Arıklı, erken seçim dedi… Ama!

Yayın Tarihi: 22/04/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

YDP Genel Başkanı ve hükümet ortağı Erhan Arıklı geçtiğimiz gün bende konuktu. Çok şey konuştuk. Parti kurultaylarını etin fiyatını ve hükümetin ömrünü. Arıklı’yı severim. Arıklı’yı bütün gazeteciler sever. Zira size konuk geldi mi hem açık konuşur hem de birçok manşet verir ve öyle gider. Parti kurultayında son derece rahat. Talip hocaya çatmadan edemedi tabii ve partiyle arasını açtığını söyledi. Partilisiyle arasını bulabilmek için epey uğraştı anladığım. Arıklı’ya parti içinde Bertan Zaroğlu döneminden gelen bir tepki var bunu söylemek lazım. Bertan’ın kurultayı çok da bir oy farkıyla kaybettiğini hatırlamak lazım. Bu kurultay ne olur ne kalır bilemeyiz ama elbette ki Arıklı kurultayı kazanma noktasında daha iddialı bir isim. Hükümette olmasının bakan olmasının avantajları var. Son yaptığımız programdan cuma gününe kadar daha rahat gördüm kendisini. Tabii Arıklı’yı öven mesajların yanı sıra eleştiren mesajlarda vardı. Arıklı eski tüfeklerdendir kurultayı kolay kolay vermeyeceğini düşünüyorum. Üstelik Bertan Zaroğlu’nun da desteğini aldığını söyleyebiliriz. Arıklı’nın son dönemi başka aday olamayacak, ardından Bertan Zaroğlu gelecek diye düşünüyorum bu nedenle Arıklı, Zaroğlu’yla bir ittifak yapacak. İşte bu nedenle daha güçlü pozisyonda.

Gelelim erken seçim konusuna. Hükümetin nasıl gittiğini ve cumhurbaşkanlığı seçimlerini sordum. İlginç bir cevap verdi ve dedi ki “bu soruyu daha önce de sormuştun, o zaman sana farklı cevap vermiştim ancak bugün bu soruna farklı bir cevap vereceğim. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce bir erken seçim olabilir. DP’deki karışıklıklar, YDP’deki karışıklar UBP kurultayı hep bunlar erken seçimi getirebilir bize” dedi.

Arıklı boş konuşan bir adam değildir. Ama yeri gelmişken şunu da söylemeden edemeyeceğim; bu hükümeti kuran Ankara hükümetidir ve plan ve izlenecek yol son derece açıktır. Hükümet hatta aynı hükümet 2027 yılına kadar devam edecek ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hükümetin adayı Ersin Tatar olacak. Plan budur. Bu nedenle her ne kadar iktidarda olan üç partide bazı karışıklıklar olsa da Ankara oturun oturduğunuz yerde hükümeti bozmayacaksınız ve devam edeceksiniz dediği sürece hükümet kolay kolay bozulmaz.

UBP’DE BAŞBAKAN PARTİYE HAKİM

Yeri gelmişken şunu da söylemek lazım. Başbakan Ünal Üstel partiye hakim ve kurultayda bir sıkıntı yaşamayacak. Faiz Sucuoğlu adaylık için Ankara’dan bir sinyal bekliyor ama muhtemelen o sinyal gelmeyecek ve belki de Faiz Sucuoğlu ile Ünal Üstel kurultayda birlikte çalışacaklar. Bu ihtimali göz ardı etmeyin. Faiz Sucuoğlu’na da sahip çıkılması gerekiyor, bugün UBP’nin 24 vekili varsa bunda Sucuoğlu’nun başarısı yadsınamaz. Bildiğim kadarıyla Başbakan Ünal Üstel ile Sucuoğlu’nun arası çok iyi. Üstel ile Taçoy’un yarışacağı bir yarışta Taçoy o yarışı kazanamaz, öyle kolay değil. Daha da önemlisi Ankara daha kurultay konusunda sahaya inmedi. Kurultay yaklaşınca mutlaka Ankara hükümeti de Üstel’den yana sahaya inecek ve gerekeni yapacaktır. Türkiye, KKTC’de hükümet değişikliği erken seçim gibi şeyler istemiyor. Özellikle CTP’nin hükümete gelme şansı bulunduğu için CTP’yi de hükümette istemiyor bu nedenle Arıklı’nın dediği gibi Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce kolay kolay bir erken seçim olmaz diyorum ben. Mantığım ve bildiklerim bana bunu anlatıyor.

DP’DE FİKRİ BAŞKAN ZORDA

Evet Demokrat Partiye gelecek olursak. Fikri Ataoğlu zor bir dönem geçiriyor. Diğer iki vekil Fikri başkana karşı ağır bir muhalefet yapıyorlar. Bir otorite sorunu var. Bunun çözülmesi lazım. bu çözülmediği sürece DP’de aşağıya doğru gidecektir ve olası bir erken seçimde belki de baraj sorunu yaşayacaktır. Erken seçim hiç vekilin işine gelmeyeceği gibi DP’li vekillerin de işine gelmeyecektir çünkü kazanacağınızın garantisi yok.

Sonuç olarak Arıklı’nın üç partinin de içişlerinin karışık olduğunu söylemesi kısmen doğru ama bu bize bir erken seçim getiri mi hükümetin bozulmasını getirir mi benim ciddi kuşkularım var.

Yaşayıp göreceğiz..

*****************

Günün Sözü

Her insanın hayatı aynı şekilde sona erer. Bir insanı diğerinden ayırt eden, nasıl yaşadığı ve nasıl öldüğünün ayrıntılarıdır.

Ernest Hemingway

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları