ile hem ülkemizde hem de Dünya’da sağlık, turizm ve siyaset alanlarında iyi bir kariyer yapmayı başarmıştır. Savaşan’ın duyarlı kişiliği ile insanlara yardım etmek için yaptıklarını burada anlatacak değilim. 

Genelde alternatif turizm türlerinin özelde ise sağlık turizminin KKTC’de geliştirilerek katma değerin arttırılmasına yönelik uzun yıllardır çalışan Ahmet Savaşan, kurduğu uluslararası ilişkiler sayesinde Kuzey Kıbrıs’ta turizmin gelişmesine katkıda bulunmaya devam ediyor.

TÜRKİYE’NİN BELİRLEYİCİ DESTEĞİ VAR

Kiev’de gerçekleşen Genel Kurul’da KKTC’nin Ahmet Savaşan tarafından temsil edilmesi ve ülke adına bu başarıyı yinelemesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin katkılarının belirleyici olduğu anlaşılıyor. Dost ülke Azerbaycan’ın da her ne kadar şimdilik KKTC’yi fiilen tanıyamasa da her platformda Türkiye’ye gösterdiği desteği KKTC’ye de verdiğini söylemekte fayda var.

RUM TARAFININ TEPKİLERİNİ HATIRLAYALIM!

Ahmet Savaşan uluslararası alanda KKTC’ye kazandırdığı başarılardan dolayı Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni hayli rahatsız etti. 

Hatırlanacağı üzere Dr. Ahmet Savaşan’ın Dünya Sağlık Turizmi Konseyi (GHTC) Başkan Yardımcılığı’na seçilmesine Güney Kıbrıs'taki siyasilerden tepki gelmiş ve EDEK Milletvekili KostisEvstathiu, meclis genel kurulunda bir Kıbrıslı Türk'ün GHTC Başkan Yardımcılığı’na Yunanistan temsilcisinin hiçbir itirazı olmadan seçilmesini eleştirmişti.

EDEK Milletvekili Kostis Evstathiu'nun mecliste yaptığı eleştiriler üzerine Rum Enerji ve Turizm Bakanlığı açıklama yaparak şunlara yer verilmişti:

"Söz konusu sorun 2018 yılı Nisan ayında Türkiye'nin Antalya şehrinde gerçekleşen GHTC toplantısında "sahte devletin" temsilcisinin başkan yardımcılığına seçilmesiyle ortaya çıktı. Kıbrıs hükümeti konu hakkında bir araştırma başlatmış ve bu araştırmayı hükümet adına sağlık hizmetleri organizasyon sekreteri HristosBetsithis yürütmüştür. Yapılan araştırma sonucunda 2013 yılında Monako’da kurulan ve kuruculuğu ile onursal başkanlığını Türkiyeli Emin Çakmak’ın üstlendiği Dünya Sağlık Turizmi Konseyi (GHTC) üzerinde Türkiye'nin önemli ve güçlü bir lobisi olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmada ayrıca, (GKRY) Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi, GHTC'nin Dubai'de gerçekleşen ikinci yıllık kongresinde Yunan kuruluş ELITOUR’a yapılan (GreekMedicalTourismCouncil) baskılar ile üye olarak onaylandığı tespit edilmiştir. Konu ile ilgili konseyin dönem başkanı Dr. Fawzi Al-Hamouri'ye sahte devletin üyeliği konusunda itirazlar yapıldı. Hamouri konunun incelenerek üst kurulda değerlendirileceğini söylemişse de hiçbir girişim yapılmadı. EDEK milletvekili KostisEvstathiou'nun GHTC kongresinde Yunan temsilcinin hiçbir itirazı olmadan "sahte devletin" temsilcisinin Başkan Yardımcısı olarak seçilmesi ile ilgili bilgilendirmesinden sonra Antalya’daki toplantıya katılan ELİTOUR (GreekMedicalTourismCouncil-Yünan Sağlık Turizmi Konseyi) temsilcisi Nikolas Kouvela ile iletişime geçildi ve o da Türkiye'nin GHTC üzerindeki yoğun lobisinin ve güçlü bir etkisinin olduğunu kabul etti".

İşte bu yaşananlara baktığımızda, inanarak bıkmadan usanmadan, Türkiye’nin desteği alınarak uluslararası platformlarda gereken çalışmalar yapıldığında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin neler başarabileceği görülüyor. Ama bununla birlikte, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Kıbrıs Türk Halkı’nın başarılarına tahammülü olmadığı da anlaşılıyor. Ne diyelim, durmak yok, yola devam.

***

Günün Sözü

“Başkasının ekmeğinin ne denli tuzlu, başkasının merdiveninden çıkmanın ne denli zorlu olduğunu göreceksin.”

Dante

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Alev Anıl 05/07/21 10:19
İlgili örgütün sitesine girerseniz sembolik olarak 10 tane başkan yardımcısı olduğunu görürsünüz..

Diğer Gökhan ALTINER yazıları