FETÖ halen bitmedi mi?

Yayın Tarihi: 30/04/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

YDP, kurultayını FETÖ söylentileri altında gerçekleştirdi. Erhan Arıklı kurultayı kazandı, zaten kazanması bekleniyordu. Özellikle son anda Bertan Zaroğlu’nun da desteğini alması zor bir yarış olacağı algısını kolaya çevirdi. Erhan Başkan, Talip Hocaya yaklaşık 600 kusur oy fark atarak bu yarışı kazandı. Bu rakam da Erhan başkanın halen YDP üzerinde etkin gücü olduğunu gösterdi hepimize. Son gün Erhan başkandan tüm kamuoyuna bir mesaj gönderildi. Mesajda Talip Hoca’nın kesinlikle FETÖ ile bir bağlantısı olmadığı ancak YDP’ye FETÖ’nün bir operasyon yaptığını dile getirdi. Ne kadar gerçektir bilemeyiz ama Erhan başkan son gün attığı mesajdan önce de böyle bir operasyonun yapılmakta olduğunu dile getirmişti. Her ne olursa olsun YDP tabanı başkanına sahip çıktı ve bu kurultayı kazandırdı.

İlk başta Ankara hükümetinin Talip hocaya destek verdiği dedikoduları dahi yapıldı ve sonrasında Ankara’nın bunu yapmaktan vazgeçtiği ve karışmayacağı da söylendi. Bunlar kulağımıza çalınan bilgiler; doğruluğu ne kadardır bilemeyiz. Pazar günü kurultaya ben de gittim; genel hava Erhan başkanın lehineydi. Yani başkanın kazanacağı kurultaydaki havadan da belliydi. Sonucu geç saatte belli olduğu için erken bir kurultay yazısı yazmaktan kaçındım.

YDP ÜYELERİ NEREDE?

Bir bilgiye göre YDP üye sayısı 7 bin 614, kurultaya katılanların sayısı ise 3.500 civarlarında. Burası son derece önemli; yaklaşık dört bin YDP üyesi kurultaya katılmadı. Bertan Zaroğlu ile olan kurultayda da yine yaklaşık dört bin üye kurultaya katılmamıştı. Bunun iki nedeni olabilir; birincisi kağıt üzerinde kayıtlı bir YDP tabanı ve üyesi var ama bu taban seçim zamanı gidip YDP’ye oy veriyor bunun dışında başka bir şeye karışmıyor; ikincisi ise kağıt üzerinde kayıtlılar ama YDP ile alakaları yok yaklaşık dört bin kişinin. YDP ilk seçimde ne kadar oy kazanır bilemeyiz ama Erhan başkan diğer dört bin üyenin de peşine düşmeli ve bu üyeleri aktif hale getirmeli ki olası bir seçimde artık kilit parti olabilsin.

YDP’DE BÜTÜNLEŞME ZAMANI

Tabii şimdi bir de şöyle bir durum var. Erhan başkanın artık son dönemi. Görev süresi dolduğunda başkanlığa baştan aday olamayacak. Muhtemelen Milletin Partisi ile 5 Mayıs’ta birleşecekler ve Erhan başkandan sonra Bertan Zaroğlu partinin başına geçecek. Öyle olması gerekiyor. Erhan başkan, Bertan Zaroğlu’nun son dakika ciddi bir katkısı olmasaydı bu kurultayı az bir farkla olsa da kaybedebilirdi. Oy sonuçlarına baktığımızda Erhan başkanın Mağusa bölgesinde güçlü olmadığını fark ediyoruz. Talip hoca Mağusa da Erhan başkana ciddi fark attı. Erhan başkan tabii bu farkları diğer bölgelerde kapatmayı başardı.

Ama YDP olası ilk seçimde başarılı olmak istiyorsa dağılmadan bir bütünsellik içinde birleşmesi ve çalışması gerekiyor. YDP 10-15 vekil çıkarmaz ama ilk seçimde 4-5 vekili zorlayarak kritik hükümet ortağı olabilir. İşte bu nedenle yarış bitti ve şimdi Talip hoca başta olmak üzere tüm muhalif üyenin de gönlünü kazanmak ve sahiplenmek gerekiyor. Bu yapılabilirse YDP bu yolda daha başarılı olur aksi takdirde maksimum 2-3 vekil çıkarır ve pozisyonunu korur.

Önümüzde UBP kurultayı var; Ankara UBP kurultayına müdahil olacak mı bekleyip göreceğiz. YDP kurultayına müdahil olmadılar ama öyle tahmin ediyorum ki UBP kurultayına müdahil olacaklar. Çünkü UBP büyük parti ve kendi destekledikleri adamın partinin başında olmasını isteyeceklerdir. YDP’ye müdahale olmadı diyoruz ama münferit bazı müdahalelerin olduğu da ortaya çıktı o da ayrı mesele.

Erhan başkanın bu saatten sonra iki görevi var. Birincisi muhaliflere de sahip çıkmak; ikincisi ise kurultaylara katılım alan o dört bin üyenin peşine düşmek ve alakadar olmak. YDP kitle partisidir. Yani YDP’nin seçmeni mühürcüdür. Ya mührünü YDP’ye vurur ya da yakın parti olan CTP’ye mühür vurur. YDP içinde CTP’ye de yakın bir kitle vardır. Top artık tekrardan seçilen Erhan Arıklı’nın elindedir. Doğru mücadele ederse bu basket maçını kazanabilir. Bir de Ankara ile ilişkileri bir daha gözden geçirip ilişkileri tamir etmek gerekecek diye bir his var içimde.

***********************

Günün Sözü

“Sakın kader deme, kaderin üstünde bir kader vardır... Ne yapsalar boş, göklerden gelen bir karar vardır…”

Sezai Karakoç

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları