Hasipoğlu’yla UBP’yi konuştuk…

Yayın Tarihi: 24/08/22 07:00
okuma süresi: 6 dak.

UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu’yla uzun bir aradan sonra buluşup son derece verimli bir canlı yayın yaptık. Hasipoğlu siyasette gelecek vadeden siyasetçilerden biri. Her zaman değer verdiğim ve UBP içinde aslında daha çok değerlendirilmesi gerektiğine inandığım isimlerden biri olmuştur hep. Kısa süren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nı sormadım, açmak istemedim eski konuları. Bu konuda mağdur edildiğini hepimiz biliyoruz. Bazen siyaset farklı ve çirkin çalışabiliyor. Belediye Reform çalışmalarını konuştuk, Kıbrıs meselesini konuştuk, İslam Spor Oyunları'nı da konuştuk ama UBP’nin iki numarasını bulmuşken olası bir kurultay olup olmayacağını bu konudaki düşüncelerinin ne olduğunu sormamazlık yapamazdım. Sordum o da açık yüreklilikle cevap verdi.

Bildiğiniz gibi son birkaç gündür gazete manşetlerini süslüyor bu konuda sürekli haberler servis ediliyor. İddia o ki Faiz Sucuoğlu UBP Genel Başkanlığını bırakacak ve tek aday olarak Ünal Üstel seçilecek. Bu iddia elbette ki gerçek dışı bir iddia değil. Kısa bir süre önce bu soruyu bizzat Faiz Sucuoğlu’na sormuştum. Faiz bey bana kesinlikle böyle bir şey olmadığını ve istifa etmeyeceğini söylemişti.

Hasipoğlu’na tüm bunları anlatıp son durumu sordum “Şu an UBP’nin gündeminde böyle bir şey yok. Biz tam anlamıyla belediye başkanlığı seçimlerine konsantre olmuş durumdayız. Bildiğim kadarıyla Faiz beyin kendisinin de böyle bir gündemi yok. Yani başkanlığı bırakacak ve başka biri başkan adayı olacak diye bir düşüncesi yok. Tabii Faiz Sucuoğlu’nun kendi kararı, nasıl ki Başbakanlık konusunda bir karar üretti ve Ünal beye devretti, Genel Başkanlığı devam ettirip ettirmemek de kendi kararıdır. Kimse buna müdahale edemez, herkes Faiz beyin kararına saygı duymalı.” dedi ve ısrarla UBP’nin şu an gündeminin kurultay olmadığını önlerinde yerel seçimler olduğunu partinin buna konsantre olduğunu söyledi.

Hasipoğlu, siyasetçilerin hata yaptıkları takdirde bedellerini yine kendilerinin ödediğini söyleyerek, önemli olanın her zaman parti bütünlüğü olduğuna vurgu yaptı. Hasipoğlu, bu bütünlüğü kim sağlayıp koruyabilecekse genel başkanın o kişi olacağının altını çizdi.

Hasipoğlu, “Biz bu yola çıkarken Genel Başkan Faiz Sucuoğlu ve Başbakan Ünal Üstel ile hep istişare içinde olacağız diye konuştuk” ifadelerini kullandı.

Makul bir cevap verdi. Canlı yayında daha fazlasını söylemesini bekleyemezdik zaten. Dediki ki Faiz Bey bugüne kadar ne söylediyse tam tersini yaptı bu nedenle başkanlığı bırakmayacağım diyor ama göreceksiniz bırakacak. Evet Sucuoğlu ile ilgili genel söylem böyle. Bu damga da Faiz beyin sırtına kabine değişikliği gelişmelerinden dolayı yapışıp kaldı.

Ama gelin görün ki genel başkanlığı bırakmak çok farklı bir konu. Bir süre önce Sucuoğlu’nun başkanlığı bırakmayacağını kurultay olursa da tekrardan aday olacağını yazmıştım. Bu yazım üzerine Faiz Bey beni arayıp teşekkür etmişti ve doğruları yazdın demişti.

Faiz beyin bırakmasına yönelik belli yerlerde bir beklenti olduğu da bir gerçek ama Faiz beyi tanıyorsam başkanlığı kolay kolay bırakacağını hiç zannetmiyorum ansızdan bir kurultay olursa da yeniden aday olacağı da kesin. Zaten her gün kurultay olacakmış gibi çalışıyor. Sürekli örgütleri ve parti üyelerini ziyaret ediyor. Bir süre önce Koronavirüs olmasına rağmen iyileşir iyileşmez tekrardan sahalara döndü ve ziyaretlerine yeniden başladı. Niye yazıyorum bunları çünkü son birkaç gündür Sucuoğlu’nun başkanlığı bırakacağı yazılıp çiziliyor. Belki bir gündem yaratılmaya çalışılıyor. Tanıdığım Sucuoğlu başkanlığı bırakırsa yapması gereken vekillikten de istifa edip kliniğe gitmesidir. Bu kadar yüksek oyla genel başkanı seçilmiş bir kişi bu oyunu oynamaktan vazgeçerse yapması gereken doğal hareket de tamamen siyaseti bırakıp evin yolunu tutmasıdır.

Gündem oldu diye yazıyorum tanıdığım Sucuoğlu kolay kolay bırakmaz ama şunu da söylemek lazım siyasettir bu; o kadar çok ilginçlikler yaşadık ki hiçbir şeyi kesindir diye yazamıyoruz.

UBP’NİN SÜRPRİZ ADAYI KİM?

Evet bu soru da çok işleniyor. Öyle tahmin ediyorum ki UBP’nin öyle sürpriz bir ismi yok. Öğrendiğime göre, Gülşah Sanver Manavoğlu’na kapı arkasından bir teklif götürülmüş. Yani UBP’nin olsa olsa tek sürpriz adayı Manavoğlu olur. Manavoğlu bildiğimiz kadarıyla henüz HP kimliğine sahip. UBP’den aday olur mu bilemeyiz. Kendisini konuk almak için davet ettim ama bir süre tatilde olacağı ve dinlenmek istediğini söyledi bana. Sanver ailesi, eski UBP’li bir ailedir diye biliyoruz. Bu nedenle Gülşah böyle bir teklifi değerlendirir mi ne yapar kabul eder mi bilemeyiz. Bekleyip göreceğiz.

*****************

Günün Sözü

“Adları unut, yüzleri, sesleri, kokuları falan. Geçmişine bir asfalt dök. Yürüyebilmek için ihtiyacın olacak.”

Burak Aksak

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları