"Türkiye’ye borcumuz, dört milyar dolardır"

Yayın Tarihi: 01/12/23 07:00
okuma süresi: 4 dak.

Cumhuriyet Meclisi'nde, bütçe maratonu devam ediyor.

Önümüzdeki yılı, 2024 yılının planlanmasını, her anlamda yapılacakların kaynağı, programlanıyor.

Hükümetin, yol haritası, kamunun gelir, gideri öngörülüyor, hazırlanıyor.

Tabi en başta, ülke nüfusunun gerçek veri ve rakamlarla ortaya konması, detaylandırılması gerek.

Nüfusu bilmeden, planlama yapmak mümkün değil.

Neye göre, hangi ihtiyaçların ağırlıklı olacağını, nasıl hesaplayacaksınız?

En basit yaklaşımla;

Evinizde kaç kişinin yaşadığını, ne kadar geliriniz ve gideriniz olacağını bilmez, öngörmez, tahmini olarak hesaplamazsanız, planlama yapamazsınız.

Elbette sapmalar, beklenmedik harcamalar, giderler olacaktır.

Ama şu veya bu şekilde, bir planlama yapılmalı.

Mali durum ve durumu gösteren verilerle, rakamlar konusunda, CTP Milletvekili Devrim Barçın, önemli tespitler yapıyor.

Bu tespitleri gerek meclis çatısı altında, gerek sosyal medya hesaplarında, gerekse TV programlarında paylaşıyor, anlatıyor.

Geçtiğimiz salı günü, Kıbrıs postasında program konuğumdu.

Bütçeye dair bilgi, görüş ve tespitlerinin yanında, gündeme dair düşüncelerini de paylaştı.

Bugün için bir kısmını paylaşıyorum;

"Rakamlar bellidir, ortadadır. Bütçe artıdadır. Ama kaynak yoktur deniyor. Kaynağı gizliyorlar. Kamusal ihtiyaçlara bölerek, ayırmıyorlar. Gizliyorlar ve bu ideolojiktir. Türkiye'den para geldiği, maaşların ödendiği külliyen yalandır. Hazine artıda, ama bunu ifade etmiyorlar. Kendi kendini yöneten bir KKTC olmasını istemiyorlar. Türkiye'den gelen para da kamu maaşlarının dörtte biridir. Kaynak vardır. Ve kamusal hizmetlere ayrılan kaynak miktarının artırılmasını toplum olarak talep etmeliyiz.

Türkiye ile ilişki kurulmamalı demiyoruz, asla.

Türkiye'den gelen ve hibe olduğu söylenen para aslında bizim borcumuzdur. Bugün için miktar olarak, resmi verilere göre borcumuz, dört milyar, yüz on üç milyon iki yüz yetmiş bin dolardır. TL olarak ise yüz on dokuz milyar, iki yüz seksen dört milyon, sekiz yüz otuz TL'dir. Bu rakamlar bugün kurlarında değişmiş olabilir.

Türkiye bize borcu TL veriyor, hanemize dolar yazıyor. Bugünkü karşılığı yüz on dokuz milyardır. Bu borcu TL olarak yazmış olsalardı, bu miktar yedi milyardı. Döviz kurundan dolayı 112 milyon faiz ödeyeceğiz.

İki eşit kardeş ülke olarak bunların müzakere edilmesi gerek.

Peki, iç borç?

Devletin ihtiyat sandığına olan borcu, beş milyar yedi yüz yirmi beş milyon TL. Bu para ödenmiş veya ödenmeye başlanmış olsaydı, bugün bu kurumda parası olanların, en azından kaybı önlenebilirdi. Bugün için on yedi milyar, sekiz yüz otuz üç milyon, dört yüz yetmiş beş bin TL iç borç var.

Bunlar kooperatif bankası, vakıflar bankası ve diğer kurumlara olan borçlardır. Toplamda yüz kırk milyar iç borç var. Bugün bütçeyi tamamen borca harcasak da bu borç ödenemez. Siz her bireyin kamusal ihtiyaçlarını karşılasanız, kamu maliyesinde, ileride düşecek yükü de azaltmış olursunuz. Kaynak vardır, mesele öncelikler, kaynakların etkin ve verimli kullanılmasıdır."

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Erçin ŞAHMARAN yazıları