Başbakan, kurultayı, ülkenin gündemi yapmıyor

Yayın Tarihi: 10/06/24 07:00
okuma süresi: 4 dak.

İçişleri Bakanı Dursun Oğuz ile Kıbrıs Postası TV de güzel bir program yaptık.

Özellikle muhaceret affı konusu oldukça ilgi çekti.

Program öncesinde de, program sırasında da konuyla ilgili pek çok soru ve yorum geldi.

İçişleri bakanı Dursun Oğuz konuyu şu şekilde özetledi;

“Daha önce de af oldu. Ve aslında yeni bir af gündemde yoktu. Sonrasında özel sektörden çalışma affı talebi geldi. Kayıt dışılığa düşen ve iş gücü olarak çalışan insanlar var. Çalışma bakanlığı da denetimleri ciddi şekilde artırdı. Çalışma bakanlığının talepler doğrultusunda bir isteği oldu. Oraya da işletmelerin, sektörlerin talebi ortaya çıktı. Muhaceret affı olarak ve sadece yurt içi geçerli olacak şekilde düşünüldü.

Yurt dışında da geçerli olması için bir açılım gündeme geldi. Çünkü tarım alanında, narenciye kesiminde, daha önce bu alanlarda KKTC de çalışmış, iş tecrübesi olan, sektörü bilen çalışanların, yeniden gelmesi için bir açılım daha gerekli göründü. Muhaceret anlamında bir suç işlenmiş olmayacak. KKTC ile bir bağı olacak. Hizmet sektörünün, Çalışma bakanlığına talebi ile başladı, daha sonra işin muhaceret affı tarafı da ortaya çıktı ve genişledi. Birkaç haftaya belli olacak. Bakanlar Kurulu’ndan meclise gitti. Meclis komitesinde son şeklini alacak. Genel Kurula gidecek. Ve sonuçlanacak. Eleştiri ve her türlü katkıya açığız. Henüz erken, bitmiş bir şey yok.”

İçişleri bakanı Oğuz’a gelen izleyici soruları içinde, UBP kurultayında tavrının ne olacağı da vardı.

Bakan Oğuz bu soruyu da şöyle yanıtladı; “Kurultayımızı bize yakışır şekilde yapacağız. Ben istikrardan yanayım. Yapılacak işler, yarım kalan projeler, yasalar var. Hem hükümette, hem de UBP de istikrar sürmeli. Şuan da UBP de istikrar ve huzur var. Sayın başbakan çok çaba harcıyor. Hem ülke, hem parti kolay değil. Bazı kesimler ve birileri UBP kurultayını ülkenin önünde tutmaya, sürekli ülkenin önüne ve gündemine getirmeye çalışıyor. Ama başbakan kurultayı, ülke gündemine getirmiyor, ülkenin sorunlarının önüne getirmemek çok çaba gösteriyor. Çünkü bu ülkede artık istikrar gerekli. Sayın başbakan doğrusunu yapıyor. Yarım kalan projeler var, bunları istikrar bitirecek.

Partide kavga yok, patırtı yok. Birileri ben geleceğim ve başkan olacağım diyor. Ben de soruyorum, geleceksiniz de ne değişecek? Gerek yok ki zaten yapılması gerekenler yapılıyor.”

Aslında, Dursun Oğuz’un UBP kurultayı ile ilgili söylemlerinde dikkat çeken bir nokta var. Başkan Ünal Üstel, kurultay konusunu ülkenin gündemine getirmemeyi başarıyor.

Ülkenin gündemi yapmıyor, ülke de değişken gündemlerin önüne geçmesini engelliyor.

Daha önceki kurultaylarda aylarca süren tartışmalar, söylemler, ülkenin önüne geçmekteydi.

Bugün böyle bir durum yok.

Bugün, başta elektrik sorunu, KIB-TEK’e yatırım, sigortalı hastaların mağduriyetinin giderileceği yeni ve güvenli bir sistem, bunların yanında da tabi ki sağlık, eğitim, ulaşım alanlarında günden güne büyüyen sorunlara çare bulunması, ülkenin başlıca sorunlarıdır.

Ve bunlara çözüm bulmak önceliklidir.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Erçin ŞAHMARAN yazıları