Avcı’yla ilgili tüm tartışmalar sona erecek…

Yayın Tarihi: 20/02/24 07:30
okuma süresi: 5 dak.

YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Turgay Avcı’yı konuk aldım ve merak edilen tüm soruları sordum. Turgay Avcı ile dostluğumuz çok eskiye dayanır. YÖDAK’ta yaşanan sıkıntıları anlattı uzun uzun. YÖDAK’ta başkanlık yapılacak iş değil dedim kendisine. Uzun süredir Avcı’nın üzerine gidiliyor; “diploması yok, varsa göstersin” diye. Adam daha önce yaptığımız programa Beyrut Amerikan Üniversitesi’nden aldığı orijinal diploma ile gelmişti ve canlı yayında açıp herkese göstermişti. Program öncesinde bana da diplomasını göstermişti. Yetmedi YÖDAK tarafından Beyrut Amerikan Üniversitesi’ne yazılan yazıyı da gösterdi. Yazıda YÖDAK, üniversiteye soruyor böyle bir diploma var mıdır diye. Üniversite YÖDAK’a resmi yazı ile bildiriyor 1985 mezunu öğrencimizdir diye. Tüm bunları canlı yayında gösterip ve eklemişti “rencide oluyorum” demişti. Haklı da; Avcı’yı hepimiz tanırız kim olduğunu nasıl yollardan geçerek bugünlere geldiğini biliriz. Diplomasının sahte olmadığını da gerçekten profesörlük ünvanını taşıdığını da. YÖDAK’taki dört üye ile ilgili olarak zem ve kadih şeklinde dava da dosyalamış. Rencide edildim diyor. YÖDAK’ta yapılan toplantıda da diplomasını ve üniversitenin gönderdiği yazıyı üyelere bir bir göstermiş, yetmemiş Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a da sunmuş, tamam demiş Cumhurbaşkanı.

Koskoca adam nelere maruz kaldı. YÖDAK başkanının diploması var mıydı yok muydu tartışmasının içine çekilmiş basbayağı. Göstermesine rağmen sahte olabilir demişler, mecbur kalmış ilgili üniversiteye sorgulatmış kendi kendini ve mezunumuzdur yazısını da temin etmiş bunu da sunmuş. Son zamanlarda ilginç bir viral oldu. Diploman var mı varsa da acaba sahte mi değil mi?

Beyrut Amerikan Üniversitesi’ne gittiği dönemde savaş olduğunu anlattı ve bombalar altında mezun oldum ben dedi. Eğer diplomam sahte olsa ya da mezun olmasam kendim gidip polise diplomamı verir miydim beni araştırın diye de ekledi.

“Mezun olmasam bunu yapmazdım. Sizin sağda solda istediğinizi yazacağınız ve yıpratacağınız biri değilim. Çok ağır rahatsızlıklar geçirmiş bir eşim ve iki hukukçu çocuğum var. Ortaya atılan iddialar ahlak dışıdır. Bu iş artık şeref konusu oldu. Beyrut Amerikan Üniversitesi’ne polis teşkilatımızın ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın benim diplomamı inceleyebilmesi için yetki verdiğimi beyan eden bir yazı da gönderdim. Bu süreçte beni en çok parçalayan ailemin çektiği üzüntüdür” diyen Avcı’ya hak vermemek elde değil.

YÖDAK çağın zorunlu kıldığı eğitim adına zorunlu kıldığı birçok konudan geri. Kimse bunların düzeltilmesi ve çağa ayak uydurulması noktasında çaba sarf etmiyor ama YÖDAK Başkanı’nın diploması var mıydı yok muydu buna takılıyor. Sahte olup olmadığını da sorgulama ihtiyacı hissediyor. Bir insanın diploması sahte olsa diğer ünvanları nasıl alacak nasıl kazanacak. Düşünsenize Avcı üniversiteden mezun olduğunda daha DAÜ yeni kurulmuştu ya da kurulmamıştı muhtemelen, YÖDAK keza yoktu.

YÖDAK’ta başkanı hedef alan tartışmalar Hüseyin Gökçekuş döneminde başladı, Akile Büke ile devam etti şimdi de Turgay Avcı hedef tahtasında. YÖDAK’ın kısır kendi içindeki hakimiyet kurma yarışından kaynaklanıyor bu tartışmalar. YÖDAK’a başkan olmak isteyen üyeler bu gerçekleşmediğinde bir gürültü çıkartılıyor diye düşünmeden edemiyorum. Gerçekten böyle midir bilemeyiz; iddialar bu yönde duyuyoruz zaman zaman.

Avcı artık yeni bir YÖDAK olduğunu ve kararların büyük bir çoğunluğunun oy birliği ile çıktığını son derece iyi bir uyum olduğunu da anlattı ve bunu üzerine basa basa söyledi. Üyeleriyle gurur duyduğunu da söyledi.

Evet dostlar. Avcı’ya bir dokunduk bir ah işittik desem yeridir. Adama diploman sahte yaftasını yapıştırmışlar uğraş dur temizleyebilirsen temizle. Ama Avcı mücadele etti ve Beyrut Amerikan Üniversitesi’nden mezundur yazısını da elde etti. Belge poliste, avukatı polisten alıp mahkemeye sunacak ve dava noktalanacak. Anlayacağınız çok yakın zamanda Avcı’ya yapılan tüm ithamlar suya yazılmış yazı misali silinecek.

***********************

Günün Sözü

“Gel sevgilim gel, benim dünyama gel, çok zaman var içimde yerini hazırladım.”

Attila İlhan

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları