Pişkin pişkin ifadeler...

Yayın Tarihi: 04/01/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Allah kimseyi evlat acısıyla imtihan etmesin. Çok büyük laftır. Geçtiğimiz yıl 6 Şubat depreminde 35 yurttaşımızı İsias otelde Adıyaman'da kaybettik. Hayatını kaybeden çocuklarımızın ailesi çoğumuzun yakın tanıdığı arkadaşlarıydı. Örneğin sevgili Feriha Yiğittürk. Benim çok sevdiğim hukukum olan iyi bir arkadaşım, ne olup bittiğini öğrenmek için Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nu aradığımda telefonu Feriha açmış ve “Dua et Gökhan” diyebilmişti ağlamaklı bir sesle. Başka da konuşmadık Feriha'yla yanılmıyorsam bir kez de mesajlaştık. Bir anneye ne söyleyebilirsiniz ki böyle bir durumda. Evladını kaybetmiş. Hemen hemen her gün Feriha’nın Twitter'da Instagram'da Facebookta'ki paylaşımlarını görüyorum ve içim eriyor, hasta oluyorum resmen. Sonra Evren Çavdır. Askerlik arkadaşım. Askerliğimizi birlikte yapmıştık Evren’le. Çok efendi bir arkadaşımızdı. En son onu çıkardılar. Çıkardıklarında hayattaydı ama hayata tutunamadı. Belki ilk çıkarılanlar arasında olsaydı yaşayacaktı. Eşi ve çocuğuyla o da hayatını kaybetti. Geriye öksüz bir kız çocuğu bıraktı. İnanası gelmiyor insanın.

Hayatını kaybeden çocuklarımızın aileleri birçoğumuzun yakınlarıydı; hepimiz bir yerlerden ya çok iyi tanıyor ya da az tanıyorduk ama tanıyorduk.

Dün dava süreci başladı. Akşam saatlerinde otel sahiplerinin, mimarının hissedarının ifadelerini okudum. Şaka gibi ifadeler. Hepsi de suçsuz, hiçbirinin hiçbir şeyden haberi yok ve masumlar. İnanabiliyor musunuz? Öyle ifade verdiler ki hepsi de suçsuz. Otelin sahibi bir de pişkin pişkin bir tek İsias yıkılsa ve başka binalar yıkılmasa tüm suçlamaları kabul edecekmiş ama tüm Adıyaman yıkıldı diyor. Peki niye yıkıldı tüm Adıyaman? Onu söylemiyor ama. Sen piskot gibi bina yaparsan yıkılır tabii neden yıkılmasın. Sen kaçak kat çıkarsan, kolonları inceltirsen, binanın sağlamlığıyla oynarsan tabii ki depremde yıkılır.

İyi yapılan birçok bina çatladı ama yıkılmadı. Neden yıkılmadı o binalar? Evet deprem şiddetliydi ama sağlam yapılan birçok bina da yıkılmadı ve çatlaklar oluştu. Demek ki sen binanı sağlam yaparsan, malzemeden çalmazsan, binanın sağlamlığıyla oynamazsan yıkılmaz depremde. En fazla çatlar.

Mahkemeden talep edilen kasıtla yargılanmaları. Ancak pek öyle olmayacak ve taksirle yargılanacaklar gibime geliyor. Hükümeti ve muhalefeti de kutlamak lazım en azından böyle bir olay karşısında birlik içinde hareket ediyorlar ve hepsi Adıyaman’da. Dava sonucu ne olursa olsun; bir an bile aileleri yalnız bırakmıyorlar, bırakmayacaklar.

Ne sonuç çıkarsa çıksın mahkeme ne karara varırsa varsın evet çocuklarımız geri gelmeyecek, gittiler, cennetteler ama ağır bir sonuç çıkarsa en azından yaslı ailelerin kalpleri bir nebze olsun huzur bulacak. Adalet yerini bulmuş olacak. Bu ölümlere neden olan sorumlular adalet karşısında cezalarını çekmiş olacak.

İfadeler bildiğiniz pişkin pişkin verilmiş ifadeler. Şaka gibi. Okuyorum mahkemede verdikleri cevabı inanılır gibi değil kimsenin kimseden haberi olmadığı gibi herkes masumu oynuyor. Türk yargısına ve adaletine güveniyoruz, hepimiz güveniyoruz. Ortada bilimsel raporlar var. İsias otelin sağlam olmadığı ve kaçak kat çıkıldığı, kolonlarının inceltildiği yönünde bilimsel raporlar var. Mahkeme elbette ki bu raporları dikkate alacaktır.

Yapanın yanına kalmamalı, mahkeme tarafından suçlu bulunacak kişi ya da kişiler en ağır cezayı almalı. Bu dava emsal teşkil etmeli.

Yazının başında yazdığım gibi. Cenabı Allah kimseyi evlat acısıyla sınav etmesin. 2023 yılının en talihsiz olayıydı yaşadığımız bu ölümler. Bu çocukların yerleri hiçbir zaman dolmayacak. Medya olarak bizler de bu süreci sıcak tutacak ve farkındalık yaratmaya devam edeceğiz. Hepimiz ailelerin yanında olacağız. İsias hepimizin ortak davası.

********************

Günün Sözü

Her ölüm erken ölümdür.

Cemal Süreya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları