Fena kazıklanıyoruz... Burası KKTC..

Yayın Tarihi: 18/07/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Sıcaklar bastırdı ve havalar son derece kötü; bir süre daha böyle devam edeceği söyleniyor. Gelin görün ki sıcaklar basınca vatandaş da klimalara yüklendi; hop başladı elektrik kesintileri. KIB-TEK yetersiz kalıyor, Aksa yetişmiyor, Rum tarafından elektrik alınıyor. Kablo ile elektriğin önemi geliyor insanın aklına ama bir detay var hem de önemli bir detay; bazı çevreler her ne kadar üç sene de beş senede bitecek diyorsa da bu işin yaklaşık on yıl sonra bitebileceğini söyleyenlerin sayısı da az değil. Demek ki neymiş mesele, mesele KIB-TEK’e yatırım yapılması gerekmiş, bozuk jenaretörlerin tamir edilmesi gerekmiş. Yapılıyor mu peki; tabii ki hayır yapılmıyor. Bu nedenle düzenli elektrik kesintilerine devam.

Mesele burada da bitmiyor dostlar. Bildiğiniz gibi elektrik yüzde 20 de zamlandı. Yani pahalı ama yok. Evet yanlış okumadınız; pahalı bir elektrik kullanıyoruz. Daha doğrusu kullanamadığımız elektrik pahalı olarak bize fatura ediliyor. Bu ay bakalım ne kadar pahalıdan elektrik faturalarıyla karşı karşıya kalacağız.

TELEFON-İNTERNET PAHALI AMA ÇALIŞMIYOR

Gelin genel olarak yaşadığımız sıkıntılara bakalım. Telefon ücretleri zamlandı. Şahsen ben sıkça ulaşma sorunu ve konuşurken telefonun kesilme sorunu yaşıyorum. Benim telefonum mu bozuldu diye telefon şirketlerinden üst düzey bir dostumu aradım sordum. Benzer sorunları o da yaşıyormuş. Hatta bana 4,5 G’ye geçince bu sorunlar ortadan kalkacak dedi. Ne zaman geçeriz dedim en geç temmuz sonu dedi. Demek ki dedim benim telefon bozulmadı artık şebekeler çekmiyor. Çekmiyor ama telefon ücretleri arttı. Yani demem o ki pahalı fatura ediliyor ama konuşamıyoruz. Hele hele internetin çekmediğini söylememe gerek dahi yok. 3G artık çalışmıyor. Çok basit bir maili gönderemediğimiz çok oluyor ya da Facebook’a girdiğinizde Facebook’un çalışmadığı çok oluyor, Instagram'da akış yenilenemedi ibaresini sıkça görüyoruz. Telefon da internet de pahalı ama yok, çalışmıyor.

SEYRÜSEFERLER PAHALI AMA YOL YOK

Bir başka sorun seyrüseferler. Okkalı bir zam yedi. Yaklaşık % 80 zamlandı. Seyrüseferlerden toplanan yekün paranın hepsi memur maaşı ödemelerinde kullanılıyor. Yollar bozuk ya da yamalı. Şehir-köy yolları arası bozuk şehirler arası yollar da yamalı. Gece oldu mu yollar karanlık, aydınlatma yok, vergisi var ama vergisi alınıyor ama aydınlatma yok. Karanlık yollarda araba kullanıyoruz. Yol çizgileri silindi. Özellikle gece karanlık yollarda giderken çizgilere bakarak yön tayin edebilirsiniz, son derece önemli bir konu ama yollardaki çizgilerin çoğu silinmiş. Demem o ki seyrüseferler pahalı hem de çok pahalı ama yol yok, yollar elverişli değil. Tonla para ödüyoruz devlet yol yapacağına memur maaşı ödüyor.

Burası KKTC ne ararsanız var ama pahalısından. Ucuz bir şey yok. Pahalıdan alıyorsunuz ama kullanamıyorsunuz. Elektrik pahalı ama yok, telefon internet pahalı ama yok, seyrüseferler pahalı ama yol yok. İşte burası KKTC. Kimse bu ülke de yaşamak istemiyor. Sürekli göç veriyoruz. Türk kardeşlerimizin yerini bile artık üçüncü dünya vatandaşları aldı alıyor. Türk kardeşlerimiz bile daha iyi şartlar oluştuğu için ülkelerine geri dönüyorlar.

Bir öğrencinin okuması bile artık bu memlekette zor. Okul fiyatları, ev kiraları, aşırı pahalı olan marketler, Türk Lirası’nın aşırı değersiz oluşu hep bunlar bir öğrencinin KKTC’de okuması için büyük dezavantajlar.

Turist deseniz hakeza o da öyle. 20 lira bilet parası vererek kim gelecek tatil yapsın. Hiçbir arama motorunda yokuz, fuarlarda yeterli temsiliyet yapılsa bile ulaşım çok ama çok pahalı; bu nedenle turist de gelmiyor. En önemli destinasyonlardan bir tanesi olan İngiltere’den sadece bir tur operatörü satışımızı gerçekleştiriyor.

Sonuç olarak KKTC’de her şey pahalı, ödüyoruz da ama yok, kullanamıyoruz. Hem pahalı hem de eksikliği var. Ekonomi Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu da denk bütçeye erişebilirsek diyor, stabil para birimini konuşabiliyoruz diyor. O da biliyor denk bütçeye yetişemeyeceğimizi.

Bu memleket için hepimiz üzülüyoruz. Ekonomi kötü olmakla birlikte fena kazıklanıyoruz. Menüleri pahalı azıcık yemek veren lüks restoranlar gibiyiz.

**************

Günün Sözü

Madem sevmiyorsun o zaman sahip çık gözlerine! Dönüp dolaşıp değmesinler gözlerime.

Cemal Süreya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları