Eroğlu unutuldu mu?

Yayın Tarihi: 04/11/22 07:00
okuma süresi: 5 dak.

UBP Milletvekili Resmiye Eroğlu CANALTAY dün konuğumdu. Bütçe, seçimler, Ercan Havalimanı gibi konuları konuştuk. Programın sonuna doğru konuyu babası Derviş Eroğlu’na getirdim. Kimse kapısını çalmıyor mu diye sordum. Kimse derken kastettiğim siyasilerdi. Resmiye hanım “Şimdi ofise gitsek ofis doludur. Halkı, Derviş Eroğlu’nu unutmadı. Cumhurbaşkanı dahil gidip hatır soran telefonla arayan siyasiler var ancak araması gereken gitmesi gerekenler bunu yapmıyor” dedi. Başbakan gitmiyor sanırım dedim kastettiği o mu gibisinden ama kendisi başbakanı savundu ve “başbakan çok yoğun üstelik sağlık problemi de var gidemeyebilir çok normal” dedi. Bence kastettiği başbakanın kendisiydi ama o bunu dile getirmedi ve başbakanı savundu.

Derviş bey ile aktif siyasi hayatında bir gazeteci olarak hiçbir zaman frekanslarımız uyuşmadı. Hatta kendisini en çok eleştiren gazetecilerden biri de bendim ama bu Derviş beyin önemli bir siyasi değer olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Çok uzun yıllar ülkeyi yönetmiş birçok insana ekmek vermiş işe almış ve ülke iç siyasetini başarıyla yönetmiş bir siyasetçiydi Derviş Bey. Kabinesini kendi kurardı şimdi bakanları dahi başbakanlar atamıyor. Birçok konuda dış etkenler ülke içi siyasete hâkim.

Eskiden her konuda siyasiler mutlaka Derviş beyin kapısını çalar desteğini ister akıl danışırdı. Bugün UBP bu gelenekten çok uzaklaştı Derviş bey bir nevi unutuldu. Eskiden olduğu gibi aktif siyasette olan birçok siyasetçi kapısından içeri dahi girmiyor. Her şeyde olduğu gibi UBP de bu vefasından koptu gitti. Bir dönem kapandı UBP’de. Deyim yerindeyse unutuldu ya da önemsenmiyor. Halbuki Derviş bey iç siyasetteki başarılı ön görüsüyle başbakan dahil birçok siyasetçiye fikirleriyle tecrübesiyle yardımcı olabilecek pozisyonda biri. UBP’yi Eroğlu kontrol etsin ya da yönetsin demiyorum böyle bir şey zaten hata olur ancak Derviş beyin bilgi birikiminden birçok siyasetçi yararlanabilir. Bu önemli bir hazine ve avantaj bana göre ancak bu artık pek olası gözükmüyor.

ADAMIN BİTİRMEYE NİYETİ YOK

Konu Ercan Havalimanı'na geldi. Resmiye hanım açık konuştu ve Emrullah Turanlı’yı işaret ederek “Adamın bitirmeye niyeti yok” dedi. Ne yazık ki Ercan Havalimanı Turanlı’nın elinde oyuncağa döndü artık. Verilen hiçbir tarih tutmuyor ve bir türlü Ercan Havalimanı bitirilmiyor. Resmiye hanım “İstanbul Havalimanı bile dört senede bitti on yılı geçti hala Ercan Havalimanı bitirilmedi” dedi.

Hakikaten neden bitmiyor Ercan Havalimanı? Emrullah Turanlı’nın gayesi ne amacı ne? Ne zaman eleştirip soru sorsanız adamın bir gerekçesi var. Gelin görün ki bir türlü açılışı da gerçekleşmiyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bile artık bitir dediği ancak bitirilmeyen bir proje havalimanı.

Uluslararası havacılık kurallarına göre, Ercan Havalimanı'nın taşınması için koordinasyon kurulu kurulması gerektiğini, kurul kurulduktan 6 ay sonra taşınma olacağını söyledi. Canaltay, “Ocak-Şubat bana göre mucizedir” dedi.

Ercan Havalimanı'ndaki itfaiyenin standartlara çok uygun olmadığını ve standartların yükseltilmesi gerektiğini dile getiren Canaltay, “Kıb-Tek’e elektriği kimin ödeyeceği kavgası asla bitmedi... Askerin Beyköy’e gitmesi için anlaşma yaptık; ama bitmiyor. 20 senedir söz veriyor.” dedi.

PADİŞAHTAN SAKINMAYA GEREK YOK

Hayat pahalılığını ve asgari ücrete çalışan vatandaşın halini de sordum. Bir siyasetçi ve bir iş insanı olarak nasıl değerlendiriyorsunuz dedim. “Asgari ücretlinin beli büküldü padişahtan sakınmaya gerek yok. İnsanlar geçinemiyor yaşanılan bu sürecin sürdürülebilirliği artık kalmadı” dedi.

Ülkenin kalkınmasında turizmin çok önemli bir faktör olduğunu ancak pahalı bir ulaşımla bunun mümkün olamayacağını yapılan turizm fuarlarının ise bir faydasının olmadığını anlattı.

Resmiye hanım açık konuştu ve iktidar milletvekili gibi davranmadı. Sözlerini açık bir dille ifade etti. Toplumun ve ülkenin içinde olduğu durumu ve sıkıntıları anlattı.

İTTİFAK ÇALIŞMAYABİLİR

Belediye seçimlerini de sordum. Canaltaya’a göre UBP bu seçimlerden zaferle çıkacak ve pek çok belediyeyi alacak. İttifak konusunun da her bölgede işe yaramayabileceği ve herkesin günün sonunda kendi adayını destekleyeceğini söyledi.

**********************

Günün Sözü

"Düşmanınız mı var? Güzel! Demek ki hayatınızda bir ara bir şey için dik durmuşsunuz."

Winston Churchill

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları