Artık detayları öğrensek iyi olur…

Yayın Tarihi: 23/01/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Şu sosyal konut meselesi. Önemli bir proje. Başbakan Ünal Üstel yapacağız dedi. Bununla ilgili son hazırlıklara gelindi diye biliyorum. Bir an önce başlanması lazım; en nihayet yapacağınız ev. Öyle bir günde bitecek bir mesele değil. Başbakan sosyal konutlar yapılacağını her fırsatta dile getiriyor ve hazırlıklar konusunda sona gelindiğini ifade ediliyor. Bu projelerin ifadeden öteye gidilerek daha detaylı şekilde açıklanması gerekiyor. Kaç tane yapılacak? Kaç metre kare olacak? Nerelere yapılacak? Kaç paraya mal olacak? Kaç paraya satılacak? İnsanlar bu evleri nasıl alacak? İpotek mal vermek gerekecek mi? Devlet memuru kefil gerekecek mi? Yani bir başka deyişle gençler bu sosyal konutları nasıl sahiplenecek? Hangi şartlar olacak?

Bakınız kaç tane soru sıraladım sizlere. Bu sorular cevap bekliyor, çünkü kimsenin bu yazdığım soruların cevapları hakkında bir bilgisi yok. Başbakan sadece çıkıp sosyal konut yapılacağını açıklıyor ve konu geçiyor. Elbette ki başbakandan yazdığım bu detaylı sorulara cevap vermesini istenmiyorum ancak bu meseleyle ilgili sorumlular her kimlerse bunun detaylı açıklamalarının yapılması ve halkın bilgilendirilmesi gerekiyor.

Şu an için sadece sosyal konut yapılacağı söyleniyor. Detayı hakkında hiçbir kimsenin hiçbirimizin bir bilgisi yok. Madem ki sosyal konut yapımında hazırlıkların sonuna geldi artık hükümet bu konuyla ilgili gerekli reklamları yapması gerekiyor. En önemlisi de gençlerin bu evleri alırken nasıl ve ne şekilde ödeyecekleri meselesidir. Aylık taksiti ne kadar gelecek ve bu evler ödenirken kefil istenecek mi istenmeyecek mi?

Dostlar bunlar önemli sorular. Buradaki asıl hedef ev sahibi olmayan ve fakir olan gençlerin ev sahibi olmasıdır. Yoksa anne babası hali vaktinde olan bir aile pek ala evladına bir  bin sterlin destek çıkar ve evini alır. Bu önemli bir tehlikedir. Buradaki amaç ev almaya imkanları müsait olmayan gerçek ihtiyaçlı gençlerin ev almasını sağlamak olmalıdır.

Gerçek fakir gençlere bu imkan verilmelidir. Bir de en önemlisi ödeme şekli. Gerekirse uzun vadelere yayılarak fakir gençlerin bu evleri alabilmelerinin önü açılmalıdır ki asgari ücretle geçinen bir genç ya da kirada oturan evsiz bir çift bu evleri aldığında kolayca ödeyebilsin. Ailesinden de destek alarak bu taksitler ödenebilsin.

Vakti zamanında İçişleri Bakanı Dursun Oğuz bana konuk geldi, vakti zamanında dediğim yaklaşık bir ay önce. Kırsal kesim arsalarını konuştuk ve bana hükümet kırsal kesim arsaları sahiplerine evlerini yapabilmeleri için kredi vereceklerini açıklamıştı. İlk evim kredisi başarıya ulaştı ve birçok genç bu ilk evim kredisinden faydalandı. Bakan Dursun Oğuz’un açıklaması da son derece önemli. Bu konuda Başbakanın ağzından bir açıklama duymadık ama böyle bir şey varsa Başbakan da çıkıp bunu açıklamalı. Hükümet bu ev sahiplendirme meselesinde tüm enstrümanlarını kullanarak fakir gençlere yardım etmelidir ki bu çocuklarda ev sahibi olmanın mümkün olmadığı bu zamanda ev sahibi olabilsinler.

Başbakan Üstel’i tanırım yapacağım demişse yapar, yapar yapmasına ama süreç hakkında daha fazla bilgilendirici olunmalı ve detaylar açıklanmalıdır ki herkes kendisini hazırlasın ve bu yapılacak sosyal konutlardan faydalansınlar.

Bir de unutmadan şuna da değinmek gerekiyor; bu sosyal konut edindirme meselesinde hükümet kesinlikle partizanlık yapmamalı. Gerçekten ihtiyacı olan fakir gençlere yönlendirilmeli ki ki gerçek ihtiyaçlılar ev sahibi olabilsinler.

Başbakandan beklemiyorum ama sosyal konut projesiyle ilgili bir ekip varsa artık yavaştan yavaştan detaylı bilgileri toplumla paylaşmaya başlasınlar.

*******************

Günün Sözü

Pişman değilim! Sadece dön bak arkana; ne için, nelerden vazgeçtin? Neler dururken, sen neyi seçtin.

Nazım Hikmet

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları