Şu erken emeklilik meselesi

Yayın Tarihi: 14/03/24 07:00
okuma süresi: 4 dak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı kadim dostum Sadık Gardiyanoğlu dün bende konuk oldu. Çok verimli bir program yaptık. İyi de izlendi, çok mesaj geldi. Gardiyanoğlu işleri iyi yapan bakanlardan biri. Çalışıyor, ilerliyor. Mesaisine erken başlayıp çok geç bitiriyor. Programa gelen sorular hemen hemen aynıydı; Vatandaş ne zaman emekli olursa olsun, herkes bunu merak etti ve onlarca soru geldi. Emeklilerde Yaşa Takılanlar EYT'nin açılımı.

Konu şu; 1976 yılından sonra doğanlar ve 2008 yılından önce yatırımı olanlar 55 yaşında emekli olabilirler. Konu bu. Bakana sorduk, son durum var mı böyle bir şey diye. Gardiyanoğlu birtakım halindeyken ancak erken emeklilik yaşını düşürmeleri halinde 2037 yılında sosyal sigortaların maaşını ödeyemediğini ve kilitleneceğini anlattı uzun uzun.

Bakan “bunun olmaması için birtakım çalışmalar yapıyoruz; sosyal sigortalara ek gelir bildirenlere bakıyoruz. Bunu yapabildiğimiz bir erken emeklilik yasasını hazırlayabiliyoruz. Evet bu konuda var ancak şu an için bu mümkün değil” dedi.

Kim istemez ki 55 yaşında emekli olsun. Ne yazık ki binlerce insan bu rakamın 9-10 bin olarak belirtildiği, böyle bir yasa geçtiğinde bundan yararlanılabilecek ama gelin görün ki bu şu an mümkün değil. Geçtiğimiz hafta CTP Milletvekili Devrim Barçın da konuktu ve bu EYT meselesinin nasıl yapılabileceğini uzun uzun o da anlatmıştı. Elbette 60 yaş çok uzun bir süre, Avrupa'da bu yaş sınırı daha da üstte bir yaşam denkliği geliyor. Öte yandan bizim 15 yılınızı dolduramazsanız emeklilik yaşınız 63'e kadar uzayabiliyor. Düşünsenize bir ömür devlete vergi ödüyorsunuz adınıza ama siz geç emekli oluyorsunuz ve bu emeklilik hayatını ya yaşıyorsunuz ya da kısa süre maaş alıp ölüp gidiyorsunuz.

İnşallah Bakanlık sosyal sigortalar için ek bir gelir kapısı bulur ve 55 de emeklilik yolu açılır. Bazı meslek gruplarında 70 yaşına kadar da çalışabiliyorsunuz. Örneğin doktorunuzla ilgilenirseniz sorun yok. Ama bir kasiyerseniz ya da bir gazeteciyseniz 60 yaşına kadar çalışma süreci pek yok. Bu nedenle 55 yaşında emeklilik için Bakan Gardiyanoğlu ek bir gelir belgesi sunabilir ve sigortalar için ek bir gelir elde edebilirse en az 9500 kişi bir şaka yapmış devlet olacak. Aksi taktirde emeklilik sürenizi bile doldurursanız 60 yaşını beklemek zorunda kalacaksınız, hatta bazılarının 63 yaşını bile beklemeniz gerekebilecek. 60'tan sonra da kaç yıl yaşarsa artık bir insan 10 yıl mı 8 yıl mı 15 yıl mı o kadar kısa süreli emeklilik alacağı. Düşünün; Bir ömür boyunca devlete para yatırdıktan sonra gönül rahatlığıyla veya maaşın tadını çıkararak. İşte bu nedenle 55 yaşında emeklilik son derece idealdir. İşin bir başka kötü noktası daha var; Emekli olduğunuzda 15 yıl üzerinden emekli iseniz asgari ücretinin üçte birini maaş olarak alabiliyorsunuz. Gelin görün ki herkese 25 yıl üzerinden emekli olmak kısmet olmuyor.

Sonuç olarak dostlarım şimdilik erken emeklilik diye bir şey yok. Evet bakan bu iş üzerinde çalışıyor ama henüz bir sonuç yok. Eğer sosyal sigortalara ek gelir kalemleri yaratılabilirse bu yasayı geçerseniz ve 55 yaşında emekli olabilirsiniz; yok bir ek gelir geliştirilemezse 55 değil 60 yaşında emekli olmuşlar. O da artık mezarda emeklilik dönemine girecek.

Erken emeklilik mevzusu bu anlattıklarımdan ibarettir.

***************

Günün Sözü

"Hiç sevmediği halde neden hep değerli olur bırakıp giden ve neden hiç düşünmeden teslim olur kalbi o seni hiç sevmemişken."

Pablo Neruda

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları