İlahların beklentisi…

Yayın Tarihi: 29/08/22 07:23
okuma süresi: 7 dak.

Başbakan Ünal Üstel geçtiğimiz Cuma günü konuğumdu. Başbakan olmasının ardından ilk program olarak bizimkini seçti sağolsun. Geldi konuştuk. Belediye Reformu'nu anlattı. "Başkaları hükümeti kurmaktan kaçtı ama biz bu görevi üstlendik ve ateşten değil lavdan gömleği giydik" dedi. Ben hemen soruyu sordum kimi kastediyorsunuz diye. Malum Faiz beyi mi kast ediyordu yoksa Tufan hocayı mı? Cevap vermedi yayın esnasında ve konuşmasını sürdürdü. Yayından sonra kimi kastettiniz diye bir de aha sordum; CTP’yi kastettiğini söyledi. Gerçekten CTP’yi kastetti diye kabul edelim.

Malum bildiğiniz gibi her ne kadar yoktur dense dahi UBP’de çift başlılık var. Yoktur desek dahi var. UBP’liler Başbakan olması sebebiyle Ünal Üstle’in etrafında toplanmış bulunuyor. Faiz Sucuoğlu’nun bazı örgüt ziyaretlerinin zayıf katılımla gerçekleştiğini duyuyorum. Ne kadar doğrudur bilemem kendisine sormadım.

Başbakan köy gezilerini sürdürüyor ve Başbakan olması sebebiyle geziler kalabalık oluyor.

İLAHLARIN BEKLENTİSİ SUCUOĞLU’NUN ÇEKİLMESİ

Bir de ilahlar var tabii. Zaman zaman ziyaretler oluyor KKTC’ye. Beklenti aynen şu; Faiz Sucuoğlu istifa edecek ve Ünal Üstel tek aday olacak ve normal kurultaya kadar Üstel görevi götürecek. Zaman zaman devletin tepesinden ilçe başkanlarına da bu mesajlar iletiliyor ve Sucuoğlu’na baskı yapılması isteniyor. İlçe başkanları zaman zaman toplantıya çağrılıyor ve bu tavsiyeler yapılıyor. Ancak gelin görün ki, Faiz Sucuoğlu’nun bunun tam tersine normal kurultay zamanına kadar başkanlığı yürütme kararlılığı var. Bu ne kadar mümkün ne kadar değil bunu zaman gösterecek, bekleyip göreceğiz.

ÜSTEL İYİ GÖTÜRÜYOR

Evet bir de bu gerçek var. Her ne kadar muhalefetin sesi gür çıksa dahi Ünal Üstel Başbakanlığı şu an için başarılı bir şekilde götürüyor. Başbakan olduğu günden beri Maliye Bakanlığı sürekli bir yerlere ödemelerde bulunuyor yani bir diğer deyişle piyasaya sıcak para akışı var. Bakanlarını yanına alıp köy kasaba ziyaretlerinde bulunuyor. Bir diğer deyişle Ünal Üstel sanki de bir kurultaya hazırlanıyor. Tabii yok böyle bir şey bunu da peşinen söylemek lazım. Ama çalışmaları adeta kurultaya hazırlanan bir genel başkan edasında. Vatandaşın sorunlarını dinliyor ve yaptıkları ve yapacakları icraatları anlatıyor. Sahip çıkma mesajı veriyor.

Kıb-Tek ihalesi iptal edilmiş, yakıt uygunmuş değilmiş. Siz bakın ki elektrikler kesilmeden devran dönüyor. Tabii devletin zararına da işler oluyor bu arada. Bir an önce bu yakıt meselesi sağlam bir ihaleye bağlanmalı.

Demem o ki sorunlar var yok değil ama bunlar her zaman olan sorunlar. Çark dönüyor bir şekilde ve piyasalara sıcak para akışı bir şekilde devam ediyor.

HÜKÜMETİN VE ÜSTEL’İN SİYASİ ÖMRÜ NE KADAR?

Eğer bir sorun çıkmazsa Ünal Üstel hükümeti çok rahat 2023 yılının yazını görür. Yani yine bir başka deyişle Türkiye seçimlerine kadar bu hükümet hasar almadan devam eder. İlahların beklentisini bunun da ötesinde. Bazı çevreler hükümete 3-4 aylık bir zaman biçiyor ki bu tamamen gerçek dışı. Bir tek Demokrat Parti’nin kısa bir süre sonra gerçekleşecek olan kurultayında olur da Fikri Ataoğlu başkanlığı kaybederse bir hükümet krizi doğabilir. Demokrat Parti de olası bir başkan değişikliği beraberinde kabine değişikliğini de gündeme getireceği için hükümetin DP kanadında beklendik bir kriz ortaya çıkabilir ve hükümet zor günler geçirebilir. Ancak Fikri başkan kurultayı kazanırsa her şey yolunda devam eder ve hükümet aynı tempoda yoluna devam eder.

ANKARA’NIN BEKLENTİSİ İSTİKRAR

Evet yeri gelmişken bunu da söylemek lazım. Ankara hükümetinin KKTC’den tek beklentisi istikrar. Sorunsuz bir başbakan ve sorunsuz bir hükümet istiyorlar. Aynen şu an olduğu gibi. Ünal Üstel hükümeti istikrarı yakalamış bir durumda ve icaraatlar bir şekilde yoluna devam ediyor. Yakıt ihalesi ve belediye reformu dışında hükümetin ciddi bir sorunu yok. Göründüğü kadarıyla maaş ödeme sıkıntısı da yok. Belediyeler Reformu bir yere bağlandı ve bu düzlemde gerçekleşecek ya da gerçekleşmeyecek. Kıb-Tek yakıt ihalesi de bir yere bağlanacak. Bunun dışında hükümetin her hangi bir sorunu yok.

Ankara’nın Üstel’e ciddi bir desteği var. Dahası Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Ünal Üstel’in de arası iyi ve uyumlu çalışıyorlar.

Anlayacağınız her hükümetin yaşaması olağan sorunlar dışında hükümetin ciddi bir sorunu yok.

Hayat pahalılığını engellemek adına cesur bir hamle yapsalar yapılan maaş artışlarıyla birlikte ekonomi rahatlar. Bu konuda ne yazık ki zayıf kaldıkları bir gerçek.

Evet dostlar yapılan tüm eleştirilere rağmen hükümet ciddi bir iç kriz yaşamazsa bir yıl daha sahnedeki yerini koruyacak.

UBP SEÇİMLERDEN NE ELDE EDECEK?

Tabii bir de UBP’nin belediye başkanlarını seçmek var. İşte bunu da UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu ve ekibi yapacak. UBP’yi yerel seçime hazırlayacak. Başarı da başarısızlıkta Faiz Sucuoğlu’nun karnesine yazılacak.

Belediyeler Yasası'nın bu şekilde geçmesinden rahatsız olan UBP’liler sayısı da az değil. UBP yanlısı bağımsız belediye başkanlarının da rahatsızlığı var, istifa eden UBP’liler de var.

İşte alın size iki başlılık. Belediyelerin nasıl seçime katılacağını hazırlayan, Üstel hükümeti iken bu şekilde mutlak başarıyı yakalamak zorunda olan UBP Genel Başkanı Sucuoğlu.

UBP seçim konusunda zor bir sınav verecek.

***************

Günün Sözü

İyi bir kadınla iyi bir erkek birlikte değildir çünkü kadınlar, kötü erkeklere aşık olup iyi erkeklerle dertleşir.

Victor Hugo

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları