İş insanları okul yaptırsın...

Yayın Tarihi: 01/03/23 07:00
okuma süresi: 6 dak.

Malum gündem deprem. Şu sıralar bu gündemin dışına pek çıkamıyoruz. Herkes tedirgin, herkes de deprem olursa ne yapacağız sorusu hakim…

Bu soruların ne yazık ki cevabı yok. Dünkü yazımızda da konu ettim; okullar hastaneler ve kamu binaları oldukça sıkıntılı.

Yeni okul yapmayı bir yana bırakın Sağlamlaştırmayı birle şu an hükümet yapamaz. Hangi bütçe ile nasıl yapılacak? Diyelim ki okullara testler yapıldı ve sağlamlaştırma kararı alındı. Bunun için okulların tatil edilmesi gerekiyor çünkü sağlamlaştırma sağlam kırma dökme isteyen bir işlem. Yani anlayacağınız sağlamlaştırma yapılacak olsa bile yaz mevsiminin gelmesini beklemek zorundayız.

Bir bir aileler çocuklarını okula göndermeme kararı almaya başladılar. Haksız değiller ama okula gitmeyen yüzlerce çocuk eğitimden geri kalacak ve bunun telafisi yok. Belki online eğitime geçilebilir ve tüm okullarda bir seferberlik çalışması başlatılabilir.

Ne yazayım diye düşünürken Gülşah Sanver’in açıklamasını gördüm ve aklıma Sanver ailesinin yaptırdığı okul geldi. Bildiğiniz gibi Atleks Sanverler diye bir okul var. Keza YDÜ Kurucu Rektörü Suat Günsel’inde yaptırdığı ve devlete hediye ettiği bir ilkokul var. Yine Evkafın İskele bölgesine yaptırdığı başka bir okul var; demek ki maddi açıdan güçlü iş insanları okul yaptırabiliyor.

Hükümet yüzde birlik maaş kesintisi yapmaya kalktı sendikaların hemen hemen hepsi karşı çıktı ve olay Anayasa Mahkemesi’ne taşınma noktasına geldi. Böyle olunca hükümet geri adım attı. Vatandaş maaşından yüzde birlik kesinti yaptırmazken sen kalkmış iş insanları okul yaptırsın diyorsun. Peki bu iş nasıl çözülecek. Okulların büyük bir çoğunluğunun sağlam olmadığını biliyoruz. Her sene vergi rekortmenlerinin listesinin paylaşıldığını görüyoruz.

Demem o ki bu memleketin ciddi zenginleri var. Hükümet bir vergi tasarrufu çıkarsın ve okul yapacak zengin firmalardan şu kadar süre vergi almasın örneğin. Teşvik edilsin zengin iş adamları.

Başbakan Ünal Üstel, vergi listesinde ilk ona girmiş zengin iş insanlarını bir araya getirsin ve bu öneriyi yapsın. Kaçı Kabul ederse.

Altı ilçemiz var, altı ilçeye lise yapılabilir, ortaokul yapılabilir. İlkokulları da devlet üstlensin ya da Türkiye’den bir kaynak arayışına gidilsin. Hepimiz artık anladık; mevcut okulların büyük bir çoğunluğu sağlam değil. Sağlamlaştırılması da öyle kolay değil.

Örneğin bir Lefkoşa Türk Lisesi. Yaklaşık 1000 öğrenci eğitim alıyor, bende okudum. Bakınız net söylüyorum olası büyük bir depremde yıkılacak ilk sıradaki binalardan biridir. Keza Gazimağusa’da Namık Kemal Lisesi. Sağlam değil ciddi çatlakları var. Olası şiddetli bir depremde yıkılacak okullardan biridir. Bu binalar çok eski. Sağlamlaştırma yerine yıkılması ve yeni alan olarak kullanılması en makul olanıdır.

Yani bu memlekette 6 ilkokul, 6 ortaokul, 6 lise yaptırıp da devlete hediye edecek zengin iş insanı yok mudur? Kesinlikle vardır. Ama gelin görün ki devlet gelin yardım edin birlikte bir şey yapalım dediğinde kimse yüzde bir yardımı bile kabul etmedi.

Hükümet yapsın deniliyor. Hükümet yapamaz bu da işin gerçeği. Çünkü öyle bir bütçesi yok. İki kez yüksek hayat pahalılığı ödeneği vermesinin ardından altı ilçeye 18 tane yeni okul yap deseniz yapamaz ama zengin iş insanları bunu yapabilir.

Büyük paraların döndüğü kumar hotelleri var. Bu hoteller matbaa gibi para basıyor hem de her gece. Trilyonlar dönüyor. Hükümet kumar otellerinden yola çıkarak vergi rekortmenlerinden yardım talep edebilir ve bu yardım karşılığında hükümet birtakım tavizler verebilir bu iş insanlarına. Başbakan bunu bir düşünsün derim.

Yıllarca bu halkın ensesinden para kazanan ve aşırı zengin olan işletmeler isimlerinin de ilelebet yaşayacağı okullar yaptırmak istemez mi acaba?

Dostlar eğer yeni okullar yapılmazsa ki yapılması kaçınılmazdır mevcut okullar yıkılacak. Malatya’da 5.6 büyüklüğünde deprem oldu ve binalar yıkıldı. Olası Kıbrıs depreminin 6 ve üzeri olacağı söyleniyor. Böyle bir depremde Kıbrıs’ta pek çok zayıf bina yıkılacaktır. Bunların başında da okullar ve kamu binaları geliyor.

Devlet tek başına bu işin altından kalkamaz bu net bir gerçek. Hesapları kabarık olanlar isimlerinin yer alacağı okullar yaptırmalı ve bu devlete hediye etmeli. Yoksa hükümet istediği kadar toplantı yapsın ve açıklama yapsın şöyle yapacağız böyle yapacağız diye. Olmayan para ile ne yapılacak. Bu iş ancak tüm ülkenin dayanışmasıyla çözülecek bir iştir.

Buna konsantre olunmalı...

*************

Günün Sözü

“Ayrılık da sevdaya dahil çünkü ayrılanlar hala sevgili.”

Attila İlhan

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları