Enflasyon böyle giderse hayat pahalılığı yüzde 28

Yayın Tarihi: 21/02/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

İstatistik Kurumu Başkanı İrfan Tansel Demir dün bende konuktu. Başkanı uzun yıllardır tanırım ve severim. Son derece dürüst ve işini düzgün yapan bir bürokrattır. İrfan Tansel’e başta sendikalar olsun muhalefet milletvekilleri açıklanan ocak 2024 hayat pahalılığı sonrasında ciddi anlamda yüklendiler ve eleştirdiler. Başkanı bende eleştirdim nasıl olur da bu kadar zam gerçekleşen ocak ayında hayat pahalılığı % 3,84 çıkar diye. Aradım rica ettim ve konuk geldi. Başkan nasıl % 3,84 hayat pahalılığının oluştuğunu rakamlarla açıkladı. Başkanı dinledikten sonra eleştirilerin yersiz olduğunu ve hem İstatistik Kurumu’nun hem de İrfan Tansel Demir’in işini doğru yaptığına kanaat getirdim. Başkana bu süreçte gereksiz bir yüklenme yaptık. Bu rakamları bulan başkanın kendisi değil. Gerçekten profesyonel bir ekip titizlikle çalışıyor ve bu verilere ulaşıyor. Biz en çok gıda fiyatlarının artmasını eleştirdik ancak gelin görün ki gıdalar değil, yalnızca yüksek çıkan, başta eğitim olmak üzere, turizm olmak üzere başka alanlarda da enflasyon ciddi anlamda yüksek çıktı.

Tabii bizim bilmediğimiz başka bir hesaplama üzerinden dikkate alınıyor hesaplamalar.

ENFLASYON BÖYLE GİDERSE DÖRT AYIN SONUNDA HAYAT PAHALILIĞI % 28 OLABİLİR

Evet bu sözler İrfan Tansel Demir’e ait. Programda açıkladı. Ocak 2024 sonu enflasyon oranı % 85,81. Eğer enflasyon böyle giderse dört ayın sonunda oluşacak hayat pahalılığı % 28’i bulabilir. Ancak bu kesin değil, onu da peşinen söyleyelim, eğer böyle giderse dört ayın sonunda hayat pahalılığı % 28 olabilir. Bu düşedebilir, yükseledebilir. İrfan Başkan özellikle rakam zikretmede son derece titiz ve bundan kaçınıyor ve üzerine basa basa söyledi. Eğer enflasyon böyle giderse dört aylık hayat pahalılığı % 28’i bulabilir.

Başkan bunu açıkladı ya hemen eleştirilerin merkezi oldu. Vay efendim sen nasıl böyle rakam açıklarsın diye. Yahu ben Başkanı çok iyi tanıyorum. Hiçbir zaman sansasyon yaratacak açıklamalar yapmaz, şubat ayı hayat pahalılığını sorun cevabı nettir bilmiyorumdur. Bir tahminde bulunun desek kesinlikle bulunmaz ve bilmiyoruz der ancak yıllık enflasyonun seyrine göre eğer enflasyon böyle devam ederse % 28 çıkabilir dedi. Zaten bunu da kesin olarak söylemedi ve kendisini bağlamadı.

İrfan Tansel Demir’i eleştirmek kimseye bir şey kazandırmaz. Demir işini çok düzgün yapan ve toplumu gerecek, değiştirecek açıklamalardan kaçınır. Dün biz de manşetten verdik. Manşetten vermemiz muhalefeti harekete geçirdi ve İrfan Başkan yine eleştirildi. Yapılmaması lazım, Başkanı ve kurumu yıpratmamak lazım. 

Unutmadan; programın başında neden Türkiye’de daha yüksek çıktığını da sorduk. Başkan da programda Türkiye’de her ocak ayı sonunda hayat pahalılığı yüksek çıkar dedi.

Sonuç olarak hepimiz dört ayın sonunda çıkacak hayat pahalılığını merak ediyoruz ve İstatistik Kurumu’nun açıklamaları son derece önemli. Çünkü çıkacak bu rakamlara göre hem dört ayın sonunda memur maaşları ve emekli maaşları şekillenecek hem de asgari ücret artışı şekillenecek. Evet Başkan bir cümle kullandı ve dedi ki “enflasyon böyle giderse % 28 olabilir” dedi. Ama bu Allah’ın emri değil. Enflasyon düşedebilir, yükseledebilir bunu da yaşayarak göreceğiz.

Ben İrfan Tansel Demir’in açıklamalarına güveniyorum. Başkan işini düzgün ve iyi yapıyor. Veriler neyse onu açıklıyor ve özellikle kendisi de belirtiyor; “İstatistik Kurumu bağımsızdır” diye. Hiçbir baskı da almadıklarına eminim.

Başkanı haksız yere eleştirmemek lazım...

*******************

Günün Sözü

 'Kaybedeceğini bile bile neden mücadele ediyorsun' dedi… Öleceğini bile bile yaşadığını unutmuştu o ama bozmadım…

Özdemir Asaf

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları