Üstel'de hükümet de 2027

Yayın Tarihi: 05/02/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Zaman zaman erken seçim olabileceğini duyuyoruz, UBP kurultayının nisanda yapılabileceğini de duyuyoruz. Hatta kabinenin değişeceğini ve kurultaya yönelik bir kabine kurulacağını da duyuyoruz. Bu söylentileri bir gazeteci olarak ben de duyuyorum ama açık konuşmak gerekirse şunu söyleyebilirim ki hiçbir güç bu hükümeti erken seçime götüremez. Neden götürsün ki bir kendi kendinize sorun, neden götürsün? Hükümette para gani, hayat pahalılığını vermiş % 50. Memurun da emeklinin de maaşı neredeyse katlanmış ikiye, hükümet ha bire para dağıtıyor. Memur memnun, emekli memnun, asgari ücretli memnun. Ortada erken seçimi gerektirecek bir şey yok. Başbakan Ünal Üstel, Çalışma Bakanlığı’nın önünü açtı, Tarım Bakanlığı’nın önünü açtı, gençlere ev alması için kredi imkanları yarattı, sosyal konutlar yakında yapılmaya başlayacak, çiftçinin sorunlarına el atıldı ve daha sayar gideriz bunları. Her şey yolunda giderken bir hükümet neden erken seçime gitsin, gaye nedir. Hele hele erken seçime gidilirse 24 vekilden daha aşağı bir vekil sayısına düşeceği kesin UBP’nin. UBP’lilerde bunun farkında kim erken seçim ister ki.

Zaman zaman koalisyon hükümeti kendi içinde sorunlar yaşıyor olabilirler. Koltuk tatlıdır kim koltuğu kaptırmak ister ki, kim koltuktan vazgeçmek ister ki. DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu’nun partisinde sorunlar var mı var, Fikri Başkan çok da bu sorunlara takılmıyor, bakanlığına bakıyor, vekiller sorun çıkardı mı ve bu sorun krize dönüştü mü hükümet bozulmasın diye aracılar hemen devreye girer ve krizi çözer. YDP’nin kurultayı var, olacak bitecek kazananla yola devam edilecek.

Yani anlayacağınız hükümet açısından her şey yolunda. Hükümeti bozacak ya da erken seçime gidecek ciddi bir sebep yok ortada.  

UBP KURULTAYI NE OLACAK?

Bir kere şunu net olarak ortaya koyalım; UBP kurultayı nisan ayında olmayacak. Her ne kadar Başbakan Ünal Üstel’e kurultayı erkene alın sonra önünüze bakın demişe de birileri Başbakan bu kurultayı Eylül ayında yapacak. Peki ne olacak bu kurultayda ? Hasan Taçoy ile Ünal Üstel yarışacak ve kurultayı Ünal Üstel kazanacak. Neden mi? Çünkü Ünal Üstel’in kazanması için UBP içinde üyeye hükmeden vekillerle ki isim açıklamayalım sıkıntı olmasın üye nezdinde gücü olan vekillerin hepsi ile barış imzalanmış durumda, bu vekillerin hepsi de Ünal Üstel’i destekleyecekler. Şu an bir kabine değişikliği yok ama kurultaya yakın stratejik kabine değişikliği yapılabilir, yapılırsa şaşırmam. UBP kurultayı da böyle şekillenecek.

HEDEF 2027

Yazının sonuna gelirken stratejinin ne olduğunu da söyleyelim. AK Parti hükümetinin KKTC iç siyasetiyle ilgili stratejisi şudur ; Başbakan Ünal Üstel, hükümet UBP-DP-YDP ve Cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar şeklindedir. Ankara’nın KKTC iç siyasetiyle ilgili stratejisi aynen bu yazdığım gibidir. Bu nedenle yok erken seçim olacak, yok kurultay erken olacak yok kabine değişecek; bunların hepsi yine UBP’liler tarafından çıkarılan dedikodulardan başka şeyler değildir. Çocuk oyuncağı değil bu işler. Aynen anlattığım gibi bu strateji takip edilecek ve işler tıkırında yürüyecek, herhangi bir yol kazası da yaşanmayacak. Geçen gün de yazdım UBP nezdinde her şey Ünal Üstel lehine kurgulanıyor, yaşayıp hep birlikte göreceğiz. Ankara’ya rağmen Faiz Sucuoğlu bile koltuk da oturamadı ki hakkıydı Faiz beyin çünkü çok başarılı bir yol izledi ama Ankara istemediği için ne partinin başında durabildi ne hükümetin başında durabildi; şimdi Ankara’ya rağmen Hasan Taçoy mu durabilecek.

Durumun özeti budur dostlarım. Biz bakalım hükümete baskı kuralım hayatı ucuzlatsın, alım gücümüzü artırsın da geriye kalanları zaten birileri kurguladı, sahne kuruldu, oyun oynanıyor…

Günün Sözü

Ey sevgili. Biz seninle bir salkımın iki aşık üzümüyken, başka şişelerde şarap olmuşuz, başka hayallerde harap olmuşuz.

Hz. Mevlana

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları