Başbakandan önemli adım…

Yayın Tarihi: 26/04/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Kıbrıs’ta kapsamlı bir çözüm hepimizin temennisi. Dünkü yazımda da Kıbrıs konusunda özellikle eylül ayı itibarıyla birtakım gelişmeler olabileceğini yazdım. Federal çözümü destekleyen Prof. Dr. Mehmet Çağlar ile yaptığımız programda Çağlar özellikle eylül ayını işaret etmişti; bir gün sonra UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu’yla da yapmış olduğum programda Rumların sadece zamana oynadıklarını ve çözüm istençlerinde samimi olmadıklarını dile getirmişti. İki konuk da farklı düşüncelerin sahipleri ama gelin görün ki her iki konuğun da anlattıkları son derece önemli ve kendi içinde gerçekleri barındırıyor.

Kıbrıs sorununda çözüm arayışları devam ederken, oldukça önemli bir adım Başbakan Ünal Üstel’den geldi. Başbakan, İstanbul seyahati öncesinde Taşınmaz Mal Komisyonu’nun birkaç aya kadar 200 hak sahibine 68 milyon sterlin ödeme yapacağını açıkladı. Son derece önemli bir manevra. Başbakan Taşınmaz Mal Komisyonu’nun nasıl fonlandığını ve nasıl desteklediğini de açıkladı. Genelde çözümden uzak misyona sahip olduğu iddia edilen UBP’nin hak sahibi Kıbrıslı Rumlara Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından tanınan ve KKTC tarafından kurulan Taşınmaz Mal Komisyonu’nun iç hukuk kapısı olan ve Kıbrıslı Rumların AİHM’e gitmeden sorunlarını KKTC iç yargısı içinde çözen TMK’ya güvenmeleri ve TMK’nın hak sahibi Kıbrıslı Rumlara mallarına karşılık yüklü miktarda ödeme yapacak olması gerçekten dev bir gelişmedir. Bu başarı şüphe yok ki Başbakan Ünal Üstel’e aittir.

Kaynak yaratma noktasında Başbakan Üstel’in yabancıların mülk alımında yüzde 6 fon koyarak, bunun yüzde 3’ünün Sosyal Konut Fonu’na, yüzde 3’ünün ise Taşınmaz Mal Komisyonu’na aktarıldığını ve biriktiğini açıklamıştı. Sadece bu yolla 6 milyonluk bir birikim sağlandığını da Başbakan kendisi açıklamıştı. Buna ilaveten şans oyunlarıyla ilgili bir yasanın da Meclis’ten geçirildiğini ve yüzde 5’lik bir oranın Taşınmaz Mal Komisyonu gitmesi için fon oluşturduklarını açıkladı.

Öyle anlıyoruz ki Başbakan, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun aktif çalışması için alternatif katkı imkanları yaratıyor ve komisyonun gelirlerini fonluyor.

Kıbrıs konusunun bütünlüklü çözülmesi konusunda taşınmazlar son derece önemli bir yer alıyor. 2020 yılına kadar yaklaşık 200 Kıbrıslı Rum’un kuzeydeki malları TMK’ya sağlanan fonlarla önümüzdeki birkaç ayda ödenmiş olacak.

Başbakan İstanbul seyahati öncesinde birçok konuda açıklama yaptı ama bu konu son derece önemli olduğu için siz okurlarımla paylaşmak istedim.

AİHM’e gitmeden birçok Kıbrıslı Rum kuzeydeki mallarını bu şekilde tazmin edebilecek. Bu fon eski dönemlerde bildiğim kadarıyla Türkiye hükümeti tarafından da desteklendi, halen bir maddi destek var mı bilmiyorum ancak Üstel’in fonda para birikmesi ve Kıbrıslı Rumların mallarının tazmini için bir kaynak yaratma noktasındaki çabası Kıbrıs meselesi kapsamında da önemli bir adımdır diye düşünüyorum.

Bizim okuyucularımız hükümet lehine yazdığımız yazıları pek hoşnut karşılamazlar ama gelin görün ki iyi yapılan şeyleri de yasmak ve iyi yapılan bir şeyler varsa bunun hakkını da teslim etmek gerekir.

Yeri gelmişken söylemekte fayda görüyorum Başbakan bu tür konulardaki başarısını hayatı ucuzlatma noktasında da göstermelidir. Kamuoyunda bu konuda ciddi bir beklenti vardır. Ete uygulanan narh sonrasında temel tüketim maddelerine de belli bir oranda narh uygulanması hükümetten beklenen ve atılması gereken adımlardan biridir. Başbakan Üstel işini son derece ciddi bir disiplin içinde yapmaktadır ben bunu yakınen biliyorum. İnanıyorum ki maliye bakanı, tarım bakanı ve ekonomi bakanını da temel tüketim maddelerine narh uygulanması için görevlendirir ve hayatın ucuzlamasını sağlarsa toplum tarafından ciddi takdir görecektir bunu da yeri gelmişken söyleyim.

Bu yazacağım da başka bir günün konusu olsun; erken seçim söylentileri artık yüksek sesle konuşuluyor ama erken seçim olmayacaktır. Bunu ifade etmek isterim, kabine değişikliği hiç olmayacaktır. Bunları da gelecek hafta kaleme alacağım…

***************

Günün Sözü

Mükеmmеl kişiyi aramaktan vazgеç. Tеk ihtiyacın olan sana sahip olduğu için şanslı olduğunu düşünеn biridir.

Anonim

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları