UBP’nin Lefkoşa adayları kimler?

Yayın Tarihi: 26/08/22 07:00
okuma süresi: 4 dak.
  • UBP cephesi Lefkoşa adayı için Ali Kamacı’nın da nabzını yokluyor. Sanayi Odası Başkanı olan Ali Kamacı’ya da bazı UBP’liler teklif götürmüş. UBP’nin sürpriz aday dediği isim Gülşah Sanver’den başkası değil ancak Sanver adaylığı kabul etmezse, UBP Ali Kamacı’ya teklif götürme düşüncesinde diye duyduk.

Belediyeleri Birleştirme Yasası kavğaya gürültüyle de olsa sabah saat 5.00'te oylandı ve geçti. Muhalefet dünkü meclis oturumunda adeta fırtına esti. Yalnız ilginç bir şey duydum ne kadar doğrudur bilemem; sendikaların eyleminde sendika üyelerinden çok CTP Gençlik Kolları varmış dediler. İddia ya göre CTP, Gençlik Kollarını oraya topladı ve coşkulu bir protesto yapıldı. Gece 22.00'de tek tük sendika üyeleri kalmış. Ağırlıklı katılımı parti gençlik kolları oluşturmuş. Belediye Birleştirme Yasası geçti geçmesine ama dün de yazdım ciddi eksileri olacak ve bu eksiler nasıl düzeltilecek bekleyip göreceğiz.

CTP Lefkoşa Milletvekili ve Belediye başkan aday adayı Sıla Usar İncirli dün güzel bir canlı yayın yaptık. Sıla hanım geçen bu yasanın, belediyeleri birleştirme değil kapatma yasası olduğunu savundu. Bekleyip göreceğiz. Gerçi CTP bildiğimiz kadarıyla bu konuyu da Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacak.

Gelelim adaylara özellikle UBP’nin Lefkoşa adaylarına. CTP’yi biliyoruz ya Sıla Usar İncirli olacak ya Onur Olguner, onların yarışı da bugün gerçekleşecek.

SANVER İLE KAMACI

Güvenilir kaynaklardan aldığım bilgilere göre, UBP Gülşah Sanver Manavoğlu’na bir teklif götürdü. Gülşah hanım henüz bu konuda kesin bir karar vermiş değil. Sanver’in Halkın Partisi ile arasının açık olduğunu biliyoruz, eşi bir süre önce istifa etmişti. Sanver’in adaylık teklifine sıcak baktığını ancak henüz karar vermediğini öğrendik. Sanver’in bu teklifi kabul etmesi durumunda iddialı bir aday olacağı ve iyi bir oy alabileceğini hepimiz biliyoruz.

SANVER OLMAZSA KAMACI

Bir başka güvenilir bilgiye göre, UBP cephesi Lefkoşa adayı için Ali Kamacı’nın da nabzını yokluyor. Sanayi Odası Başkanı olan Ali Kamacı’ya da bazı UBP’liler teklif götürmüş. UBP’nin sürpriz aday dediği isim Gülşah Sanver’den başkası değil ancak Sanver adaylığı kabul etmezse UBP, Ali Kamacı’ya teklif götürme düşüncesinde diye duyduk.

HARMANCI-SANVER-USAR KİM KAZANIR?

Mehmet Harmancı, Gülşah Sanver ve Sıla Usar İncirli’nin Lefkoşa’da aday olması halinde nasıl bir seçim olur sorusuna bakmak lazım. UBP olurda iyi bir aday çıkaramazsa UBP’nin oyları Mehmet Harmancı ve Sıla Usar arasında paylaşılır. Yani Örneğin Gülşah aday olmazsa ve UBP iddialı bir isim bulamaz ve iş ola bir aday gösterirse UBP’nin oyları Harmacı’ya ve Usar’a kayar ancak Sanver aday olursa UBP tabanı Sanver’i partiye yakın bir isim olarak görüp destekleyebilir. UBP’nin tabanı Lefkoşa’da büyük ve taban gerçek anlamda desteklerse Sanver bu seçimi zorlayabilir.

Öte yandan Sanver aday olmazsa seçim Harmancı ile Usar arasında gerçekleşir. Yine bu yarışın sonucunu UBP tabanı belirler. Harmancı da Usar’da UBP tabanından oy alabilecek kimseler. CTP tabanı Usar’ın arkasında durursa Usar bu seçimleri göğüsleyebilir. Öte yandan unutulmaması gereken bir şey var ki CTP’de de Harmancı’ya oy verecek bazı kesimler var. Geçmiş seçimlerde CTP’den Harmancı’ya hayli oy kaydı.

Sonuç olarak partilerin çıkaracağı adaylar son derece önemli. Bazı iddialara göre de Usar ve Sanver’in arasından Mehmet Harmancı’nın seçimi kazanacağı yönünde. UBP iyi bir aday çıkaramazsa dediğim gibi yarış Usar ve Harmancı arasında geçecek.

***************

Günün Sözü

"Sevmek; Güzel birinde aşkı aramak değil, Bir başkasında; Kendini bulmaktır."

Dostoyevski

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları