Rakamlarla konuşursak bakan zararlı çıkar...

Yayın Tarihi: 23/04/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Gün gibi bir gerçeğimiz var; çok pahalıyız. Kim ne derse desin evet pahalıyız ve alım gücümüz bu ülke de yaşamayı zorlaştırıyor. Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu bir açıklama yaptı ve KKTC’nin belli alanlarda hem Güney Kıbrıs’tan hem de Türkiye’den daha ucuz olduğunu anlattı. Nedir bunlar söyleyelim; akaryakıt. Evet KKTC daha ucuz ya da tüp gaz; evet KKTC daha ucuz. Yani Olgun Amcaoğlu’nu severim. Bendeki yeri her zaman ayrıdır. İyi de bir siyasetçidir ve gelecekte UBP’yi yönetecek genel başkan olabilecek bir kapasitesi de vardır ama gelin görün ki Sn. Bakan belli başlı kalemlerde KKTC’nin daha ucuz olduğunu söylerken pek çok şeyi de söylememiştir. Ya da söylemekten kaçınmıştır.

Et de kim daha ucuz, sebzede meyvede kim daha ucuz, baklagil de kim daha ucuz yani demem o ki temel tüketim maddelerinde kim daha ucuz kim daha pahalı Amcaoğlu her nedense söylemekten kaçınmıştır. KKTC birçok gıda emtiasında hem Güney’den hem Türkiye’den daha pahalıdır. Takdir edersiniz ki insanlar Benzin içerek yaşamıyor ya da tüp gaz soluyarak karınlarını doyurmuyorlar. Rakamlarla konuşacak olursak bakan zararlı çıkar bu işte.

KKTC özellikle gıda emtialarında gerçekten pahalı. Eminim ki Bakanın kendisi de bunun farkındadır. Kendisi de evine erzak alıyordur. Belki maaşı bir asgari ücretliden yüksektir bakan olması hasebiyle ama adım gibi eminim ona da aldığı para yetişmemektedir, çünkü piyasalar pahalıdır. 70 lira tomates. Türkiye'de kaça? Bunu bir örnek olsun diye verdim. Ya da diğer sebzeler meyveler Türkiye'de kaça burada kaça.

Et konusu. Rum tarafında 350 lira kilosu. Biz de güya 550 lira; tabii onu da bulursanız.

Demem o ki rakamlarla konuşacak olursak birçok alanda KKTC piyasalarının daha pahalı olduğunu görürüz. Et konusu. Kasaplar toplandı ve anlaşmadan çekildiklerini açıkladılar. Vatandaş güneye kaydı. Kaymaya da devam ediyor. Kasap 550 liraya kuzu eti satamıyor, satamadığı için de vatandaş gidip etini güneyden 350 liraya alıyor. Bir tek et mi alıyor peki? Elbette ki hayır. Gitmişken diğer ihtiyaçlarını da alıyor. Gördünüz mü nasıl ki Rumlar akaryakıt almak için Kuzeye geliyor ve gelmişken markete de uğruyor, Kıbrıslı Türkler de güneye et almak için gitmişken başka ihtiyaçlarını da alıyorlar. Çünkü Güneyin de ucuz olan birçok gıda emtiası var. özellikle sebzelerde Güney Kuzeyden daha ucuz. İnsanlarda gitmişken alıyorlar ihtiyaçlarını.

Daha önce de yazdım yine yazıyorum. Özellikle et konusunda ithalat serbest bırakılmalıdır. Vatandaş ucuz ete kendi ülkesinde ulaşamazsa alternatif olarak gider Rum tarafından alır. Hayvancılar karşı çıkıyor. Tarım Bakanı Hüseyin Çavuş hükümetten bir süre daha izin istedi ve etin kilosunun da 550 lira kalmasını talepetti. Geçtiğimiz gün Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı bende konuktu. Arıklı açıkladı; ithal eti serbest bırakmalı ve ülkeye ithalatı yapıldığında da sıkı kontrolle satılmasının ayarlamasının yapılması gerektiği noktada. Siz ithal eti getirip kuzu etinin fiyatını ucuzlatmazsanız gidebilen gider Güneyden ithal eti ya da yerli eti 10 euroya alır, gidemeyen on binlerce KKTC vatandaşı da kuzu eti alamaz, onun yerine dana kıymasını alır defteri kapatır.

Bu nedenle hükümet kendi yurttaşına ucuz kuzu eti yedirebilmek için ithal ete izin vermelidir, bunun başka çaresi yoktur.

Toparlayacak olursak KKTC son derece pahalı bir ülkedir ve ucuzlatılması gerekmektedir. Aksi takdirde serbets piyasaya müdahale etmezsiniz, piyasalar pahalanmaya devam eder, yarım yamalak bir hayat pahalılığı verilir, bu artışlar kamu maliyesini yorar, bu artışlar asgari ücrete yansır işadamını yorar ve KKTC aşırı pahalı bir ülke olmaya devam eder ve pahalı bir ülke olur.

Bu nedenle başta Ekonomi Bakanlığı, KKTC’nin ucuzlatılması için projeler geliştirmeli ve bunu hükümete Kabul ettirerek hayata sokmalıdır. Aksi takdir de bunun içinde pahalı yaşamaya ve yaşamakta zorlanmaya devam ederiz. Yüksek maaşlara erişiriz fakat alabileceğimiz gıda emtiaları yine azolur. Bu bir sarmaldır. Buna kapılmamak lazımdır.

*****************

Günün Sözü

Hiç sevmediği halde neden hep değerli olur bırakıp giden ve neden hiç düşünmeden teslim olur kalbin; o seni hiç sevmemişken.

Pablo Neruda

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Özgür Kocabay23/04/24 09:59
Turkiyede sandiginiz gibi ucuz degil Etin kilosu izmirde 900 tl Yorum sizin

Diğer Gökhan ALTINER yazıları