Başbakan tartışmalara noktayı koydu…

Yayın Tarihi: 01/05/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Asgari ücret mayısta mı belirlenecekti yoksa haziranda mı verilecekti tartışmaları Başbakan Ünal Üstel’in açıklamasıyla netleşti ve kargaşa ortadan kalktı. Başbakan Üstel, hayat pahalılığı artışının asgari ücrete yansıtılacağını ve asgari ücretin mayıs ayında belirleneceğini açıklayarak tartışmalara son noktayı koydu. Hür İş Federasyonu Genel Sekreteri Ali Yeltekin dün bende konuktu ve programa başladığımızda “eğer Başbakan asgari ücretle ilgili son noktayı koymasaydı daha sert konuşacaktım ama Başbakan asgari ücret konusunda son noktayı koydu” diyerek daha makul bir açıklama yaptı. Eleştirisini ve düşüncelerini tabii bir sendikacı olarak dile getirdi ama başbakanın asgari ücretle ilgili net duruşunda sonra işler değişti.

Hayat pahalılığı 6 Mayıs Pazartesi günü açıklanacak. Bildiğiniz gibi her ayın beşinde hayat pahalılığı İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Kaç çıkacağı son derece önemli çünkü buna göre hayat pahalılığı belirlenecek. Bildiğiniz gibi asgari ücretin belirlenmesinde hayat pahalılığı artık dikkate alınıyor.

İstatistik Kurumu Başkanı İrfan Tansel Demir en son bana konuk geldiğinde enflasyon böyle giderse dört ayın sonunda hayat pahalılığı % 28’i bulabilir demişti. Başkandan sonraki haftada Maliye Bakanı Özdemir Berova’yı konuk almıştık. Program sonrasında Bakana tahmininiz kaç çıkar diye sorduğumda % 19-20’lerde olacak demişti. Maliye Bakanı Berova’nın açıklaması öyle tahmin ediyorum ki tutacak. % 16 kusur olan üç aylık hayat pahalılığına ilaveten nisan ayı hayat pahalılığı kaç çıkar bilmiyoruz ama muhtemelen % 4-5 çıkacak ve Bakanın dediği gibi %19-20 bandında olacak.

Geçtiğimiz gün CTP Milletvekili Devrim Barçın’la kısa bir telefon konuşması yaptık; Barçın hayat pahalılığının % 20’yi geçeceğini düşünüyor. Umarım geçer ve binlerce sosyal sigorta emeklisinin maaşı daha çok artar. İstatistik Kurumu Başkanı Tansel Demir’e güvenen biri olarak halen ocak hayat pahalılığının nasıl olurda % 3,84 çıktığını anlamış değilim ki ocak ayı öyle bir aydı ki iğneden ipliğe her şey zamlanmıştı.

Bekleyip göreceğiz çok kalmadı.

ASGARİ ÜCRET DÖRT AYDA BİR BELİRLENMELİ

Bildiğiniz gibi hayat pahalılığının yılda üç kez belirlenmesi sadece 2024 yılına mahsus bir olay. 2025’de de devam eder mi bilmiyoruz ama ben pek sanmıyorum. Hayat pahalılığı yılda üç kez belirlenecek denildiğinde aynı sistem asgari ücret için de uygulanacaktı. Hal böyle olunca asgari ücretli vatandaş da bunu bekliyor. Başka türlüsü mümkün değil zaten. Siz emekliye memura bu taraftan yılda üç kez yani dört ayda bir hayat pahalılığı verirken asgari ücretliye altı ayda bir artış verecek olmanız kabul edilemez bir meseledir. Gerçi altı ayda bir verilecek olsa dahi bu sefer de altı aylık hayat pahalılığı baz alınacak ve ona göre verilecek. Ama en sağlıklısı hayat pahalılığı artışıyla birlikte asgari ücretliyi de sevindirmek olmalıdır.

İŞVERENİ DESTEKLEMEK ŞART

Tabii iş veren tarafını da unutmamak lazım. Dört ayda bir belirlenecek asgari ücreti de işverenlerin verebilmesi ve ödeyebilmesi gerekiyor. İşte bu nedenle hükümet özel sektörü özellikle küçük esnafı sübvanseye etmelidir ki özel sektör, özellikle küçük esnaf ayakta durabilsin ve yapılacak artışları ödeyebilsin.

Sonuç olarak Başbakan Ünal Üstel son noktayı koydu ve asgari ücretin ne zaman belirleneceği yönündeki tartışmaları sonlandırdı. Çalışma Bakanı Sadık Gardiyanoğlu’nun da hakkını yememek lazım bu arada bunu da söyleyim, bakan da asgari ücretin mayıs ayında belirleneceğini sonradan açıkladı ve teslim etti. Sevgili Dostum Sadık’ı da yıpratmamak lazım.

*******************

Günün Sözü

Baktın hayatın tadını çıkaramıyorsun; tadını kaçıranı, hayatından çıkar.

Bob Marley

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları