Kazanması muhtemel sürpriz isimler...

Yayın Tarihi: 21/01/22 11:30
okuma süresi: 5 dak.

Kıbrıs Postası’nın Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi adı altında gerçekleştirdiği canlı yayın tek kelime ile mükemmeldi. Buradan yayıncı meslektaşlarımı da etkinliğe katkı koyan tüm gençleri de yürekten kutluyorum. Gayet iyi bir canlı yayın çıktı ortaya. Seçim takviminde en sona geldik. Pazar günün seçimler gerçekleşecek ve dananın kuyruğu kopacak. Herkese bol şans diyelim. Bölgesel anlamda seçimi kazanabilecekleri genel konjonktüre bakarak kaleme alacağım. Seçim maratonu başladığında her partinin muhtemel alabileceği oy oranlarını yazmıştım. Şimdi de listelere bir göz atalım.

Açık konuşmak gerekirse Kıbrıs Postası’nın yayınında Genel Başkanları çok uzun olmasa da dinledim ve kendi kendime sordum “yahu bu adamlar sürekli birbirleriyle koalisyon kuran isimler, partiler ama hepsi de en iyisi bizim parti diyor, en iyi bizim parti yapar diyor. Dörtlü koalisyon, üçlü koalisyon gördük bu yapıları ve bakın net söyleyim size belki de yine üçlü koalisyon çıkacak bu parlamentodan. Açıkçası bana biraz da öyle olacakmış gibi geliyor. Bekleyip göreceğiz. Bir kere erken seçim telaşı adayları hayli sarmış olabilir ama öte yandan yüksek sayıda korona vakası çıkmaya da devam ediyor. Yaklaşık olarak her Allah’ın günü 500-700 arası vaka çıkıyor ve ille ki bu vakaların yakın temaslıları var. Bu da demek oluyor ki siz günlük vaka sayısını 600 olarak kabul etmek yerine 1800 olarak ya da 2400 olarak kabul etmeniz gerekiyor. Yani bir başka açıdan söyleyecek olursak her hafta yaklaşık 14 bin insan evine kapanmak durumunda kalıyor.

200 bin civarında bir seçmen kitlesi olduğunu varsayarsak hali hazırda her seçimde yaklaşık olarak 70-80 bin kişi oy vermeye gitmiyor. 14 bin civarında oy yanıyor. Genel değerlendirme 80-90 bin arası bir mühür olacağı iddia ediliyor. Bu da yaklaşık olarak % 60-65 arası bir oy demek. İşte mesele burada başlıyor ; 85 bin hazırda bekleyen mühürün kaç bini sandığa gidecek.

Belki çok farkında değiliz ama en iyi ihtimalle 60 bin seçmen sandığa başvuracak. Bu önemli gerçeği hiç göz ardı etmeyin derim.

Tedavisi devam eden vaka sayısı dünkü verilere göre 6713 kişi. İşte siz bu rakamı kaç ile isterseniz çarpın. Durum o kadar ciddi. Seçime katılım oranına bağlı olarak oy kullanacak kişi sayısına göre seçimin meşruluğu da tartışmaya açık olacak muhtemelen.

KAZANMASI MUHTEMELEN SÜRPRİZ İSİMLER

Öte yandan her partinin kazanmasına garanti gözüyle bakılan isimlerin yanı sıra sürpriz bazı isimlerde öne çıkıyor. Bu isimlere kısaca bir bakalım istedim.

ULUSAL BİRLİK PARTİSİ

Bu Pazar gerçekleşecek seçimlerde Ulusal Birlik Partisi’nden Ahmet Savaşan, Türel Öksüzoğlu, Hakan Dinçyürek, Mesut Genç, Fırtına Karanfil, Osman Kırşan ve  Ziya Öztürkler. Bu isimler UBP’nin sürpriz isimleri içinde yer alıyor.

CUMHURİYETÇİ TÜRK PARTİSİ

CTP kanadına baktığımızda ise Ürün Solyalı, Cenk Paşa, Yasin Yeni, Ongun Talat, Fide Kürşat, Suphi Coşkun, Mehmet Bozer kazanacak sürpriz isimler arasında görülüyor.

DEMOKRAT PARTİ

Demokrat Partiye baktığımızda ise yeni isimler arasında Serhan Aktunç, Hasan Tosunoğlu, Mücahit Kaya, Mehmet Çıldır, Mehmet Hasgüler, Hande Kayasal gibi isimlerin bir sürpriz yaparak seçilebileceği görülüyor.

HALKIN PARTİSİ

Halkın Partisi’nde ise öne çıkan isimlere baktığımızda Özgül Çırakoğlu, Berna Çelik Doğruyol, Hasret Balcıoğlu, Ercan Beşerler gibi isimlerin öne çıktığını görüyoruz.

YENİDEN DOĞUŞ PARTİSİ

YDP’ye baktığımızda ise Enver Öztürk, Talip Atalay, İlter Ömeroğlu ve Ramazan Karal gibi isimler sürpriz olarak öne çıkıyor.

TOPLUMCU KURTULUŞ PARTİSİ

TKP’ye baktığımız zaman ise barajı geçmesi halinde Mehmet Çakıcı, Sami Dayıoğlu ve Mustafa Emiroğlular’ın seçimi kazanma ihtimali olduğu öne çıkıyor.

***

Günün Sözü

“Geri gelen sağlığa geçen her tehlikeye yazarım ben adımı...”

Paul Eluard

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları