Uyuşturucuya bakılsa kimlerin çocukları yakalanacak?

Yayın Tarihi: 19/03/24 07:00
okuma süresi: 4 dak.

Polis Genel Müdürlüğü’nü tebrik etmek lazım. 14 ayda 301 kilo uyuşturucu ele geçirdiler ve 968 tutuklu. Tabii halk arasında bunun konuşması çok yapılır; polis asıl baronlara ulaşabildi mi diye. Bir kere polis teşkilatı üstün bir çaba sarf ederek 14 ayda 301 kilo uyuşturucu ele geçirdi. Az bir rakam değil. Demek ki narkotik şube işini iyi yapmış.

Defalarca kez yazdık polis teşkilatının güçlendirilmesi gerekir diye. Hem polis istihdamı yapılmalı hem de polisin araçları yenilenmeli. Hatta teşkilatın araç sayısı artırılmalı. Polis sayısı son derece önemli. Sayı o kadar bir yetersiz ki bölgeleri geceleri çeviren polis sayısı az ve yetersiz kalıyor. Malum ülke suç cenneti oldu. Sürekli bir hırsızlık vakası var. Polis takır takır yakalayıp mahkemeye çıkarıyor. Hırsızların yanı sıra bir de kaçaklar var; polis onları da yakalayıp mahkemeye çıkarıyor. Cezaevi zanlı doldu. Mahkeme süreçleri tamamlanmamış zanlılarla dolu. Demem o ki polis ciddi bir mesai harcıyor, uğraşıyor ve suçluları yakalıyor.

Yalnız dikkatimi İçişleri Bakanı Dursun Oğuz’un bir açıklaması çekti. Bakan dedi ki KKTC güvenli bir ülke olduğu için yabancılar geliyor. Belki yatırım anlamında bunu söylemiştir. Yatırım anlamında KKTC güvenilir bir ülke olabilir ancak suç işleme ve suça karışma noktasında ne yazık ki KKTC güvenli bir ülke değil.

Polisin yakaladığı hırsızlardan, uyuşturucu tacirlerinden ve kaçaklardan yola çıkarsak yabancılar KKTC’deki sistemin suça açık olduğunu ve kolay suç işlenebileceğini görmelerinden dolayı KKTC’ye geldiklerini ve suça karıştıktan sonra yakalandıklarını açıkça söyleyebiliriz.

ALKOLE BAKILDIĞI GİBİ UYUŞTUCUYA DA BAKILMALI

Evet polis gece gündüz devriye yapıyor. Yüzlerce araç kontrol ediliyor. Zaman zaman sadece aracın evraklarının tamam olup olmadığına bakıyorlar zaman zaman alkol kontrolü de yapılıyor. Eğer trafik kontrolleri gündüz ise araç evraklarına ve ehliyete bakıyorlar yok kontroller gece ise alkole de mutlaka bakılıyor.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı ile yaptığımız tüm programlarda polisin gece yaptığı alkol kontrollerinde mutlak surette uyuşturucuya da bakılması gerektiğini dile getirmiştir. Bu imkan hükümet tarafından polise tanınmalı. Bakın görün o zaman ne kadar uyuşturucu kullanıcısı yakalanacaktır. Bakınız polis 14 ayda 301 kilo uyuşturucu ele geçirdiyse varın siz anlayın kullanımı ne kadar yaygındır.

Bu nedenle hükümet yasa yapması gerekirse yasa yapmalı ve polise gereken alt yapı imkanı sunulmalı ki polis alkol kontrolü yaparken uyuşturucu kontrolü de yapabilsin. Evet narkotik şube iyi çalışıyor bunu gördük. Genelde ihbarlarla suçluya ulaşıyorlar ve teşkilat bu konularda iyi. Bir de alkol kontrolü yapıldığı gibi uyuşturucu kontrolü de yapılsa inanın ki yüzlerce suçlu yakalanacak. Bu veletin kullanımı o kadar yaygın ki akıl alır gibi değil.

POLİS YETERSİZ KALIYOR

Daha önce de yazdım; polis teşkilatının hem altyapı açısından hem de fiziki olarak güçlendirilmesi gerekiyor. Özellikle suçlu kovalayan polislerin fiziki olarak kendilerini geliştirmenin önü açılması lazım. Fiziki olarak güçlü polislerin görev yapması gerekiyor ki suçlu ile mukavemet zorunda kalırsa yeterli olabilsin.

***************

Günün Sözü

Seviyorum doğrudur, yürek bu hâlâ sever. Sevmek kısa sürdüyse unutmak uzun sürer…

Pablo Neruda

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları