İhale tekeline artık dur dendi…

Yayın Tarihi: 19/12/23 07:45
okuma süresi: 5 dak.

Birkaç hafta önce bu sivrisinek ilaçlamasının Sağlık Bakanı tarafından tekele dur demesini kaleme almış bir yazı yazmıştım. Lehte aleyhte tepkiler de almıştık.

İhale günü yaklaştık sonra bakanlığa baskı kurma maksatlı olacak yine bu işin tekele kalması için saldırı başladı 25 yıldır süren ihale tekeline dur denildiği için mi bu saldırı? Sağlık Bakanlığı bu yıl sivrisineklerle mücadelede kullanılacak ürünler ile ilgili olarak bir komite kurdu.

Bu komitede Tabipler Birliği, Belediyelerin Sağlık Şube Sorumluları, Biyologlar Derneği, Tarım Dairesi, DAÜ'den akademisyenler ve Veteriner dairesi bulunmaktadır. Bu komite Biyologlar Derneği hariç tek tip ilaçlama yerine habitata uygun olarak entegre mücade için karar alınmıştır.

Bu karar neticesinde kirli foseptik sularında bakteri kökenli ilaçların etkinliğinin az olması sebebi ile Dünya Sağlık Örgütü ve Tarım Bakanlığı'ndan sivrisinek larva mücadelesinde onaylı ilaçlarda ihaleye dahil edilmiştir.

Alınması planlanan 2200 litre ilacın sadece 500 litresi gençlik hormonu içeren ilaçken 1700 litresi Bakteri kökenli Biyolojik ilaçtır. Firma temsilcisi gibi davranan kimi çevreler mücadeleyi değil pastadaki paylarından küçük bir bölümün gittiği için yanlış yönlendirmeler ile kamuyu yanıltmaktadırlar.

Halen hazırda 10 yıldır bu ürün adadaki birçok belediye ve kuruluşlarda kullanılırken birileri öyle istiyor diye sağlık Bakanlığında üstelik sadece kirli sularda kullanılacak bir ürüne karşı çıkıyorlar.

Yıllardır bu ihalelerin nasıl yapıldığını biliyoruz. Vakti zamanında bir siyasinin de ön ayak olmasıyla hep tek firmaya bu iş ihale edildi. Yazımı yazdığım gün Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek’I de konuk almış bu meseleyi uzun uzadıya konuşmuştum.

Bakanla yaptığımız program dışı sohbette bakanın anlattıklarından her şeyin farkında olduğunu ve bu işi tek bir firmaya vermelerinin doğru olmayacağını anlattıklarından anlamıştım. Bakan kim ne derse desin doğrusunu yaptı ve yapacak. Bu bağlamda sonuna kadar bakanın yanındayız.

Söz uçar yazı kalır mantığıyla Bakan Dinçyürek ile yaptığımız söyleşiden bazı kesitler sunmak istiyorum size.

Bakan Dinçyürek “Bilimsel veriler ortaya çıkardı ki, Batı Nil Vürüsü’nü önleme noktasında entegre mücadele tekniği en etkili olabilecek yöntemdir” dedi ve bir ürünü kabul edip diğerini reddetme gibi bir anlayış içinde olmadıklarını söylemişti.

Dinçyürek, ürünlerin dezavantajlarından kaçınarak avantajlı yanlarını kullanmaya karar verdiklerini ifade ederek, “Dünya Sağlık Teşkilatı’nın raporu var. Rapora göre eleştirilen ilaç Batı Nil Virüsü ile mücadelede kullanılabilir” demişti İhaleye çıkarken de neyin nerede kullanılacağını tanımlamaya çalıştıklarını ifade eden Dinçyürek “Biyolojik dediğimiz mücadele yönetiminin içinde canlı ve süreli mikroorganizmalar var.  Fakat kirli sularda veya lağımda bu mikroorganizmalar anında yok oluyor. Bu şekilde bir mücadele yönteminin faydalı olması mümkün değil. Biyolojik mücadele temiz sulak alanlarda ve insanların yaşadığı kentlerde devam edecek. Biz birini öne çıkarıp öbürünü yok etmiyoruz. Kriter olarak da maliyete değil etkinliğe baktık” diye açıklamıştı.

Dinçyürek, sivrisineklere karşı entegre mücadele yönteminin tüm paydaşların da içinde olduğu toplantıda ele alındığını söyleyerek, “Bir kişinin değil çoğunluğun ortak aklıyla entegre mücadeleye geçtik” demişti.

Yani anlayacağınız Bakanın kendisi bile bu ihalenin tek bir şirket üzerinden değil entekre bir system

üzerinden gidilmesi gerektiğine ikna oldu. Sağlık Bakanı Dinçyürek neyin ne olduğunun farkında ve doğru şekilde hareket ediyor. Cesaretinden dolayı bakanı kutluyorum ki Tekele yıllar sonra dur demiştir.

*****************

Günün Sözü

Sen bana bakma ben baktığın tarafta olurum.

Cemal Süreya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları