Bertan Zaroğlu'nun cevabı ne olacak?

Yayın Tarihi: 21/02/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Birkaç gün öncesini, bir hatırlayalım.

Konu, Yeniden Doğuş Partisi (YDP) kurultayı.

Kurultay ertelendi, tarih olarak daha ileriye atıldı, bu karar mutabakatla alındı.

Mevcut Genel Başkan Erhan Arıklı ve mevcut genel sekreter ve başkan adayı Talip Atalay ortak açıklama ile bu kararı duyurdu.

YDP Olağan Genel Kurul tarihi 14 Nisan, nisap sağlanmaması halinde ise 28 Nisan’da yapılacak.

Ayrıca, kurultay öncesi de tüzük değişikliği için tüzük kurultayı olacak.

Kurultayın ertelenme sebebini bir kez daha hatırlayalım;

"Partiden topluca istifa eden kişilerin ıslak imzalı istifa dilekçeleri bulunmuyor. Halen parti üyesi olarak göründüklerinden dolayı da kurultayda oy kullanma hakkı bulunduğunu iddia edenler var.

Parti Tüzüğü’nde kurultay tarihinden üç ay önce aidatını ödemiş tüm üyelerin kurultayda oy kullanabileceği belirtiliyor. Söz konusu maddenin yeniden düzenlenmesi için partinin tüzük kurultayına gitmesi gerek. Aksi halde söz konusu kişiler kurultayda oy kullanma talebinde bulunabilir. Oy kullanmak için izin verilmemesi halinde de mahkemeye başvurabilirler."

Aslında söz konusu kişiler, bir önceki kurultayda, başkan adayı ve dönemin genel sekreteri Bertan Zaroğlu'na yakın üyeler.

Kurultayda Bertan Zaroğlu'nu destekleyen, Bertan Zaroğlu'nun YDP ayrılıp, Millet Partisini kurmasıyla YDP ayrılan isimler.

Bu üyeler aynı zamanda YDP üyesi olarak da görünüyor.

Bu yönde bir güncelleme, düzenleme bugüne kadar yapılmamış, anlaşılan o.

Aynı zamanda, geçen hafta sonu yapılması gereken ve ertelenen kurultayda, başkan adayı Talip Atalay'ı destekleyen kişiler.

Bertan Zaroğlu'nun Talip Atalay'a destek verdiğini, vereceğini tahmin etmemek mümkün değil.

Kurultayın ertelenmesi ile Erhan başkanın zaman kazandığını ve yeni kurultay tarihine kadar hamleler yapacağını bir önceki yazımda yazmıştım.

Ve Erhan başkandan ilk hamle geldi.

Erhan Arıklı, daha önceki kurultayda yarıştığı, bugüne benzer tartışmalar yaşadığı, Bertan Zaroğlu'nu yeniden YDP'ye dönmeye çağırdı.

"YDP ciddi bir saldırı ile karşı karşıya. YDP kuruluşunda hiçbir emeği olmayan kişiler YDP kurtarmaya hazırlanıyorlar. Ondan dolayı YDP’yi kuran, hayat veren, nefes veren, YDP’yi bu günlere getiren herkesin bu saldırıya karşı topyekûn cephede olması lazım. Bu manzarayı gördükten sonra Bertan Zaroğlu’nun dönmesi gerektiğini düşünüyorum."

Bu sözler Erhan Arıklı'ya ait.

Bu hamle ile Bertan Zaroğlu etrafında olan, kurultayda Talip Atalay'ı destekleyen, YDP üyelikleri tartışılan kişileri yanına almayı hedefliyor.

Erhan başkanı buna mecbur bırakan sebepler olduğunu tahmin etmek zor değil.

Şimdi Talip Atalay'ın hamlesi ne olacak?

En önemlisi de Bertan Zaroğlu bu çağrıya ne cevap verecek?

Bertan Zaroğlu'na ulaşmaya, düşüncelerini almaya çalıştım.

Telefona cevap vermedi, ulaşamadım.

Kendisine yakın olduğunu bildiğim, birisine ulaştım ve durumu anlamaya çalıştım.

İçinde olunan durum ve son gelişmelere dair şu görüşleri duydum;

"Bertan Zaraoğlu, kendisine yapılan çağrıya birkaç gün içinde cevap verecek. Bertan beyin YDP için 800 blok oyu var. Bu kurultay sonucuna etki edecek bir rakamdır. Hem Erhan bey, hem de Talip bey, Bertan beyin desteğini almak istiyor. İki taraftan da çok gelen, giden, arayan var. Kendisine haksızlık yapıldığını, girdiği kurultayda kazanmaya yakın olduğunu ve nasıl kaybettiğini söyleyenler, anlatanlar var. Her iki adaya çok yakın isimler, geçmişe dair pişman olduklarını anlatıyorlar. Karar kendisinin ama ben bu saatten sonra dönüş olacağını zannetmiyorum."

Siyasette her şey mümkün, bu gerçeği saklı tutarak, şimdilik neler olacağını göreceğiz demekle yetiniyorum.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Erçin ŞAHMARAN yazıları