Kötü sürpriz…

Yayın Tarihi: 21/03/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Sahte diploma soruşturma kapsamında bir yarbay da tutuklandı ve soruşturmaya tabii oldu. Daha önce de yazmıştım; bu tutuklamalar ve bu soruşturmalar yıllar öncesinde bir üniversitenin psikoloji bölüm başkanının doktora diplomasının sahte olmasını bana hatırlattı diye. İlgili üniversite tedbir amaçlı olarak tüm yüksek lisans ve doktora diplomalarını harıl harıl kontrole almış ve kendi içinde derin bir soruşturma yürütmüştü. Polis teşkilatının ardından sahte diploma meselesi askere de sıçradı. Yazının başında belirtmeliyim ki hem Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı hem de polis teşkilatı son derece güzide iki kurumumuzdur. Bu kurumların zarar görmesi demek devletin yapısının zarar görmesi anlamına gelir. Bu nedenle yazı yazarken bu kurumları zor durumda bırakacak ya da algı olarak kötü bir intiba bırakacak yazılar yazmaktan kaçınılması gerekiyor. Çünkü vatandaşın en güvendiği üç kurumdan ikisi asker ve polistir bir diğeri de yargıdır. İşte bu nedenle bu kurumların zarar görmemesi gerekir.

Ancak gelin görün ki ister polis olsun ister asker olsun usulsüz diploma alma hatasına düşebiliyorlar. Zaman kaybetmeden hem Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın hem polis teşkilatının kendi içinde bir iç kontrol yapması gerekir. Hem poliste hem de askerde kendi iç kontrollerini yapacak disiplin ve sistem vardır. Tabii olay polis soruşturmasında ve buna şimdilik kimse dokunmak istemiyor. Polise de yardımcı olmak için kurum yöneticileri yüksek lisans ve doktora yapmış rütbeli kişilerin diplomalarını kontrol edebilir. En azından bu yapılırsa süreç daha iyi ve hızlı işleyecektir.

Dünkü yazımda da dile getirdim; çok sayıda polis ve memurun diplomasının usulsüz olduğu iddiaları var. Ben askerlerinde bu sahte diploma işine karıştığını duymuştum ancak bu seviyede olmadığını aksine askerlik yapacak gençlerin yedek subay celbinden yararlanmak için lisans diplomasında usulsüzlükler yaptığını duymuştum ve bunu da yazmıştım. Polis her gün muhtemelen birilerini yakalayacak ve yargı önüne çıkaracak. Askerde de komutanların yüksek lisans ve doktora yapanlar sayıları çok olmasa da var. Tabii bu insanların yani komutanların hepsi usulsüzlük yaptı diyemeyiz bu son derece yanlış olur ama aralardan tevessül edenler işte dün çıktığı gibi çıkabilir.

Başka başka üniversitelerden de usulsüz diploma alanlar zaman içerisinde çıkacaktır, tabii Toplum ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi dışında başka üniversiteler de kontrol edilirse bunlar ortaya çıkacaktır. Bu iş belli oldu ki çorap söküğü gibi arkası gelecek. Çok sayıda memurun ve polisin sahte diploma meselesine tevessül ettiği ve bunu temin ettiği iddia ediliyor. Soruşturma derinleştikçe bunlar bir bir ortaya çıkacaktır. Benim polis teşkilatına da Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na da güvenim tamdır. Her iki kurum da yöneticileri de düzgün ve saygın insanlardır. Bu nedenle çürük elmalar varsa bunlar süreç içinde ayıklanacaktır. Tabii soruşturma kapsamı şu an bu seviyede ilerliyor. Daha ileri ki safhalarda siyasilere yakın kişilerin de tutuklanacağını duyuyoruz; hatta eli kulağında diye söylemler de duyuyoruz. İşin bir mali boyutu var bir de diploma boyutu var. Her ikisi de toplum içinde infial yaratmaya yetmiştir. Halbuki memurlardan, polislerden ve bürokratlardan beklenen hiçbir sahteciliğe başvurmadan alınlarının terleriyle diplomalarını almak olmalıydı. Gelin görün ki bu böyle olmadı ve bu hatalara düştüler.

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu dün bende konuktu ve önemli bir şey söyledi; sahte diplomayı tedavüle sürmek bir suçtur ancak bunu almakta bir suçtur bu nedenle alıp tedavüle süren de sürmeyen de suç işlemiştir ve gerekli yasal soruşturmaya tabii olacaklardır. Yani af yok dedi Sn. Bakan.

Evet dostlar yarınlar çok şeylere gebe bakalım sıra kimde veya kimlerde…

*******************

Günün Sözü

Ben hiç böylesini görmemiştim, vurdun kanıma girdin...İtirazım var

Atilla İlhan

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları