Kabine değişimi dedikoduları…

Yayın Tarihi: 17/01/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Hatırlayacaksınız bir süre önce kabine değişimi olmayacak diye bir köşe yazısı yazmıştım. Yazıdan sonra epey arayan oldu ve kabine değişiminin gerçekleşeceğini anlattılar hatta isimleri de sıraladılar.

Daha dün bir UBP ileri geleniyle konuştum ve kabine değişimi olacak dedi hatta olması gerektiğinin altını çizdi ve Başbakan Ünal Üstel’in kurultaya yönelik bir kabine dizayn etmesi gerektiğini anlattı.

Anlattıkları ve verdiği isimler son derece mantıklıydı. Öyle anlıyoruz ki UBP kurultayı yarışlı olacak ama bu kurultaya en önemli isimlerden biri olan Faiz Sucuoğlu katılacak mı yoksa bir dönem bekleyip sonra mı katılacak asıl kritik bu.

İddiaya göre bu kurultayda Ankara hükümeti tarafından bir dönem daha bekle bu kurultayda Ünal Üstel’i destekle ve Üstel’den sonra sensin, sen aday olacaksın denileceğini duydum. Faiz beyle ya da Başbakan Ünal Üstel ile bu konuyu henüz konuşmadım ancak Başbakana çok yakın olan kaynağımı arayıp sordum; kaynağım bana halen kabine değişimi olmayacak noktasında ısrarcı.

Kurultaya giderken Başbakan Üstel kabine değişimi yapar mı bilemeyiz; yapması mantıklı mıdır? Kabine değişeli çok olmadı. Şimdi kabineyi değişirseniz yeni küsler yaratacaksınız ancak mevcut kabinenin bu şekli ile çok üyeye de ulaşmanız kolay olmayacaktır. Başbakan eğer bir kabine değişikliği yapacaksa rakiplerini yanına çekmesi ve üye dengeli bir kabine oluşturması ve bunu yaparken de küsler ordusu yaratmadan yapması gerekiyor. Bu da kolay iş değil. Ben halen kabinenin kolay kolay değişmeyeceği kanaatindeyim.

İddiaya göre Başbakan tarafından bir bakana “eğer kurultayda beni destekleyeceksen gel seni filanca bakanı yapayım” demiş. Ne kadar doğrudur teyit etmedim. Kurultayda aday olması halinde iddia sahibi olacak olan en önemli isim Faiz Sucuoğlu’dur. Faiz beyle en son konuştuğumuzda Ankara’dan yeşil ışık bekleyeceğini eğer yeşil ışık almazsa aday olmayacağını söylemişti bana. Duyduğuma göre Faiz beye bir dönem daha bekle denilecek ve Ünal Üstel’e destek olması noktasında talep de bulunulacak. Bu talep de Ankara’dan gelecek.

Eğer Ankara’dan böyle bir talep gelirse Faiz bey bu talebi geri çevirmeyecek ve dinleyecektir.

Çünkü Ankara’ya rağmen Başbakanlık yapılamayacağını, hükümet kurulamayacağını Faiz bey çok acı bir şekilde yaşamış siyasilerden biridir.

Ankara Ünal Üstel’in devamını istiyor aslında yapılması gereken çok basittir; hem Faiz beye hem de Hasan Taçoy’a bir dönem daha bekleyin uyarısı yapılırsa her iki siyasi de Ankara’nın bu talebini geri çevirecek siyasiler değildirler. Henüz çok erken ve konuşmak için de çok erken. Erken olmasına rağmen kabine değişimi dedikoduları çok arttığı için böyle bir yazı kaleme almayı istedim.

Kabine değişimi dedikodusu en kolay yapılan dedikodulardan biridir.

Eğer bir kabine değişimi de yapılacaksa bu şimdi olmaz kurultaya yakın yapılır. Geçen gün de yazdım Başbakan kurt politikacıdır, her şeyin zamanını bilir ona göre adım atar.

Zaten bir kabine değişimiyle bir grup küs milletvekili yaratıldı, bu kaçınılmazdı ancak bu vekillerin kurultayda bir ağırlıkları yok, bu nedenle Başbakana sıkıntı yaratacak bir kabine değişimi olmadı ancak bundan sonra yapacağınız kabine değişimi küslerin üzerine küsleri ekleyecek ve yeni bir küsler ordusu yaratacaksınız. İşte bu nedenle Başbakanın dikkatli olması gerekiyor.

Stratejik bir adım atılmalı ve üye üzerinde hakimiyeti olan kişiler kabine alınmalı ve bununla birlikte yeni atanacak bakanlara Ankara gereken telkini yapmalı ki Başbakan bu kurultayı kolaylıkla alabilsin.

Ankara hükümeti 2027 yılına kadar aynı hükümetin ve aynı Başbakanın görevde olmasını istiyor.

Bunun gerçekleşmesi içinde gerekli adımları günü geldiğinde atacaktır. Yinelemekte fayda görüyorum, çok sık kabine değişimi dedikodusu duyuyorum, bana geliyor ancak Başbakana çok yakın olan kaynağım halen bu kabine değişimini onaylamış değil. Yazımı yazarken ara verdim ve bir daha sordum. Cevap kesinlikle olumsuz.

UBP’de her zaman kabine değişimi dedikoduları vardır, konuşulması bile partililere zevk ve heyecan verir çünkü bundan beslenirler. Sonuç olarak yaşayıp göreceğiz..

*******************

Günün Sözü

Bazen önemli olmamalı gidecek olan ya da gelmeyen. Çünkü bazen, başlaman gerekir her şeye yeniden.

Nazım Hikmet

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları