Malını satan zarardadır...

Yayın Tarihi: 07/12/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu dün bende konuktu. Sn. Bakan çok programlara çıkan biri değil. Aradım rica ettim. Aramızda derin bir hukuk var sağ olsun kırmadı geldi ve son derece güzel bir program yaptık.

Konu özellikle İskele bölgesinde satılan mallara geldi.

Bakan Ertuğruloğlu “bina satışına kesinlikle karşı değilim ama Toprak satılmasına karşıyım. Bu şekilde zaten az olan toprağımızı kaybediyoruz” dedi.

Son derece de haklı bir söylem. Emlak satışları aldı başını gitti. Düşünün beş yılda 14 bin 607 emlak satışı yapıldı.

Bunların sadece beş bin civarındakine koçan çıkarıldı. Neyse ki İçişleri Bakanı Dursun Oğuz eğer koçanı olmayan ve sözleşmeyle satılan mallara koçan çıkarılmazsa sözleşmelerin iptal edileceğini açıkladı.

Son derece önemli bir tedbir.

Olayın vahameti ciddidir.

İskele bölgesinde deniz gören bir arsa bulamazsınız hepsi satılmıştır. Benzer kaderi Yeni Erenköy’de yaşıyor ve Karpaz köyleri yavaş yavaş bu inşaat çılgınlığına yenik düşüyor. Dahası tarım arazilerinin bile satışı gündemde. Daha da önemlisi bu arazileri alanlar KKTC vatandaşı yabancılar.

Hani İçişleri Bakanı açıkladı ya yabancılara toprak satışının önüne geçilecek diye; işte sıkıntı orada başlıyor.

Bu arazileri kapatanlar zaten KKTC vatandaşı olan yabancılar. Zaten belli başlı şirketler büyük pastanın başında duruyor. Arazileri kapatanlar KKTC vatandaşı yabancılar olunca hükümetin de eli kolu bağlanmış oluyor.

Bakan Ertuğruloğlu İngiltere ve Malta örneğini de verdi. İngiltere konusunda kraliyete ait olan toprakların kesinlikle satılmadığını anlattı.

Malta’nın Avrupa Birliği’ne girerken AB üyesi ülkelerin vatandaşlarının Malta’dan toprak alamayacakları ilkesini koyduğunu anlattı ve ekledi “biz de bir ada ülkesiyiz ve toprağımız sınırlı. Bina satılabilir ama toprak satılmamalıdır” dedi.

RUM MALLARI SATILIYOR

Dün bir izleyicimle konuşuyoruz. “Gökhan bey bu emlak çılgınlığını da yazın kimin malını kime satıyoruz.

Vakti zamanında hakkı olan olmayan dönümlerce arazi aldı. Özellikle Esentepe-Tatlısu’dan. Bu mallar şimdi fahiş fiyata satılıyor” dedi.

Haksız mı kadıncağız? Doğru söylüyor. 1974’ten sonra Türkiye’den gelenlere de onlarca dönüm araziler dağıtıldı. Bunların hepsi Rum koçanlı mallar ve bu mallar çatır çatır satıldı ve paraya çevrildi.

İskele-Karpaz köyleri de eşdeğer koçanlar. Hakkı olan olmayan az çok bu malları aldılar.

Ne olmasa artık Kıbrıs’ta bir çözüm de mümkün gözükmediğinden Rum koçanlı mallar yabancı sermayeye satılıyor.

KIBRISLI TÜRK GENÇLER EV SAHİBİ OLAMAYACAK

En büyük tehlike de bu değil mi zaten. Kıbrıslı Türk gençler artık ev sahibi olamayacaklar. Bugün Lefkoşa’da bir apartman dairesi 80-90 bin.

Girne’den alacak olsanız 150-200 bin.

İskele de öyle.

Hadi bir Kıbrıslı Türk aile gitsin de evladına bir daire alsın bakalım alabiliyor mu.

Daha önce de yazdım.

Maliye Bakanı Özdemir Berova’ya sordum; dedim ki “Sn. Bakan bu sosyal konutlar yapılacak mı gerçekten” diye.

Bakan Berova gayet kendinden emin bir şekilde “tabii ki yapılacak” dedi.

İyi de ne zaman. Ne zaman yapılacak bu sosyal konutlar ve gerçekten fakir ve ihtiyaçlı gençler alabilecek mi ? Kaç paraya satılacak? Kimler alabilecek? Banka kredisi nasıl alınacak? Hangi şartlarda alınacak? Birikimi olmayan gençler de bu evlerden alabilecek mi? Bu soruların hepsi önemli ama gelin görün ki sadece sosyal konut yapacağız deniliyor.

Sürekli bu tekrarlanıyor ama ne zaman yapılacağı nereye yapılacağı kesinlikle açıklanmıyor. Aylardır sadece sosyal konut yapılacağı anlatılıyor.

Kıbrıslı Türkler bu ev sahibi olabilme meselesinde son derece mağdur durumdadır. Hükümetin özellikle gençleri bu ülkeye bağlayabilme ve devletine güvenebilme noktasında harekete geçmesi gerekiyor.

Sonuç olarak dostlarım memleket parsel parsel satılıyor. Kıbrıslı Türkler mallarını önüne ardına bakmadan satıp paraya kavuşuyorlar ama toplumun büyük bir kesimi hızla artan emlak fiyatlarından dolayı mağdur oluyorlar. Söz değil icraat lazım..

*******************

Günün Sözü

Hayattaki en çok değer verdiğim şeyi parayla satın alamazsınız. Hayatta sahip olduğumuz en önemli kaynak açıkça zamandır.

Steve Jobs

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları