UBP, Lefkoşa’da aday arıyor…

Yayın Tarihi: 13/10/22 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Ulusal Birlik Partisi’nin hem 47. kuruluş yıl dönümü hem de belediye başkan adaylarının isimlerini açıkladığı gece oldukça kalabalık bir katılımla gerçekleşti. UBP, yedi bölgede aday açıklamaya gitti ancak Lefkoşa adayını henüz açıklamadı. Ortalıkta dönen isimler var ancak henüz bir isim üzerinde uzlaşılabilmiş değil. İlk teklif UBP Lefkoşa Milletvekili Ahmet Savaşan’a gitti, Savaşan sıcak bakmayınca Gönyeli adaylığında ismi geçen Hüseyin Amcaoğlu’na yapıldı ancak öğrendiğimize göre Amcaoğlu da bu teklife sıcak bakmıyor ve Gönyeli adaylığı üzerinde kararlı duruyor, ardından eş zamanlı olarak UBP Lefkoşa Milletvekili Sadık Gardiyanoğlu’na da bu teklif yapıldı. Ancak gelin görün ki Gardiyanoğlu da bu teklife sıcak bakmıyor. Öğrendiğimize göre Gardiyanoğlu her ne kadar bu teklifi yakın çevresiyle değerlendiriyor olsa da sıcak bakmadığı gelen bilgiler arasında.

Öyle görünüyor ki UBP’nin belediye başkan adayı ya Hüseyin Amcaoğlu olacak ya da Sadık Gardiyanoğlu. Gelen dedikodular bu yönde ya da bu iki isim kararlı durur ve kabul etmezse ibreler en son olarak Akın Aktunç’a dönecek.

Ancak UBP Lefkoşa’da iddialı bir isim istiyor ki kazanabilsin ya da iyi bir oyla seçimi göğüsleyebilsin.

UBP-DP-YDP İTTİFAKI VE LEFKOŞA

Hükümet ortakları belli bölgelerde ittifak yapma konusunda karar aldılar. Bu ittifak Lefkoşa’da UBP ile yapılırsa UBP adayının kazanma şansı artar. UBP eğer iyi bir isimle yarışa girebilir ve gerçekten hem DP’nin hem de YDP’nin desteğini alabilirse ipi göğüsleyebilir. Unutmayın UBP’nin Lefkoşa’da taban oyu yüksektir burada önemli olan bu tabanın UBP’li olmayan adaylara da kayabileceği gerçeğidir.

Örneğin Harmancı hem CTP’nin hem UBP’nin oylarını alarak seçim kazanmış bir adaydır. İşte bu nedenle UBP’nin adayının kim olacağı son derece önemlidir. UBP iyi bir aday çıkarabilirse ve UBP tabanının oylarını alabilir işte o zaman bu yarışı kazanabilir.

OYLAR YAKIN YAKINA ÇIKACAK

CTP’nin şüphe yok ki iyi bir adayı var ve CTP tabanı adayını yani Sıla Usar İncirli’yi tek vücut olarak destekleyecektir. Bu nedenle CTP bu seçimin iddialı partilerinden biri. Öte yandan Mehmet Harmancı da toplumda yer edinmiş bir isim ve hem kendine ait oy potansiyeli var hem UBP’den hem de partisiz kesimlerden hatırı sayılır bir oy alacaktır. İş dönüp dolaşıp UBP’nin adayının kim olacağına gelip dayanıyor. UBP tabanının sahip çıkacağı bir isim UBP’nin kazanma şansını artıracaktır. UBP eğer iyi bir isim bulamaz ve iyi bir aday çıkaramazsa işte o zaman UBP’nin oyları Sıla Usar İncirli ve Mehmet Harmancı arasında bölüşülür ve UBP’nin adayı % 20-25 bandında kalır.

2018 YEREL SEÇİMLERİ OY DAĞILIMI

2018 yılında CTP’nin de desteğini alan Mehmet Harmancı %52,8’lik bir oy alarak seçimi iyi bir oy ile kazanmıştı. Harmancı’yı %36,3’lük bir oy ile UBP’nin adayı Hasan Sertoğlu takip etmişti. DP’nin adayı Gencay Eroğlu da %7,66 oy alarak üçüncü olmuştu. Burada dikkatinizi çekmek istediğim önemli bir nokta var. Sertoğlu’nun aldığı oy UBP’nin bir önceki yerel seçimlerde aldığı oy ile hemen hemen aynı. Bu da demek oluyor ki Sertoğlu, UBP’nin herhangi bir genel seçimde alması muhtemel oyu almıştı. Yani bir başka deyişle UBP kendi adayını büyük ölçüde desteklemişti. Tabii 2018 seçimlerinde hava ve rüzgar çok başkaydı. Akıncı’nın popülaritesi TDP’nin oy grafiğinin yüksek olması ve başka oluşumların da Harmancı’yı desteklemesi Harmancı’ya oldukça iyi bir oy getirmişti.

2014 YEREL SEÇİMLERİ OY DAĞILIMI

2014 yılına baktığımızda Harmancı %38’lik bir oy alarak seçimi kazanmıştı. CTP’nin etkili isimlerinden Kadri Fellahoğlu da %32, UBP’nin adayı Kemal Deniz Dana %25’lik bir oy alarak üçüncü olmuştu. Hatta Dana’yı Demokrat Parti'de desteklemişti.

UBP’nin son iki seçimde aldığı oy ortalamasına bakarsak bu %30.5’e tekabül ediyor. Bu da demek oluyor ki UBP’nin adayı ortalama %30 ile seçime başlıyor. Eğer UBP iyi bir aday çıkarırsa bu aday %30 ve üzeri bir oyla seçime başlar ve kazanma şansı artar. UBP olurda Lefkoşa’da hem DP’nin hem YDP’nin de desteğini alırsa işte o zaman %44 ile bu seçimi göğüsleyebilir. Demokrat Parti’nin son seçimlerdeki adayı %7,66 oy almıştı, YDP’nin de taban oyunu hesaba katarsanız UBP adayının iyi bir oy alma şansı hayli yüksek görünüyor...

Bakalım UBP’nin adayı kim olacak...

*****************

Günün Sözü

"Sevmek; güzel birinde aşkı aramak değil, bir başkasında kendini bulmaktır."

Dostoyevski

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları