Bu kaçıncı ölüm Sn. Bakan?

Yayın Tarihi: 25/06/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Çelik Altıner. Benim yeğenim amcamın oğlu. Dün sabaha yakın Lefkoşa-Dikmen Çevre yolunda kaza yaptı ve hayatını kaybetti. Geriye dul bir eş ve iki yetim bıraktı. Bilmem farkında mısınız ama Lefkoşa-Dikmen çevre yolunda kaç defadır kaza oluyor. Yolu gündüz gitmeniz halinde şahane, Amerikan asfaltı ama gece sürecek olduğunuzda adeta kabusa dönüşebiliyor. Çünkü bir uçtan bir uca yol karanlık. Uzun farları yakmamanız halinde o yolda sağlıklı ve güven içinde araba sürmeniz söz konusu değil. El-Sen Başkanı Ahmet Tuğcu dün bende konuktu ve çok önemli bir şey söyledi. Dedi ki “Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’ya altı ay önce bir yazı gönderdik. Dedik ki malzeme paraları sizden işçilik ücreti bizden; tüm KKTC’yi uçtan uca aydınlatalım. Yollar karanlık ve insanlar çok kolay kaza yapabiliyor” ne dedi dedim; “cevap bile vermedi” dedi.

Erhan başkana ben de sesleniyorum buradan; El-Sen’in mademki böyle bir teklifi var Hükümet olarak bir sorumluluk üstlenin ve tüm KKTC yollarını aydınlatın. Bunun malzeme parası da her ne kadar tutuyorsa Türkiye devletinden yardım olarak talep edilebilir. Hadi diyelim Hükümet olarak bunun malzemelerini almaya gücünüz yetişmiyorsa eğer direk bu talep Türkiye’ye yapılsın. Ben adım gibi eminim ki Türkiye gereken her türlü desteği fazlasıyla yapar.

Geçtiğimiz Cuma günkü programımda da uzun uzun anlattım. Yavaş araba kullanın dedim ama bir önemli dipnot daha var; ister yavaş sürün ister hızlı araba kullanın yollarımızın durumu içler acısı. Her şeyden önce yollar karanlık. Yola insan atılsa fark etme şansınız yok, yola hayvan atılsa görme şansınız yok. Karanlığın içinde araba kullanıyoruz. Her sene seyrüseferler zamlanıyor; hem de fahiş zamlanıyor. Ağlaya sızlaya bu paraları veriyoruz. Ruhsat parası ne için ödenir bir devlete? Yolları yıprattığınız için verdiğiniz bir paradır bu. Peki neden benim yollarım çukur çukur, neden benim yollarım karanlık, neden benim yollarımda çizgiler silinmiş?

Anlıyor musunuz meseleyi. Bizim ödediğimiz ruhsat paralarıyla istihdam edilen memurların maaşları ödeniyor. Yollara yatırım sıfır. Eğer Türkiye size yol yaparsa amenna şanslısın. Keşke bu yapılan yolların içine paket olarak ışıklandırılma da eklense. Yeni yapılan yollar cillop gibi ama aydınlatması yok. Daha kaç can gidecek daha kaç kişi hayatını yollarda kaybedecek? Azami dikkatli olmak zorundasınız aksi takdirde kaza yapmanız çok kolay.

Bir ay önce yurt dışına gitmek için Ercan Havalimanını kullandım. Yol kısadır diye Lefkoşa-Dikmen Çevre yolunu kullandım. Yemin ederim size yavaş sürdüm. Yol kapkaranlık çünkü, uzun ışıkları yakarak arabayı sürdüm, çünkü yolu görmüyorum. Yolun kenarındaki beyaz çizgileri takip ederek yavaş ve dikkatli şekilde arabamı sürdüm. Başka şansım mı var? Önüme nerede çember çıkacak kestiremiyorum ki, çember çıktı bu çemberden mi döneceğim yoksa bir sonraki çemberden mi döneceğim şaşkınlığını yaşayarak araba sürdüm.

Bayındırlık ve Ulaştırma bakanı Erhan Arıklı’yı çok iyi tanırım, dostluğumuz çok eskiye dayanır. Sn. Bakan bir hamle yapsın ve bütün yolları olmasa da kritik yolları ışıklandırsın. Büyük iyilik yapmış olur bütün memlekete, bunu bir bakanlık projesi olarak ilan etsin ve hükümetten destek talep etsin, gerekirse Ankara Hükümetinden yardım talep edilsin ama bir şekilde bu yapılsın. Bakın benim yeğenim öldü, bir dul eş iki yetim çocuk bıraktı geride. Daha niceleri gitti ve yaşlı ailelerini bıraktılar geride ve daha niceleri gidecektir. O nedenle Bakan Arıklı bu işe bir el atsın. Arıklı yapmazsa kim yapacak? Hadi Sn. Bakan bir hamle yapın ve halkın takdirini toplayın ama en önemlisi insanları kurtarın.

*******************

Günüz Sözü

"Her ölüm erken ölümdür."

Cemal Süreya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları