Su faturaları kazık... Dikkat edin...

Yayın Tarihi: 27/02/24 07:00
okuma süresi: 4 dak.

Hayat pahalılığını kaleme alacaktım ancak babamın elime tutuşturduğu su faturasını görünce fikrim değişti.

Asıl olan geçimdir bu gerçeği hepimiz biliyoruz.

Evet Lefkoşa Türk Belediyesi’nin göndermiş olduğu su faturaları; elektrik faturalarına denk gelecek neredeyse.

Belediye Başkanı Mehmet Harmancı’yı eleştireyim diye yazmıyorum onu da peşinen söyleyeyim ama sevgili Harmancı’nın kamuoyuna bir açıklama yapma borcu var.

Geçtiğimiz gün sosyal medyada bir vatandaş su faturası paylaşmış ve alınan vergilere dikkat çekmişti.

Yine dün konuştuğum bir esnaf Harmancı’ya oy vermiştim bir daha oy vermem dedi.

Bizim eve su faturası gelince vatandaşın isyanını daha iyi anladım. Su faturası 971 lira. Faturanın sonuna bakıyorsunuz su bedeli 261 lira diyor.

Aradaki fark 710 lira. Evet yanlış görmediniz yanlış okumadınız vergi dilimlerindeki tutar 710 lira. Şaka gibi.

Önceki aylara bakacak olursak maktu ücret olarak 331 lira alıyorlardı. Bu rakam yine zamlanmış.

710 lira vergi ne demek Başkan Harmancı kamuoyuna bir açıklama yapsa iyi olacak. Yani Lefkoşa Türk Belediyesi bizim gibi herkesten her ay vergi bedeli olarak 710 lira talep ediyor. Şimdi bir gazeteci olarak toplumu aydınlatma ve siyasileri uyarma görevi elinde bulunan bir yazar olarak soruyorum.

710 lira vergi nedir. Bunu birilerinin çıkıp açıklaması lazım.

Şimdi sevgili dostum Harmancı’ya soruyorum; faturaya göre 9 ton su tüketen bir ev halkı nasıl olur da 971 lira su borcuna maruz kalır?

Bu yazıyı kendi üzerimden yola çıkarak yazdım. Bana gelen faturaların benzerleri on binlerce insana gitmiştir.

Ben kendimden yola çıkarak bir tablo çizdim.

Dokuz ton su kullandığınız bir eve nasıl olurda  971 lira ödemekle yükümlü kalıyorsunuz.

Bu paralı kim ödeyecek sevgili Mehmet dostum. Artan fahiş su paraları ile ilgili bir açıklama yapma borcun var.

Bir kez yaptığını hatırlıyorum sanırım sevgili Ulaş Barış’ın programıydı.Bir kez de benim yazım üzerine yapmanı rica ediyorum senden.  Elektrik faturaları kadar hatta onlardan daha yüksek bir fatura göndermek senden mi kaynaklanıyor yoksa şu meşhur belediyelerin birleştirme yasasının bir ürünü mü?

Bu faturaları halk nasıl ödeyecek, asgari ücret düzeyinde emekli maaşı alan binlerce yurttaş var zaten elektrik faturaları, internet ve telefon paraları hayli yüksek geliyor. Su temel tüketim maddesi ve artık su faturaları da yüksek gelecek.

Hayat pahalılığı konusunda hiçbir adım atmayan hükümetin neden olduğu hayat pahalılığına elektrik, telefon, internetten sonra su da eklendi.

Eğer LTB’nin elinde yani Harmancı’nın elinde ne olduğu tam belli olmayan şu 710 liralık ek ücrete bir iyileştirme yapma şansı varsa mutlaka hemen yapmalı.

Bu halk neredeyse elektrik faturasından daha fazla gelen su faturalarını ödemeye mahkum edilmemeli. Düşünsenize 261 liralık su kullanmışsınız ama 710 lira vergi vermek zorunda kalıyorsunuz.

Bu kabul edilebilir bir durum değil. Vatandaş hala farkına varmadı diyeceğimiz ama yakında sosyal medya paylaşımları başlar. Yazık hem de çok yazık. İlginç olan başka bir şey ise şu ki eski faturalarda detay verilirdi.

Şimdi faturalarda su ve vergiler toplamı deniliyor. Yani hangi vergiye ne kadar ödediğiniz belli bile değil. 710 lira vergi borcunuz var o kadar. Beğenirseniz. Paşa paşa ödeyeceksiniz demeye getiriliyor. Hiçbir bölge böyle pahalı değil. Harmancı’dan bir açıklama bekliyoruz bu konuyla ilgili olarak.

****************

Günün Sözü

Ben gülüşüne öldüm, o ölüşüme güldü. Farklıydık işte.

Özdemir Asaf

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları