Başbakan Güzelyurt konusunda kararlı...

Yayın Tarihi: 08/04/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Güzelyurt ne zaman Kıbrıs Müzakereleri konuşulsa verilecek yerlerin başında gelir. Tabii bunu isteyen Rum tarafıdır. Bundan mıdır bilinmez Güzelyurt hiçbir zaman hak ettiği ilgiyi görememiştir. Zaten Lefkoşa’ya özellikle Gönyeli bölgesine sürekli göç veren bir yerdir. En son yaşanan Narenciye krizinde Hükümet Narenciye üreticisine sahip çıktı. Malum biliyorsunuz yeşillenme hastalığı görünmese bile üretici ürününü Türkiye üzerinden satamadı. Başbakan Üstel bu konuda önemli bir karar aldı ve narenciye üreticisini sübvansiye etme kararı aldılar. Birçok üreticinin ürünü Devlet tarafından satın alınıyor. Zararı tam anlamıyla karşılamasa bile Hükümet burada son derece önemli bir adım attı ve sübvanseye etti.

En önemli adımlarından biri de Türkiye’den gelen suyun yapılacak çalışmalarla artık Güzelyurt bölgesine verilecek olması. Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da geçtiğimiz gün günü birlik adamıza geldi ve iftar yemeğini Güzelyurt'ta gerçekleştirdi. Güzelyurt’a gereken ilginin gösterilmesi ve buna Türkiye Cumhuriyeti’nin de gereken desteği verecek olması son derece önemli.

Güzelyurt halkı artık önemsenmek ve gereken ilgiyi görmek istiyor ki bu insanların gerçekten de hakkı. Yıllarca ihmal edilmiş bir bölgedir. Yıllardır bekleyen ve atıl durumda bulunan Güzelyurt hastanesi de yakın zamanda tadil edilecek ve Güzelyurt halkının hizmetine sunulacak. Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek geçtiğimiz hafta bende konuktu sn bakanda açıkladı. Başbakan Ünal Üstel de geçtiğimiz akşam Güzelyurt’taki iftar yemeğinde Güzelyurt hastanesinin bitireleceğini açıkladı.

Tarım bakanlığı bir sonraki sene için Narenciye üreticilerinin benzer sıkıntıları yaşamaması için gerekli tedbirleri almalı ve  2025 yılına hazırlıklı girilmeli.

İTHAL ET SERBEST KALMALI

Bu et meselesi son derece önemli. Başbakan Üstel bir karar aldı bakanlar kurulunda ve kuzu etinin satışını 550 liraya sabitledi. Ne oldu peki hiçbir şey. Kasaplar kuzu eti satmadı. Satacak et bulamadı. Hayvan üreticileri birliği ise bu fiyatın uygun olmayacağını açıkladı. Başbakan vatandaşın menfaatine bir adım attı ama hayvancıdan bir dirençle karşılaştı. Daha önce de yazdım ithal etin serbest bırakılması lazım. hayvan üreticileri her ne kadar buna karşı olsa da ithal et serbest bırakılmalı ki vatandaş ithal de olsa kuzu etine ulaşabilsin. Bayram da kuzu eti için vatandaş Rum tarafını tercih etmek zorunda kaldı. Eğer ithal ete izin verilseydi bugün kasaplarda kuzu eti bulunabilecekti. Hükümet bu konuda cesur olmalı ve gerekli adımları atmalıdır diye düşünüyorum.

Aslında sorunu çözmek çok basit. Tarım Bakanlığı oturacak ve bir karar alacak ve ithal eti serbest bırakacak. Benim puro eksikliğinin bir çaresi yok ama pahalı et krizinin bir çaresi var. Tarım Bakanlığı bir karar alacak ve gerek Avustralya’dan gerekse Yeni Zelanda’dan et ithaline izin verecek.

Bunun başka çaresi yoktur. Kuzu etini almak isteyen ve parası olan pahalı olmasına rağmen alıyor.

Hepsini bir yana bırakın en başta restoranlar kuzu etini almak zorunda, meyhaneler kuzu etini almak zorunda. Kuzu eti aşırı pahalı, yakında restoranlarda meyhanelerde mecburen fiyatlarını zamlayacaklar.

Zaten restoranlar da meyhanelerde aşırı pahalı. Gelin görün ki hepsi tıka basa dolu. Yani parası olan gidiyor ve keyfini yapıyor. Ama yakında restoran sektörü de et bulmakta sıkıntı yaşayacak, bulsa da pahalıdan bulacak ve bunu fiyatlara yansıtacak.

Hükümet tarım bakanıyla birlikte oturacak ve bir karar alacak ve ithal ete izin verecek. Ucuz et gelecek ve bu sorun bitecek. Bunun başka çaresi yok. Yerli kuzu yemek isteyen çatlatacak 700 lirayı alacak parası olmayanlarda ithal kuzuyu alacak. Böylelikle hem vatandaşın cebi yanmayacak hem restoranlar rahat edecek. Restoranların yanı sıra oteller de rahat edecek

Tekrar başa dönecek olursak Başbakanın Güzelyurt’u ciddi anlamda önemsediğini görüyorum. Üstel Güzelyurt için önemli projelere imza atacak.

******************

Günün Sözü

Yalnızlığa yenilmemek için, sık sık hayaller kurulur; ama aslında neyin hayalini kurarsan kur, yalnızlık her hayalin sonudur.

Pablo Neruda

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları