Başbakan döndükten sonra...

Yayın Tarihi: 17/03/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Başbakan Ünal Üstel, Başbakan Yardımcısı Fikri Ataoğlu ve Erhan Arıklı ile birlikte uzun bir Türkiye ziyareti gerçekleştiriyorlar. Adıyaman İsias Otel enkazına da uğrayıp bir kara çelenk bıraktılar. Ana gündem deprem olmaya devam ediyor. Bir iddiaya göre Başbakan dönüşünün ardından kısa bir süre sonrada kabine değişikliğini yapacak.

İddialar bu yönde, bekleyip göreceğiz. Mimar Mühendisler Odası okullarda yaptığı incelemeleri hükümete sundu. Bu rapor basına da sızdı. Birçok okulda ciddi sağlamlaştırmaların yapılması kaçınılmaz gerekli. Bunun için ciddi bir bütçe şart olduğu gibi yaz tatilinin de gelmesi gerekiyor. Tabii depremin yanı sıra kabine değişikliği, hal yasasının Meclis’ten geçmesi ve fiyatlarda beklenen ucuzluk da diğer gündem maddelerinden biri. Tüp gaza yapılan okkalı zammı da unutmamak lazım. Yapılacak maaş kesintileri yapılan yasada sadece yüzde 30’unu oluşturacak şekilde ayarlandı ve bu kesintiler sadece okulların ve hastanelerin güçlendirilmesi için kullanılacak.

CTP Milletvekili ve Dış ilişkiler Sekreteri Fikri Toros dün konuğumdu. Yaptığı araştırmalarda hava limanından yıllık 2,5 milyon insanın giriş yaptığını ve bu giriş yapanların her birinden 5 euroya da 100 lira bir para alınması halinde ciddi bir deprem fonu oluşturulabileceğini ve maaş kesintilerine hiç ihtiyaç kalmayacağını söyledi ve bunu öneri olarak da yaptığını anlattı.

Birinci oturumun tamamlanması sonrası, diğer oturumda geri çekilen tasarının yeniden masaya geldiğini belirten Toros, “Temiz sayfanın oluşması için uğraş verdik..” dedi. Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu’nun da ikinci oturuma katıldığını ve hükümetin sunduğu yasa tasarısı maddelerinin tek tek Ad-Hoc komitenin yasa önerisi haline dönüştürmeye teşebbüs edildiğini söyledi.

Ad-Hoc komitenin ruhuna gölge düşürüldüğüne vurgu yapan Toros, UBP’nin sivil toplum örgütünü ve muhalefeti göz ardı ettiğini kaydetti.

Bütçeye değinen Toros, iktidarın hazırladığı bütçe yasasında birtakım manipülasyonlar yaptığını söyledi. Toros, hükümetin gerçek gelir ve gerçek gider verileri üzerinde ek bütçe yapmak yerine halkın ve ekonominin çarklarına dokunmayı ve ekonomiyi daraltmayı tercih ettiğini ifade etti. Öte yandan yapılacak maaş kesintilerinde gönüllük esas alınacağı için birçok insanın maaşından kesinti yapılmaması için dilekçe hazırladığını ve bu dilekçeleri hükümete sunacaklarını da öğrendik. Demem o ki hükümet maaş kesintilerinde istediği başarıyı elde edemeyebilir. Oluşturulan deprem fonunun başka bütçelerle desteklenmesi gerekeceği ve bu fonun başka tür bağışlarla güçlendirilmesi gerektiği görüşü hakim.

Tüm bunlar Başbakan Ünal Üstel, yurda döndükten sonra netleşecek.

KABİNE DEĞİŞİMİ BAŞBAKAN DÖNDÜKTEN SONRA

UBP içindeki güvenilir kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre Başbakan Ünal Üstel’in kabinesinde dört bakanı değiştirme niyetinde olduğu yönünde. İsimler neredeyse netleşmiş durumda. Genç vekillerden de kabineye girecek isimler var. Başbakan Cumartesi günü adaya dönecek. Ardından Pazartesi günü önemli çünkü Meclis’te hazırlanan ve Ad-Hoc komitede görüşülen yasa tasarılarının Meclis’ten geçmesi gerekiyor. Tüm bunlar olduktan sonra Başbakanın aklındaki kabine düzenlemesini yapacağı iddia ediliyor. Hatta bazı vekillere Başbakanın kabine değişikliğini yapacağını ve kendisine görev vereceği de Başbakan tarafından ilgili vekillere söylenmiş. Uzun süredir kamuoyunu meşgul eden kabine değişimi söylentilerinin artık had safhaya geldiği ve Başbakanın kabinesinde memnun olmadığı ters düştüğü isimleri görevden alarak yeni bir düzenlemeye gideceğine kesin gözüyle bakılıyor. Söz konusu kabine değişimine Ankara’nın sıcak bakmadığı söylentilerinin de doğru olmadığı ve iddia edilen kabine değişimi konusunda Başbakan’ın Ankara ile de gerekli bilgi paylaşımını yaptığı söylenen iddialar arasında.

Bekleyip göreceğiz. Başbakan döndükten sonra ülke gündeminde birçok alanda ciddi hareketlilik yaşanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

****************

Günün Sözü

Ne kadar seviyorsun dersen; o kadar işte. Tavanı kadar sokağın ve dibi kadar cehennemin…

Nazım Hikmet

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları