İstanbul’da UBP Kurultayı da konuşuldu...

Yayın Tarihi: 20/12/23 07:45
okuma süresi: 5 dak.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Başbakan Ünal Üstel sürpriz bir Türkiye ziyareti yaptılar ve Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’la görüştüler. Cumhurbaşkanı Tatar Kıbrıs Postası’na özel bir açıklama yaparak özellikle son günlerde Rum Lider Hrisostidilis’in Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bir davet alıp almadığına açıklık getirdi.

Tatar’a açıklamasına göre Ankara’dan Rum lidere bir davet gitmedi. Geçtiğimiz hafta ben de bu konuyu kaleme almış ve bir davetin pek mantıklı olmayacağını Türkiye Cumhurbaşkanının, KKTC Cumhurbaşkanını zor bir pozisyona sokacak bir hamle yapmayacağını yazmıştım. Peki bu zirvede ne konuşuldu.

Bu konuda hemen güvenilir kaynaklarımı aradım. Asıl bilgileri bugün öğreneceğim ve yine kaleme alacağım ancak güvenilir kaynaklarımdan aldığım en önemli bilgilerden biri olarak İstanbul’daki zirvede UBP Kurultayının da konuşulduğunu sizlere açık yüreklilikle ifade edebilirim…

Bildiğiniz gibi UBP kurultayı halen ülke gündemini işgal ediyor. Her ne kadar Eylül 2024’de bir kurultay yapılacağı Başbakan tarafından açıklansa dahi hem Taçoy cephesi hem Sucuoğlu cephesi 2024 yılındaki kurultay için harıl harıl çalışıyorlar.

Güvenilir kaynaklarımdan aldığım bilgilere göre İstanbul’daki zirvede UBP kurultayı da konuşuldu ve Başbakan Ünal Üstel’in 2027 yılına kadar UBP Genel Başkanı ve Başbakan olarak yoluna devam etmesi yönünde bir yeşil ışık yakıldığı bana söylendi.

Hem Hasan Taçoy’un hem de Faiz Sucuoğlu’nun AK Parti Hükümeti içerisinde bir takım bağlantıları olduğu ve bu bağlantılardan adaylık konusunda umut aldıkları da artık bilinen bir gerçek.

Hem Taçoy’un hem de Sucuoğlu’nun Ankara bağlantılarını biliyorum, bu bağlantılar da bazı çevrelerce biliniyor ama bu bağlantılar konusunda şimdilik bir adres göstermeyeceğim. UBP Kurultayı konusunda hem Taçoy hem de Sucuoğlu için hatta Ünal Üstel için son sözü Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söyleyeceği ve müstakbel kurultay adaylarının buna göre bir tavır alacakları da bilinen bir gerçek.

Güvenilir kaynaklarımdan gelen bilgilere göre Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, UBP Genel Başkanı olarak Ünal Üstel’e gayet sıcak baktığı ve yüksek ihtimalle UBP kurultayının tek adaylı bir yarışla şekilleneceği gelen bilgiler arasında.

ANKARA İSTİKRAR İSTİYOR

AK parti Hükümeti şu an ki hem hükümetten hem de Başbakandan son derece memnun. Özellikle Başbakan Ünal Üstel’den ciddi bir memnuniyet duyduklarını ve bu ilişkilerin sağlıklı bir şekilde herhangi bir yol kazası yaşanmadan devam etmesi taraftarılar. Başbakan Üstel’in Ankara Hükümeti ile ciddi bir uyumu var ve Başbakan Üstel’de bu dik duruşunu Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan aldığı destekle sağlıyor.

Bu nedenle kurultay için ellerini ovuşturan adayların ellerinin boş kalacağını söylemek gerekiyor. Hükümetin gösterdiği performanstan dolayı KKTC Maliyesi 2023 yılı sonu yaklaşık 1 milyar Türk Lirası artı ile seneyi kapatıyor.

2024 bütçesinde oluşan 6,5 milyar liralık açığın ise yerel gelirlerden karşılanacağı da açıklanmıştı zaten. 14 milyar Türk lirasının da Türkiye’den kredi ve hibe olarak geleceğini de hesaba katarsanız şu an için KKTC Maliyesi altın günlerini yaşıyor diyebiliriz.

Sözün özü Üstel Hükümeti her anlamda AK Parti Hükümetiyle ama en özelde de Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile güçlü ilişkilere sahip olduğu için Ankara’daki ilahlar Üstel’in hem UBP Genel Başkanı hem de Başbakan olarak yoluna devam etmesinden yanalar.

Dediğim gibi İstanbul zirvesinin detaylarını bugün daha net bir şekilde öğreneceğim. Yazılabilecek gibiyse bilgiler yani off the record değilse yarın ki yazımda size İstanbul zirvesinin detaylarını da paylaşacağım.

Zaman zaman Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın yerine farklı bir aday arandığı dedikodusu yapılsa dahi Ankara’nın gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yine Ankara’nın adayı olacağını da yazının sonuna eklemek lazım.

***************

Günün Sözü

Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır... Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır...

Sezai Karakoç

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları