Vatandaş kelle istiyor...

Yayın Tarihi: 18/04/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Meclisin gündemindeydi sahte diploma soruşturması; ya da bu isimden memnun değilseniz geçersiz diploma da diyebilirsiniz Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun da dediği gibi. Malum Güzelyurt'taki Toplum ve Sağlıklı Bilimleri Üniversitesi'yle ilgili olarak soruşturma hızlı başladı, tutuklananlar oldu, soruşturma kapsamında milletvekili, milletvekili yakınlarının olduğu ve birçok bürokratın olabileceği iddiaları havada uçuştu. Ama bir anda tutuklamalar durdu. Ne oldu ne kaldı bilmiyoruz ama Başbakan Ünal Üstel’in soruşturmanın derin bir şekilde yapılması ve kabahati olanların yargı huzuruna çıkarılması yönünde hem talimatı var hem de duruşu var.

YÖK’ten bir ekip KKTC’de ve beş yıl geriye dönük olarak ciddi bir denetleme yapılacak. Öyle inanıyorum ki YÖK işin içine girdikten sonra polis soruşturması daha salimen yürüyecek ve birçok kişi hakkında yasal işlem yapılacak ama gelin görün ki tutuklamalar bir an durunca muhalefet partileri hareketlendi ve soruşturmaya ne oldu diye sormaya başladı.

Bu konu kamuoyunda da tartışılıyor ve deyim yerindeyse vatandaş kelle istiyor. Eski bir deyimdir nasıl ki yeniçeri sefer ister vatandaş da kelle ister. Soruşturma çok hızlı başladı ve ilginç tutuklamalar oldu hatta bu tutuklamaların daha da artacağı ve yaklaşık olarak 600 kişiye geçersiz diploma verildiği iddiaları atıldı orta yere. Hatta bu rakamın daha yüksek olduğu ve bir ayağının Türkiyeli milletvekillerine uzandığı bile söylendi. Doğru mu değil mi onu da soruşturmanın akıbeti belirleyecek.

Soruşturma başlandığında YÖDAK neden bu soruşturmaya dahil olmuyor soruları soruldu ve cevap olarak polisin soruşturmasının devam ettiği ve polisin öncelikli olarak bu soruşturmayı tamamladığında YÖDAK'ın devreye girebileceği söylendi. Şimdi YÖK denetleme kurulu geldi ve YÖDAK heyetiyle bir toplantı yapıldı. İş bundan sonra YÖK’e kalmış gibi gözüküyor. Binlerce öğrencinin diploması incelenecek ve yalnızca Güzelyurt'taki üniversitenin değil diğer üniversitelerin de diplomaları incelenecek diye biliyoruz. Yani anlayacağınız asıl soruşturma bundan sonra başlayacak.

Öyle anlıyoruz ki kamuoyunun ve muhalefetin biraz daha sabretmesi gerekiyor. Yalnızca Kıbrıs Toplum ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nin değil başka üniversitelerin de usulsüz diploma verdiği iddiaları var. özellikle birçok memurun barem içi artış alabilmek için bu yollara tevessül ettikleri ve diploma edindikten sonra özellikle yüksek lisans diploması edindikten sonra bunu barem içi artış alma noktasında kullandıkları söyleniyor. Hiç şüphe yok ki polis tek başına bu soruşturmanın altından kalkamaz.

Başbakan Ünal Üstel’in YÖK’ten yardım istemesi ve YÖK'ün ülkeye gelerek bu işi bilimsel ve teknik olarak ele alması ve daha ciddi bir soruşturma ve denetim yürütmesi daha isabetli olacaktır.

Yakın zamanda patır patır yeni tutuklamaları görebileceğiz diye düşünüyorum. Eğitim adası olan KKTC’nin böylesine skandal bir olayla anılması son derece yıpratıcı olmuştur. Düşünün evladınızı KKTC’ye okumaya gönderiyorsunuz ama buradaki bazı üniversiteler golifa dağıtır gibi diploma dağıtıyor. Asıl sıkıntı zaten lisans diplomalarından ziyade yüksek lisans diplomalarında yaşanıyor. Mesele menfi. Yüksek lisans diplomalarını barem içi artış almak için kullanıyorlar. Hatta bir iddiaya göre bir milletvekilinin yakınına yüksek lisans diploması zorla verilmiş, al bulunsun denilmiş. İnsanlar şimdi kara kara ne yapacağını düşünüyor.

Sonuç olarak sahte diploma meselesi YÖK’ün önderliğinde araştırılacak ve yeni tutuklamalar gerçekleşecek. Film asıl bundan sonra başlayacak. Bekleyip göreceğiz. Başbakan Ünal Üstel’in bu işi sıkı tuttuğuna ve sonuna kadar gideceğine inanıyorum. Gelin görün ki bunun bir an önce yapılması ve yeni tutuklamaların yapılması gerekiyor ki kamuoyu rahat etsin. Vatandaş artık kelle istiyor..

*****************

Günün Sözü

Yokluğun cehennemin öbür adıdır, üşüyorum kapama gözlerini.

Ahmed Arif

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları