Şu yasaklılar meselesi...

Yayın Tarihi: 17/04/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Türkiye’ye girişi yasaklı olan vakalar yeniden hortladı. Bazı gazetecilerin tutumlarından dolayı Türkiye’ye alınmak istememelerini bir yere kadar anlarım. Her ülkenin kendine göre kuralları vardır ve biz beğenmesek de rahatsız olsak da her ülke kendi aleyhine yazılar yazıp çizen kişileri almak istemeyebilir. Konuşma özgürlüğüne vurulan bir darbe midir o da ayrı konu. Tabii bunları yazarken her yasaklı olanı da aynı kefeye koymamak lazım. örneğin adam yazıyor “Türkiye işgalcidir” diyor. Ee sen Türkiye’ye işgalci dersen o da seni ülkesine almama hakkını kullanır. Zaten Türkiye işgalciyse işgalci dediğin bir ülkeye de gitmek istememen gerekiyor ama Evrim Hınçal örneği. Evrim’i yıllardır tanırım. Düzgün bir arkadaşımızdır. Öyle militanlığı falan da yoktur. Bugüne kadar hiçbir paylaşımında Türkiye karşıtı bir paylaşımını da görmedim ama Türkiye’ye gitti ve giremedi. Açıkçası üzüldüm, çünkü gerçekten Evrim çok da etliye sütlüye karışan bir arkadaşımız değildir.

Öyle anlıyorum ki Evrim de Mustafa Akıncı’ya yakın olduğu için bu kategoriye alındı. Bildiğiniz gibi Mustafa Akıncı Cumhurbaşkanlığı görev süresinin sonuna doğru yalnızca Ankara hükümetiyle değil Türkiye kamuoyuyla da ters düşmüştü. Öyle anlıyorum ki o dönem Akıncı’ya yakın kim varsa kara listeye alındı. Bakalım daha kimlerin adı var ve biz bilmiyoruz.

Ben bu konu hakkında daha önce de yazdım. Kesinlikle bir liste açıklanmalı. Kimler yasaklı herkes öğrenmeli ve acı bir tecrübe yaşamamalı. Tabii bu işin bir de propaganda boyutu var. bir düşünün Ankara Hükümeti Türkiye’ye girişi yasak kişiler listesini açıklasa bu her yerde haber olur ve bir anti propagandaya dönüşebilir. Muhtemelen bunu da düşündükleri için yapmıyor olabilirler. Elçiliğinizden bilgi alın dendiğini duyuyorum sürekli; elçilik bu konuda bilgi vermiyor diye biliyorum. Hatta bildiğim kadarıyla elçiliğin bu listeden haberi de yok. En azından ben öyle biliyorum.

İçişleri Bakanı Dursun Oğuz bu konuda Türkiye’den bir açıklama talep ettiklerini ifade etti. Türkiye bu konuda açıklama yapar mı orası da ayrı bir muamma. Gelin görün ki yapmama hakkı da var. dediğim gibi belki bizim canımız sıkılıyor, konuşma özgürlüğümüz kısıtlanıyor diye düşünüyoruz ama gelin görün ki her ülkenin istediği kişileri almama hakkı var. Türkiye de bu hakkı kullanıyor. Aslında çok duyurulmasa da KKTC Hükümetinin de Türkiye’den KKTC’ye girişleri yasak olan Türkiye vatandaşları da var. sınır dışı edilen TC Vatandaşları da var özellikle bir suça karışmışsa da .

Ama gelin görün ki ortada bir sorun var. Türkiye aleyhine yazıp çizen de hiçbir şey yapmayan da yasaklı listesine alınmış olabiliyor ve bu insanlar bir plan yaptıklarında aileleriyle sınır kapılarında zora düşüyorlar. Bu nedenle Ankara Hükümeti en azından Lefkoşa Büyükelçiliğini bilgi verme noktasında destekleyebilir. Neticede bir ülkeye giremiyorsunuz, neden giremediğiniz size söylenmiyor. Sadece hangi kodla girişiniz yasaklanmış onu öğreniyorsunuz.

AK Parti Hükümetinden nefret eden yüzlerce Kıbrıslı Türk olabilir ama bunların hangilerinin Türkiye’ye seyahat yasağı olduğunu bilmiyoruz. Neticede insanın zoruna giden bir durumdur. Ankara Hükümetinin yerinde ben olsam en azından bu listeyi kendi elçiliğime gönderir merak edenlerin öğrenmesini ve mağduriyet yaşamamasını sağlardım.

Ama yazının başında da ifade ettiğim gibi, hiçbir ülkenin bunu açıklama zorunluluğu olmadığı gibi size kendi ülkesi için tehdit olarak görüyorsa ülkesine almama hakkı da bulunuyor. Hükümetleri sevmeyen Kıbrıslı Türkler vardır ama Türkiye’yi sevmeyen Kıbrıslı Türk yoktur diye düşünüyorum.

Örneğin ben AK Parti Hükümetinin icraatlarını destekleyen bir gazeteciyim, bu güne kadar da bu inanç doğrultusunda yazılar kaleme aldım ama bir bakarsınız bu yasaklı listesinde benim de adım vardır ve ben bilmiyorumdur.

Hangi açıdan bakarsanız bakın herkesin kendine göre haklı olduğu bir durumdur. Evrim için söylemiyorum. Evrim’i tanırım Evrim’in Türkiye karşıtı ya da AK Parti Hükümeti karşıtı bir duruşu olduğunu görmedim.

Ama şunu da söylemeden geçmeyeceğim Türkiye’ye işgalci diyenlerin de Türkiye de işi yoktur. Bu da önemli bir durumdur.

******************

Günün Sözü

"Barış bile, büyük ücretlerle satın alınır."

Benjamin Franklin

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları